Oscar Rehberi ’17: En İyi Kurgu

Oscar Rehberi ’17: En İyi Kurgu

  • baby_driver_ver2
  • dunkirk
  • i_tonya
  • shape_of_water_ver2
  • three_billboards_outside_ebbing_missouri

Christopher Nolan hayranları çok sinirlenecek biliyorum; ama bu dalda ciddi ciddi ödül Baby Driver’a gideceğe benziyor. En İyi Kurgu kategorisi Akademi’nin En İyi Film ödülünden bağımsız düşünebildiği bir dala dönüştü artık. Ben çocukken Oscar yayınlarında sürekli bir “Kurguyu kim alırsa filmi de o alır.” sohbetinin yapıldığını hatırlıyorum. Kaldı ki geçmişe döndüğünüzde bunun doğru bir saptama olduğunu da görüyorsunuz. Fakat endüstrinin değişen dinamikleri, Akademi’deki renovasyon ve oylama sisteminin yeni formu sağolsun özgün seçimler görmeye başladık burada. AMPAS gösterişli kurguyu tercih eder oldu. La La Land ve Moonlight yerine Hacksaw Ridge, The Big Short ve Spotlight’ın karşısında Mad Max: Fury Road, Boyhood’un tüm sezon süpürdüğü ödüllere rağmen Whiplash, 12 Years a Slave’in yanağından makas alan Gravity, The Artist ve Hugo’ya nanik çeken The Girl with the Dragon Tattoo… Bu sene de benzer bir tabloyla karşı karşıya kalacağız belli ki.

En İyi Kurgu dalının adaylarına baktığınızda The Shape of Water ve Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’nin sırf ana dallardaki yarışta favori olmaları sebebiyle buranın ilk beşine taşındığını anlayabiliyoruz. Baby Driver, Dunkirk ve I, Tonya’da ise çok daha şaşalı işçilikler var. Yalnız her ne kadar sektörde Dunkirk’ün epey takdir edildiği iddia edilse de Nolan’ın filmi aday edilip edilip nalları toplamaya devam ediyor. Elinin çok güçlü olduğunu sandığımız BAFTA’da bile kurgu heykelciğini Baby Driver’a kaptırdı. Kendi ülkesinde dahi Edgar Wright’ın Christopher Nolan’dan daha fazla sevildiği ayan beyan ortada. Unutmamak gerek ki bu ödülleri eleştirmenler değil, bizzat bu insanlarla tokalaşıp sohbet eden endüstri dağıtıyor. Wright’ın sempatisini de hesaba katıp Baby Driver’ı illa ki bir yerlerde değerlendirmeye alacaklardır diye düşünüyorum. Hatta Dunkirk’in elinin zayıflığına biraz daha inansam ses dallarında da tahminimi Baby Driver’a çevireceğim.

Kazanacak: Baby Driver
Kazanabilir: Dunkirk
Kazanmalı: Baby Driver
Aday olmalıydı: Good Time

BABY DRIVER

  • Jonathan Amos & Paul Machliss: İkisinin de ilk Oscar adaylığı.

DUNKIRK

  • Lee Smith: Üçüncü Oscar adaylığı. Daha evvel Master and Commander: The Far Side of the World (2003) ve The Dark Knight (2008) ile aday edilen Smith’in henüz Oscar’ı yok.

I, TONYA

  • Tatiana S. Riegel: İlk Oscar adaylığı.

THE SHAPE OF WATER

  • Sidney Wolinsky: İlk Oscar adaylığı.

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOUR

  • Jon Gregory: İlk Oscar adaylığı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.