Takip et

Oscar 2011

Olası 10 sürpriz

tarihinde yayınlandı.

Ne kadar olası oldukları şüpheli ama her zaman eğer gerçekleşirse çok şaşırmamamız gereken sürprizleri sıralıyorum. Bu senenin yarışında bol sürpriz beklediğim düşünülürse bakarsınız birkaçı gerçekleşir. Şimdi geçelim asıl konuya…

1. EN İYİ FİLM: THE SOCIAL NETWORK
En İyi Film ödülü her ne kadar The King’s Speech bankoymuş gibi dursa da The Social Network‘e gidebilir. Bu hem bir sürpriz olur, hem de beklendik birşey. Kimse Akademi’den The Social Network‘ü beğenmesini beklemiyor ama sonuçta ciddi bir eleştirmen desteği var arkasında. Bu mesleği yapan insanlar tarafından nasıl değerlendirilir bilinmez tabi. Ben olsam The King’s Speech‘e tercih eder ve The Social Network‘ü oylardım ama tamamen Akademi üyelerine kalmış durumda 2010’un en iyi filmini seçmek. Altın Küre gibi sinema zevkinden yoksun bir grup tarafından da ödüllendirildiğini düşünürsek süprizlerin en olası olanı buymuş gibi duruyor.

2. EN İYİ KADIN OYUNCU: ANNETTE BENING, THE KIDS ARE ALL RIGHT
Natalie Portman her türlü ödülü silip süpürmüş olabilir. Critics Choice, SAG, Altın Küre, BAFTA… Ama bu Akademi’yi bağlayamaz. Daha önce de diğer gruplardan farklı olarak oy verdiklerini görmüştük. SAG’e aday dahi olamayan Marcia Gay Harden‘ı nasıl ödüllendirdiklerini unutmayın. Eğer eski kafalılık edip sırası geleni seçmeye karar verirlerse Bening‘in karşısında dağ olsa dayanmaz.

3. EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: GEOFFREY RUSH, THE KING’S SPEECH
Bence Christian Bale‘ın elinden Oscar’ı alabilecek yegane insan Geoffrey Rush. Ki eğer Akademi tahmin ettiğimiz kadar sevdiyse The King’s Speech‘i ödüllendirilmesi gayet mümkün olur. Zaten Bale‘dan kötü olduğunu da söylemiyor kimse. Hatta çoğu insana göre Geoffrey Rush çok daha iyi. Benim de favorim Rush olduğu için ödülü kazanmasını gerçekten isterim. Lakin elinde daha önce alınmış bir Oscar bulunması oylarını azaltabilir. Sonuçta seneler önce bu şerefe nail olmuştu.

4. EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: HAILEE STEINFELD, TRUE GRIT
Bu benim tam olarak olası bulduğum bir sürpriz değil. Hailee Steinfeld‘in kazanacağına pek ihtimal vermiyorum. Ama tahmincilerin çoğu Steinfeld konusunda ısrarcı. Ben Melissa Leo‘ya alternatif tek ismin Helena Bonham Carter olduğunu düşünmeme rağmen ortada bir Steinfeld gerçeği var ne yaparsak yapalım. Kazanabilir mi? Evet. Ama yüksek bir ihtimal mi? Hayır. Kazanırsa şaşırmayız, kaybederse yine şaşırmayız.

5. EN İYİ ÖZGÜN SENARYO: INCEPTION
The King’s Speech‘in karşısında kimsenin şansı olmadığını söylesek de geçen seneki Up In The Air-Precious şaşırtmasından sonra Christopher Nolan‘ın ödüllendirilmesi ihtimali var. Bunu sevinecek pek çok insan olduğuna eminim. Yalnız çok da beklenti içerisine girmeyelim lütfen. Nolan‘ın kazanması durumunda oturduğum yerden nasıl kalkıp zafer dansı yapacağımı da hayal etmiyor değilim.

6. EN İYİ ANİMASYON: HOW TO TRAIN YOUR DRAGON
Toy Story 3, En İyi Film dalında aday olabilir. Ama Akademi üyeleri zaten En İyi Film adaylığı verdik niye En İyi Animasyon dalında da oyluyoruz düşüncesine kapılabilir. Bunlar tabi sadece olasılıklar. Ne kadar gerçekçi oldukları şüpheli. Ben tüm bunlara rağmen How to Train Your Dragon‘ın kazanma ihtimali olduğuna inanıyorum. Kulağa biraz çılgınca geldiği kesin de son haftalarda film için yapılan kampanyaları da unutmamak lazım.

7. EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK: INCEPTION
The Social Network ve The King’s Speech arasında oyların bölünmesinden yararlanabilecek tek bir isim var, o da Inception‘ın müziklerini yapan Hans Zimmer! Madem Black Swan‘ın müzikleri diskalifiye oldu, o zaman bu dalda Hans Zimmer‘dan başkasını ödüllendirmek ancak çılgınlık olur. IFMCA yılın en iyisi olarak How to Train Your Dragon‘ı seçti gerçi. Belki de Zimmer‘dan daha çok şansı vardır John Powell‘ın, olamaz mı?

8. EN İYİ KURGU: THE KING’S SPEECH
Evet maalesef böyle bir ihtimal var. Bu sene oldukça zayıf olduğunu düşündüğüm kurgu dalında The King’s Speech aşkı sebebiyle oylarını bu yönde kullanacak Akademi üyeleri mevcut. Bu sürprizi ilk 10’um içerisine yerleştirmiş olsam da aralarından olmasını en son arzu ettiğim bu ihtimal denebilir.

9. EN İYİ SANAT YÖNETİMİ: INCEPTION
The King’s Speech ve Alice in Wonderland arasından sıyrılması mümkün mü? Bilmiyorum… Beni en çok düşündüren dallardan biri sanat yönetimi. Gecenin de ilk ödülü ayrıca. Zaten sanat yönetimi – kostüm tasarımı – ses miksajı gibi kilit dallardaki sonuçlar gecenin sonu için bize ipuçları verecek. Kısacası oyların dağılmasından Inception eki yararlanabilir, mümkündür.

10. EN İYİ SES MİKSAJI: SALT
Bunu kendi tahminlerim arasında da söylemiştim. Salt ekibinden Scott Milan aday ve Akademi bu adama bayılıyor! Üstelik filmin ses miksajı konusundaki başarısı takdire şayan. Olur da kazanırsa Salt‘ın artık “Oscar ödüllü” bir film olması moralimizi bozabilir ama çok da hak edilmemiş bir ödül olduğunu söyleyemeyiz.

Devamını oku
2 Comments

2 Comments

  1. kimbuadam

    26 Şubat 2011 at 17:32

    olur da ödülü halee steinfeld alırsa çok sevinirim.

  2. tugrul

    26 Şubat 2011 at 19:08

    Aslında bu yorumların üstüne de birsey soylemeye gerek yok. Ancak umarım en iyi kadın oyuncu dalında o dediginiz sürpriz gerceklesmez. Yoksa akademinin giderek gözümde kücülen bir ödül töreni olmaya aday listesinde olacagı garanti.

Yorum yazın...

Oscar Boy sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et