Oscar Rehberi – Ödüllere 27 gün kala: En İyi Belgesel

Oscar Rehberi – Ödüllere 27 gün kala: En İyi Belgesel

Bu senenin en süprizli dallarından biri de hiç kuşkusuz En İyi Belgesel dalıydı. Waiting for Superman bu yılın en çok ödül alan belgesellerinden biri olmasına rağmen Oscar’a aday olamadı. Ayrıca The Tillman Story de belki çok şaşıran olmamıştır ama son dakikada ilk 5’in dışında kaldı. Duvar resimleriyle ünlü olan ve yıllardır yüzünü gizleyen Banksy‘nin de adaylar arasında bulduğu bu kategoride en çok merak edilen şey de hiç kuşkusuz Exit through the Gift Shop kazanırsa Banksy‘nin kimliğinin ortaya çıkıp çıkmayacağı. Yazının devamında fragmanlarını da bulabileceğiniz belgesel adayları şu şekilde:

EN İYİ BELGESEL

Exit Through the Gift Shop

– Banksy: İlk Oscar adaylığı
– Jaimie D’Cruz: İlk Oscar adaylığı

GasLand
– Josh Fox: İlk Oscar adaylığı
– Trish Adlesic: İlk Oscar adaylığı

Inside Job
– Charles Ferguson: İkinci Oscar adaylığını alan Ferguson ilk adaylığını aynı kategoride No End in Sight (2007) ile almıştı.
– Audrey Marrs: İkinci Oscar adaylığını alan Ferguson ilk adaylığını aynı kategoride No End in Sight (2007) ile almıştı.

Restrepo
– Tim Hetherington: İlk Oscar adaylığı
– Sebastian Junger: İlk Oscar adaylığı

Waste Land
– Lucy Walker: İlk Oscar adaylığı
– Angus Aynsley: İlk Oscar adaylığı

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

  1. Berk Tutkun

    Boşuna merak ediyorlar zita Banksy kazansa dahi bunu yapacak kadar basit biri değil. Yıllarca bunu beklermişçesine. Ki işin ironisi mockumentary olup olmadığı sırrında. Tabii hak ediyor fazlasıyla zira çok ama çok eğlenceli.

    Yanıt

Yorum yazın...