Takip et

Haberler

Sinema dergisinden ilginç Oscar tahminleri

tarihinde yayınlandı.

Türkiye’nin yıllardır en iyi sinema dergisi olan, bana göre bugüne kadar herhangi bir alternatifi çıkmamış olan Sinema dergisinin Ocak sayısı çıktı.Peki bugüne kadar dergiden bahsetmeyen ben, niye Ocak sayısına dikkat çekiyorum? Çünkü her sene olduğu gibi bu sene de Sinema dergisi tahminlerde bulunmuş.6 ana dalda tahmin listeleri yapan derginin listelerini şöyle bir göz atalım, yorumumuzu da yapalım.

EN İYİ FİLM
1.Avatar
2.The Hurt Locker
3.Nine
4.Precious
5.Invictus
6.The Lovely Bones
7.A Single Man
8.Up In The Air
9.A Serious Man
10.Crazy Heart
Listenin hiç de fena olmadığını söylemek mümkün, evet.Ama Crazy Heart ve A Single Man’i ilk 10’da görmeyi bekleyen insan sayısı epey az.Ayrıca yılın favorilerinden An Education’ın listede olmaması da ayrı bir mevzu.Ve The Lovely Bones mu? O film yoldan çıkalı epey oluyor…

EN İYİ YÖNETMEN
1.James Cameron, Avatar
2.Kathryn Bigelow, The Hurt Locker
3.Clint Eastwood, Invictus
4.Joel & Ethan Coen, A Serious Man
5.Rob Marshall, Nine
6.Lee Daniels, Precious
7.Peter Jackson, The Lovely Bones
8.Pete Docter & Bob Peterson, Up
9.Quentin Tarantino, Inglourious Basterds
10.Jason Reitman, Up In The Air
Bir kere Jason Reitman’ın içinde olmadığı bir yönetmen ilk 5’i düşünmek mümkün değil.Sinema dergisinin Up In The Air’ın yarattığı fırtınadan sanırım haberi yok.Rob Marshall ve Coen kardeşlerin adaylık şansı ise o kadar da yüksek değil.Belki Marshall bir süpriz yapabilir, ama Coenler için bu söz konusu değil.

EN İYİ ERKEK OYUNCU
1.Viggo Mortensen, The Road
2.Jeff Bridges, Crazy Heart
3.George Clooney, Up In The Air
4.Daniel Day-Lewis, Nine
5.Colin Firth, A Single Man
6.Jeremy Renner, The Hurt Locker
7.Ben Foster, The Messenger
8.Michael Stuhlbarg, A Serious Man
9.Morgan Freeman, Invictus
10.Matt Damon, The Informant!
Bu listedeki 10 ismin de hakikaten Oscar’da ön sıralarda yarışması açısından isabetli tahminler yapılmış diyebiliriz.Ancak Viggo Mortensen’ın aday olmasını geçtim, ödülü alacak isim olarak gösterilmesi hakikaten ilginç.Derginin genel yayın yönetmenine gönderdiğim mail işe yaramamış anlaşılan.

EN İYİ KADIN OYUNCU
1.Meryl Streep, Julie & Julia
2.Gabourey Sidibe, Precious
3.Marion Cotillard, Nine
4.Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart
5.Saoirse Ronan, The Lovely Bones
6.Zooey Deschanel, (500) Days of Summer
7.Helen Mirren, The Last Station
8.Abbie Cornish, Bright Star
9.Emily Blunt, The Young Victoria
10.Audrey Tautou, Coco avant Chanel
Ya bu yazıyı yazan kişinin kafası çok iyiydi ya da Sandra Bullock’un The Blind Side’da hayatının performansını sergilediğinden cidden habersizdi.Üstelik ilk 5 tıkandı bilmem haberleri var mı? Ödülü alması muhtemel olan Carey Mulligan ilk 10’da bile yok! Kabus bir liste…

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
1.Peter Sarsgaard, An Education
2.Christoph Waltz, Inglourious Basterds
3.Robert Duvall, Crazy Heart
4.Stanley Tucci, The Lovely Bones
5.Woody Harrelson, The Messenger
6.Anthony Mackie, The Hurt Locker
7.Paul Schneider, Bright Star
8.Christopher Plummer, The Last Station
9.Alfred Molina, An Education
10.Matt Damon, Invictus
Her listeyle beraber Sinema dergisinin bu Oscar yazılarının eskiden benim için ne kadar önemli olduğunu hatırlıyor ve kahkayı basıyorum.Ama eskiden daha isabetli tahminler yapıyorlardı.Robert Duvall’in mesela geçtim ilk 10’u, ilk 5’te ne işi var? Ve Peter Sarsgaard’ın ödülü alma ihtimali sıfırdan sonra kaç sayı yazılarak hesaplanabilir.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
1.Anna Kendrick, Up In The Air
2.Judi Dench, Nine
3.Mo’Nique, Precious
4.Sigourney Weaver, Avatar
5.Paula Patton, Precious
6.Susan Sarandon, The Lovely Bones
7.Penelope Cruz, Nine
8.Samantha Morton, The Messenger
9.Vera Farmiga, Up In The Air
10.Julianne Moore, A Single Man
Sinema dergisini şu ana kadarki tüm tahminleri için affedebilirim.Ancak ödülü alacağı neredeyse bir yıl önceden belli olan Mo’Nique’in üçüncü sırada olması için asla! Beni her listede daha fazla hayal kırıklığına uğrattığı ve şaşkına çevirdiği için Sinema dergisine teşekkürlerimi sunuyorum.

Açıkçası eskiden benim için Türkiye’de Oscar’a dair doğru düzgün yazı yazan tek dergi olduğu için bu derlemeler önemliydi.Ama An Education’ın bile “Belki adı geçer” kategorisi altında verilmiş olması hakikaten ilginç.Çok dikkate almanıza gerek yok bu listeleri.Tabi filmler hakkında genel bir bilgi almak istiyorsanız, şöyle bir göz atmakta da yarar var.

Devamını oku
Yorum Yapın

0 Comments

 1. abdullah

  30 Aralık 2009 at 10:18

  sana bir bakıma katılıyorum ama sen de “up in the air” filmine fazla güveniyorsun. hatırladıgım kadarıyla “lovely bones” gösterime girene kadar, senin de favorindi. rüzgarın nerden eseceğini bilemeyiz değil mi. akdeminin verdiği ödül listesine bir bak istersen. geçen sene kendini iyi hisset filmi olan “milyoner” ödül aldı, herkes benjamin buıtton ve reader taraftarıydı. bu sene ödül vereceklerini hiç sanmıyorum, kaldı ki, akademi eleştirmenlerin üzerinde birleştiği filmlere her zaman ödül vermiyolar, örnek istersen örneğim oldukça bol “yüzük kardeşliği” o yılın en iyi filmiydi herkes en iyi filmi kesin alır diye beklerken, ödül “akıl oyunlarına” gitmişti, ki ben filmi çok da iyi bulmadım, 11 eylül olaylarının etkisi oldu kanımca, halle ve denzel ödül almıştı oscar tarihinde bir ilkti. ya da “chigago” kimsenin favorisi degildi. “iki kule,” “piyanist,” “new york çeteleri” gibi filmler vardı, ödül alırken herkes şaşkındı. “iki kule’nin” veya “piyanist’in” ödül alması bekleniyordu, bir de şuna bak istersen, “pulp fiction” sinema tarihinin en iyilerinden birisi olarak kabul gördü, eleştirmen cephesinde film ayakta alkışlanıyordu, peki ödülü o sene kim aldı, tabi ki de “forrest gump” aldı, yani akademi senin düşündüğün gibi de işlemiyor, ödülü kim alır dersen, bence ödül “hurt locker” filmine gidecek gibi. kerem sanatel bu listeyi yaparken altın küre adayları yeni yeni açıklanıyordu, an education filmine gelirsek geçen sene bir ingiliz filmine ödül verildi zaten akademi görmezden gelebilir, bir not daha eleştirmenler district 9 flmini yere göğe sıgdıramadı ama senin listende pek bir gerilerde. kaldı ki inglorious basterd filmindan daha başarılı bir film olmuş. peki basterd filmi neden adaylık alıyor da district almıyor cevap basterdslar nazi katliamını övdüğü için yahudileri göğe çıkardığı için aday oluyor, emin ol “district 9″ filmi ” inglorious baster,” “up in the air,” ve “avatar,” filmlerinden çok daha başarılı bir film.

 2. umurtas

  30 Aralık 2009 at 12:10

  ben de sana bir bakıma katılıyorum.ancak district 9’ın ya da herhangi bir filmin diğerlerinden iyi olması bir şey ifade etmiyor.her ne kadar oscarlar sektörün en çok saygı duyduğu ödül de olsa ödüllerin iyi pazarlanan, eleştirmenler tarafından iyi pohpohlanan filmlere gittiğini hepimiz biliyoruz.bu yüzden up in the air’a olan desteğim fazla.ancak ben hurt locker’ı beğenmiş olmama ve eleştirmenlerin desteğine rağmen ödülü alabilecek bir film gibi de görmüyorum.sen beğenmesen de inglourious basterds ve yılın filmi olarak değerlendirebilecek avatar en iyi film ödülü için çok ideal filmler.the lovely bones’u görmeden yorum yapmamak mevzusuna gelirsek…zaten listedeki filmlerin çoğunu gösterim şansları sebebiyle seyredemiyoruz.ama lovely bones’un seyirci ve eleştirmenler tarafından beğenilmemesi ancak stanley tucci’ye gelebilecek bir adaylıkla birkaç teknik kategori adaylığı getirebilir.belki saoirse ronan için bir şeyler düşünülebilirdi ancak sag ile beraber ben en iyi kadın oyuncu dalının da tıkandığını düşünüyorum.lovely bones’un eskiden favorim olmasının sebebi ise yeni bir peter jackson filmi olması ve oscar potansiyeli taşıması yüzündendi.ne yazıkki eleştiriler lovely bones’un oscar şansını fazlasıyla düşürdü.tıpkı nine’ın en iyi film ve en iyi yönetmen gibi iki büyük ödülü alabilecekken eleştiriler nedeniyle ivmesini kaybetmesi gibi.kısacası ben avatar ya da inglourious basterds demek istiyorum.ama hurt locker ya da up in the air’ın ödülü alması da şaşırtmaz.sadece akademi’nin genel seçimlerine bakıldığında “hımm, değişik” ifadesi yaratabilir.yorumum bu.

  • abdullah

   31 Aralık 2009 at 13:43

   bu da bir görüş tabi ki ama lovely bones eleştirmenlerden kötü bir yorum almadı, b- not vermişler sadece, birçok site de 4 yıldız verilmiş. avatar,up in the air,hurt locker ve precious 5 yıldız almış filmler lovely bones invictus ve nine 4 yıldız almış filmler, ben hala lovely bones filminin bir şansı oldugunu düşünüyorum resmi sitesini bir ziyaret et istersen dreamworks bu konuda çalışma yapacaktır eminim.

   • umurtas

    1 Ocak 2010 at 19:23

    biraz iddialaşıyormuş gibi olacak ama sende de the lovely bones sevgisi bol bence : ) filmin rottentomatoes notu %40! üstelik şu ana kadar açıklanan eleştirmen ödüllerinden birini almasını geçtim, kayda değer bir adaylığı da yok.üstelik dreamworks’ün bir mucize yaratması lazım, çünkü oy pusulaları gönderildi bile.ben özellikle film dalında hiç şans tanımıyorum lovely bones’a.ana dallardan da sadece stanley tucci aday olur diyorm, o kadar.

   • abdullah

    2 Ocak 2010 at 08:54

    evet dediğin de olabilir, ama lovely bones filmi gerek konusu gerekse kadrosuyla bile bana iddialı geliyor. peter traves filmi 4 üzerinden 3 yıldız veriyor henüz film daha gösterime girmedi, girdiği zaman halk desteğini arkasına alırsa filmin şansı yüksek, farklı bir konuya sahip bir film oldugu içinde akademi görmezden gelmeyecektir, en iyi film için ilk 8 film tamam ama son 2 adaylık, serious man,lovely bones,an educatin ve single man arasında gidip geliyor. belki the massenger bir zıplama yapar ve ilk 10 da kenine yer bulabilir, filmin rottentomatoes sitesinde %40 olması da henüz filmi izleynlerin sayılı olmasına bağlıyorum umarım lovely bones büyük ödüle adaylık alır. peter jackson benim favori yönetmenimdir bu yüzden filmden umutluyum. bu arada sen hurt locker filmine şans vermiyosun ama ödülleri hurt locker silip süpürüyor.

   • umurtas

    2 Ocak 2010 at 10:19

    yok hurt locker’a ben olsam oy vermem diyorum.yoksa şansının bol aldığı açık.hatta ödülü alırsa da şok olmam.sadece hurt locker’ın ödülü alması beni üzer diyeyim.şu ana kadar iddialı filmlerden avatar, inglourious basterds ve hurt locker’ı gördüm.bu üçü arasında bir karşılaştırma yaptığımda hurt locker benim için üçüncü oluyor.o yüzden hurt locker evet ödülü alabilir.çok da yüksek bir ihtimal.ama benim için en iyi film değil.

Yorum yazın...

Oscar Boy sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et