Oscar Rehberi – Ödüllere 19 gün kala: En İyi Sanat Yönetimi

Oscar Rehberi – Ödüllere 19 gün kala: En İyi Sanat Yönetimi

Artık kalan gün sayımız 20’li sayılardan 10’lulara düştü. Heyecan gitgide artıyor. Bu 19 gün boyunca birlik ödülleri dağıtılmaya devam edecek. Bu arada benim son tahminlerimin ne zaman geleceğini soranlar var, hemen cevaplayayım. 23-24-25 Şubat tarihlerinde üç aşamalı olarak son tahminlerimi huzurlarınıza sunacağım. Oscar Boy & Readers’ Choice Ödülleri’nin oylaması da 18 Şubat tarihinde sonlanıyor. Tahminlere kadar sonuçları da sizlere duyuracağım. Zaten 27’sinde de Oscarlar var. Kısacası az bir zaman kaldı ama programımız oldukça yoğun. Lafı daha fazla uzatmadan geçelim sanat yönetimi adaylarına…

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ

ALICE IN WONDERLAND
– Robert Stromberg: Üçüncü Oscar adaylığı ve geçtiğimiz sene “Avatar” (2009) ile bu ödülü kazanmış. Sadece adaylık aldığı film ise “Master and Commander: The Far Side of the World” (2003)
– Karen O’Hara: İkinci Oscar adaylığı. Daha önce “The Color of Money” (1986) ile aday olmuş.

HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS: PART I
– Stuart Craig: Dokuzuncu Oscar adaylığı ve daha önce bu ödülü 3 kez kazanmış. “The Elephant Man” (1980), “The Mission” (1986), “Chaplin” (1992), “Harry Potter and the Philosopher’s Stone” (2001) ve “Harry Potter and the Goblet of Fire” (2005) filmleriyle sadece aday olurken; “Gandhi” (1982), Dangerous Liasions” (1988) ve “The English Patient” (1996) ödüle kavuştuğu filmler olmuş.
– Stephenie McMillan: Dördüncü Oscar adaylığı ve daha önce bu ödülü “The English Patient” (1996) ile almış. Sadece aday olduğu filmler ise “Harry Potter and the Philosopher’s Stone” (2001) ve “Harry Potter and the Goblet of Fire” (2005).

INCEPTION
– Guy Hendrix Dyas: İlk Oscar adaylığı
– Larry Dias: İlk Oscar adaylığı
– Douglas A. Mowat: İlk Oscar adaylığı

THE KING’S SPEECH
– Eve Stewart: İkinci Oscar adaylığı. Daha önce “Topsy-Turvy” (1999) ile aday olmuş.
– Judy Farr: İlk Oscar adaylığı

TRUE GRIT
– Jess Gonchor: İlk Oscar adaylığı
– Nancy Haigh: Altıncı Oscar adaylığı ve daha önce bu ödülü “Bugsy” (1991) ile kazanmış. Sadece aday olduğu filmler ise “Barton Fink” (1991), “Forrest Gump” (1994), “Road to Perdition” (2002) ve “Dreamgirls” (2006).

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.