Keyfî Drag Race Tekrarı: Yolun Yarısı

Keyfî Drag Race Tekrarı: Yolun Yarısı

Olması gerekenden 24 saat önce önümüze düşen Drag Race bölümünü yine rötarlı yazıyorum, beni affedin. Yetenek popülasyonu hatırı sayılır derecede yüksek onuncu sezonda, geçtiğimiz haftayı bundan birkaç sana evvel yarattığı DragCon’ı bir kez daha pazarlayabilmek adına kullanmış RuPaul. Ve bu sayede de ortaya RPDR tarihinin en mantıklı görevlerinden biri çıkmış. Çünkü doğaçlamadan, oyunculuktan ve dikiş nakıştan daha çok ihtiyacı oluyor queenlerin hayranlar karşısında iki lafı bir araya getirebilmeye. Ortaya çıkan sonuç muazzam olmasa da bu görevin yarışmada gelenekselleştiğini ve daha büyük bütçelerle tekrar gerçekleştirildiğini görmeyi çok isterim açıkçası.

DragCon misafirlerine vücut, saç ve makyaj konusunda ipuçları veren yarışmacılar üç gruba bölündü. Eureka, Monét ve Kameron’ın “proportionizing” çığlıkları arasında önce Pit Crew’un sözde hetero üyesi Bryce’ın bedenini kum saati figürüne dönüştürüşlerini izledik önce. Ardından Monique’in harika moderatörlüğüyle Aquaria ve Asia eşliğinde makyajdan bahsedildi. Yok efendim highlighterlar, nasıl kirpik yapıştırılır, dudağı dolgun gösteren sim uygulaması vs… Son olarak da Cracker, Blair ve Vixen bir DragCon panelinden ziyade kötü çalışılmış bir komedi rutiniymişçesine peruklarla imajı tamamladı. Bu bölümle ilgili tek şikayetim var yalnız, o da klasikleşmiş olduğu üzere grupların ayrı ayrı değerlendirmeye alınmış olması. Halbuki vücut ve makyaj ekibinden yüksek skorlarla bir kokteyl yapılabilirdi.

“Hats Incredible” konseptli podyumu da DragCon prezantasyonlarına dahil ederek bir değerlendirme yapıldığında adı öne çıkan üç, hatta dört isim var bana sorarsanız: İlki Eureka. Yavaştan bu plus sized queenimizin onuncu sezonu kazanacağına inanmaya başlıyorum galiba. İki bölümdür zirvenin tadına baktığı yetmezmiş gibi genel olarak da yapımcılar kurguda epey pozitif davranıyor Eureka’ya. Sezon sonuna kadar cebine bir görev birinciliği daha eklerse tamamdır. İkinci isim olarak Asia’nın adını anacağım çünkü IKEA’dan alınmış bir avizeyle kendine şapka yapmış olması en azından yaratıcılığı sebebiyle alkışlanmayı hak ediyor. Üstelik kendi panelinde de Monique Heart gibi dominant bir yarışmacı olmasına rağmen öne çıkabilmeyi başardı.

Yüksek not alması gerektiğini düşündüğüm bir diğer isim, nam-ı değer mother darling, Monique tabii ki de! Çok üzülüyorum rakipleri kadar bütçesi olmamasına. Belli ki yarışmaya epey küçük bir bavul ve kağıt kadar ince bir cüzdanla gelmiş. Podyumda giydikleri sebebiyle birkaç bölüme gönderileceğinden de şüphem yok. Fakat Alyssa Edwards gibi çok sıra dışı bir karakter Monique. Eğer post RPDR kariyerinde yeterli miktarda kazanç elde ederse olası All Stars sezonlarından birinde galip bile gelebilir. Çünkü hakikaten bunu başarabileceğe karizma, eşsizlik, cesaret ve yeteneğe sahip. Ha bu arada zorla bir dördüncü de eklememiz gerekseydi şu gruba, son iki bölümü hep bottom 2’da tamamlayan Monét X Change’i eklerdim. Hem kostümü, hem de Eureka ile paslaşmaları alkışı hak ediyor.

Tabii böyle mavi boncuk dağıttım iki gruba da ama düşük not matematiği yaparken tek bir üçlüye odaklanmam yetti. Miz Cracker, Blair St. Clair ve The Vixen. Drag queenlere yakışır cinsten shade ile bizleri şenlendirmek yerine direkt yaralayıcı yorumlarla bir sağ bir sol yumruklar savuran ekibin “Hats Incredible” podyumundaki kılıkları da çok zayıf değil miydi? Ve bu bölümde ilk kez Cracker’ın mizahının da pek organik olmadığını anladım. Çalışılmış, ezber edilmiş sözcük oyunlarıyla dolu bir stand up rutini gibi âdeta önümüze koydukları. Bu yüzden de altıncı haftada ilk kez favorimi değiştirme gereği duydum.

Blair’ın jüri karşısında yaptığı üzen itiraf biraz yaralamış olsa da artık sırası geldiğini inkâr edemeyeceğim. Şimdi de gözümü The Vixen’a diktim. Bu grup içerisinde, Monique’i kayırdığımı düşünürsek, en zayıf açık ara Vixen. Sonrasında yarış kalan sağların skor kartlarına kalacak zaten. Yalnız Aquaria’nın da artık damgasını vurmasını yüksek skorlarla, görev birincilikleriyle süslemesini istiyorum hanesini. Bu durağanlık New York’un en gözde queenine, yarışmaya gelmeden sosyal medyada adını duyurmuş fashionistaya yakışmıyor. Hadi bakalım Snatch Game, gel de kim ak kim kara görelim!

Keyfî Drag Race – Untucked

  • Popüler kültürden beslenen bir sanat dalında gündemin takip ediliyor olması ve buna göre konuk jüriler alınması da çok hoşuma gidiyor. Bkz. Kumail Nanjiani ve Emily V. Gordon!
  • Kameron Michaels’ın drag estetiğini anlamlandırmak ve derinlik katmak adına yapılan sohbeti gördünüz mü? Dedikodular doğru galiba 🙁
  • Monét iki haftadır lip syncleri öyle bir coşturmuştu ki Vixen vs. Blair mücadelesini ileri sararak izledim.
  • Monique Heart’ın kameraya bakarak “Amerika” diye her hitap edişinde kalbim eriyor. Artık All Stars 4’ü mü, All Stars 5’i mi neyi kazandıracaksanız kazandıran mother darling’e!
  • RuPaul’un makyajı rayına oturdu, Raven’ı kutluyorum. Fakat Delta’nın seçtiği peruklar… Mathu’yu arar olduk mumla.
  • Miss Vaaaanjie… İlk hafta elenen Vanessa’nın altıncı bölümde bile varlığını sürdürüyor olmasına marketing başarısı diyebilir miyiz?

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Aquaria, Miz Cracker, Monique Heart
⭐⭐⭐Eureka O’Hara, Asia O’Hara, Monét X Change
⭐⭐: Kameron Michaels, The Vixen, Yuhua HamasakiVanessa Vanjie Mateo
: Blair St. Clair, Mayhem MillerDusty Ray Bottoms, Kalorie Karbdashian Williams

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Aquaria SAFE SAFE SAFE WIN SAFE SAFE      
Asia O’Hara LOW SAFE WIN SAFE SAFE HIGH      
Eureka SAFE BTM2 HIGH HIGH WIN WIN      
Kameron Michaels BTM2 HIGH SAFE HIGH SAFE SAFE      
Miz Cracker HIGH HIGH SAFE SAFE HIGH BTM2      
Monét X Change SAFE WIN SAFE LOW BTM2 SAFE      
Monique Heart HIGH LOW SAFE SAFE HIGH HIGH      
The Vixen SAFE SAFE SAFE BTM2 SAFE LOW      
Blair St. Clair SAFE SAFE HIGH SAFE BTM2 BTM2      
Mayhem Miller WIN LOW BTM2 SAFE LOW        
Dusty Ray Bottoms SAFE HIGH LOW BTM2          
Yuhua Hamasaki HIGH SAFE BTM2            
Kalorie K. Williams BTM2 BTM2              
Vanessa Mateo LOW                

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.