Keyfî Drag Race Tekrarı: Snatch Game

Keyfî Drag Race Tekrarı: Snatch Game

It’s time to separate the basic bitches from the fierce-ass queens! Popüler kültürdeki yeri günden güne büyüyen RuPaul’un klasikleşmiş Drag Race görevi Snatch Game için yaptığı bir yorum bu. Basitçe diyor ki, Snatch Game’de yüksek performans gösterirseniz taç yolunda birkaç adım öne çıkarsınız. Tatianna, Stacy Layne Matthews, Chad Michaels, Jinkx Monsoon, BenDeLaCreme, Ginger Minj, Kennedy Davenport, Bob the Drag Queen, Alaska, Katya, Alexis Michelle ve Shangela’dan oluşan sayılı azınlığa katılmak için sıraya girdi onuncu sezon queenleri bu bölümde. Biz de ekranlarımızın başına, RuPaul hangi bacak arası espriye daha çok gülecek diye geçtik. Fakat neyse ki, uzun bir aradan sonra kukuya pipiye gerek kalmadan attı kahkahalarını da biraz olsun son sezonların (All Stars 2’yi tenzih ediyorum) vasat Snatch Game kakafonilerini unutabildik.

Tabii Snatch Game, yarışmayı izleyenler bilir, tam anlamıyla kalıplaşmış bir bölüm artık. Satır satır ne olacağını biliyoruz. Mücadelenin fitili önce kütüphane gözlükleri çıkarılarak ateşleniyor. “Reading” görevinde queenlerin birbirlerini parçalayışlarını izliyoruz bir güzel. “Tens, tens, tens across the board!” sloganlarıyla er meydanına çıkan yarışmacılar, hakikaten de onuncu sezonun en iyi kastlar arasına girmeye aday olduğunu kanıtlarcasına tek bir patlak tekere geçit vermeden açtılar ağızlarını. Eureka bu mini yarışın galibi olarak seçilse de, burada RuPaul’un zamanın politik doğrucu değerlendirmesine katıldığını düşünmeden edemiyorum ne yazık ki. Tüm rakiplerine dönüp “Hadi orijinal şişman şakalarınızı yapın.” gibisinden bir meydan okumada bulununca, Mama Ru havluyu attı gibi hissettim ben.

Bu ufak giydirme seansından birkaç cümleyi anmadan da olmaz. Monique Heart’ın “Monét X Change, girl, you know better to be black using hotel lotion.” iğnesiyle Monét’nin “Miz Cracker, you coin yourself as thin, white, and salty bout you forgetting bitter. Bitter that you are a New York City queen that had to fuck Bob the Drag Queen to get to the top.” taşlaması bir ömre bedel. Burada en çok Cracker’ın öne çıkmasını bekledim ben esasında. Harika referanslarla yarışa gelmiş bir komedi queeninin daha vurucu hamleler yapabileceğini ummuştum. Yalnız tıpkı AS3’nin Trixie Mattel’i gibi, bir türlü parlatamıyor yıldızını Cracker. Ve giderek de arka planda bir uğultu olmaya doğru evriliyor. Sezonu herhangi bir görev birinciliği alamadan kapamayacağına eminim artık. Mizah içeriği bol bir haftada bile zirveye yerleşemiyorsa, umudu kesmenin tam sırası.

Dönelim Snatch Game’in içeriğine… Burada da politik iklimin epey etkisini hissettirdiği bir tablo vardı. Instagram bebesi kontenjanından sezona dahil edilen, sezonu birincilikle tamamlayacağa benzeyen Aquaria, Melania Trump tercihiyle hedefi tam on ikiden vurdu. Çok zamanlı, iyi düşünülmüş ve bayağılaşmayan (öhöm, Gigi Hadid) bir taklit de sununca hak ettiği gibi galibiyeti elde etti tabii. Yalnız sadece Melania değil, Monique Heart’ın da Maxine Waters’ı seçişi bu sezonun resmen bugünle en bütünleşmiş sezon olduğunu resmileştiriyor. Ya da artık popüler kültürün dünyada olup bitenden maksimum seviyede nemalandığı zamanlarda yaşadığımızdandır bu, bilmiyorum. Fakat alışık olmadığımız bir durum olduğu kesin.

Ben Aquaria haricinde Eureka’nın da kesinlikle alkışı hak ettiğini düşünüyorum. Tamam, yer aldığı her görevde iri bir queen olduğunun altını çiziyor ve esprilerini buna göre yapıyor. Yalnız abartılmadan canlandırılması hâlinde bile bir komedi madeni sayılabilecek Honey Boo Boo cuk oturmuş Eureka’ya. Yedinci sezonda olduğu gibi, iki tane kazananımız olmasını çok isterdim bu sebeple. Keza Monét X Change’in Maya Angelou’su da epey güldürdü bizi. İki hafta üst üste lip sync’e çıkmak zorunda kalan NY menşeili queen iyi hazırlanmış Snatch Game muharebesine besbelli. Ah o karnesini bu kadar lekelememiş olsa, belki finale çıkma ihtimalini bile konuşuyor olabilirdik şu an.

Beyonce ve Blue Ivy performanslarıyla Asia ile Vixen’ı da anmamız gerekiyor son olarak. Ne olursa olsun, Monique Heart’ı çok çok çok seviyor olmamdan bağımsız konuşuyorum, bu ikilinin cringe aranjmanı yaptıran, tüm zamanların en kötüleri arasına girmeye aday taklitleri bottom 2’da yer almayı hak ediyordu. Denizkızı kostümlerini bir kenara bırakıyorum. Aquaria’nın şahaneliği, Monique’in baştan savmalığı, Asia’nın ikonik maskesi… Snatch Game’in rahatsız edici anlarına sadece bu ikili ev sahipliği yaptı. Yalnız Ru’nun Monique’i seçmesini de bir nebze anlayabiliyorum. Çünkü Beyonce ve Blue Ivy performansları berbat olsa da en azından Ru’ya cevap verebilecek kadar bir hazırlıkla gelmişler. Monique tek bir espriyi on kere yapıp boş boş bakınınca etrafa, sonu da geldi. Project Runway’e katılıp dikiş bilmemek gibi bir şey bu. Neden hazırlanmadın ki Monique? NEDEN?

Bu arada hazır Monique’ten açılmışken bahis… Ben Alyssa Edwards’a çok benzetiyorum markasını. Feci derecede komik, herhangi bir saçmalığa başvurmadan 1-2 cümle ve reaksiyonla tüm ilgiyi üzerine toplayabileceğinin de farkında. Üstelik büyük bir egosu yok. Eğer gelecek All Stars sezonlarından birine cebinde daha çok parayla katılır ise finali görebileceğine inanabilirim sanırım. Yarışmadan mezun olmasının ardından harika kariyerler elde eden ikonlar arasına gireceğine inancım sonsuz.

Keyfî Drag Race: Untucked

  • Sezon başında Aquaria, Snatch Game’i kazanacak diyorlardı, doğru çıktı. Tebrikler Reddit’in Nancy Drewlar’ı!
  • Cracker’dan soğumaya başlıyorum. Çok acı.
  • The Vixen’ın manasız Eureka çıkışından bahsetmek istemedim. O kadar berbat bir noktada ki yarışmada artık, başarılı olan herkese saldırıyor. Heşteg Nina Bonina Inner Saboteur Zavallı Brown.
  • Bazen Kameron Michaels’ın onuncu sezonda yer aldığını unutuyorum. Hatta bence yapımcılar da unutuyor…
  • O lip sync’den Vixen’ın sağ çıkmasının tek sebebi Monique’in sözleri bilmemesi, bunun herkes farkında değil mi?

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Aquaria, Monique Heart, Miz Cracker, Eureka O’Hara
⭐⭐⭐Monét X Change, Asia O’Hara
⭐⭐: Kameron Michaels, Yuhua HamasakiVanessa Vanjie Mateo
: The Vixen, Blair St. Clair, Mayhem MillerDusty Ray Bottoms, Kalorie Karbdashian Williams

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Aquaria SAFE SAFE SAFE WIN SAFE SAFE WIN      
Asia O’Hara LOW SAFE WIN SAFE SAFE HIGH BTM2      
Eureka SAFE BTM2 HIGH HIGH WIN WIN WIN      
Kameron Michaels BTM2 HIGH SAFE HIGH SAFE SAFE SAFE      
Miz Cracker HIGH HIGH SAFE SAFE HIGH BTM2 SAFE      
Monét X Change SAFE WIN SAFE LOW BTM2 SAFE HIGH      
The Vixen SAFE SAFE SAFE BTM2 SAFE LOW BTM2      
Monique Heart HIGH LOW SAFE SAFE HIGH HIGH LOW      
Blair St. Clair SAFE SAFE HIGH SAFE BTM2 BTM2        
Mayhem Miller WIN LOW BTM2 SAFE LOW          
Dusty Ray Bottoms SAFE HIGH LOW BTM2            
Yuhua Hamasaki HIGH SAFE BTM2              
Kalorie K. Williams BTM2 BTM2                
Vanessa Mateo LOW                  

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın