Bağımsız Ruh’un ardından

Bağımsız Ruh’un ardından

Dawn Hudson ve Darren Aronofsky

Independent Spirit, yani tam Türkçesiyle Bağımsız Ruh Ödülleri dün gece sahiplerini buldu. Black Swan 4, Winter’s Bone 2 ödül alırken James Franco En İyi Erkek Oyuncu, The Kids Are All Right ise En İyi Senaryo dalında galip oldu. Üzerine konuşabileceğimiz çok şey yok aslında. Ama son yıllarda Bağımsız Ruh ile Oscarların oyuncu dallarında illa ki bir benzerlikleri oluyor. Burada kazanan oyunculardan biri ertesi gece Oscar’ı da alıyor. Bu sene buna en yakın aday Natalie Portman gibi gözüküyor. Hatta 4 kazanan oyuncu arasından (Portman, Franco, Dale Dickey ve John Hawkes) başka bir seçenek olduğu da söylenemez.

Bağımsız Ruh Ödülleri’nin bu seneki enteresan yanlarından biri de Oscar’daki beş En İyi Kadın Oyuncu’nun Bağımsız Ruh’a da aday olması. Ayrıyetten burada Greenberg filminden Greta Gerwig de vardı. Yani anlayacağınız Oscar’ın artık bağımsız filmler konusunda çok da önyargılı olduğu söylenemez. The King’s Speech‘in de En İyi Yabancı Film seçildiği geceye soğuk hava damgasını vurdu tabi. Büyük bir çadırın içerisinde düzenlenen ödül törenine herkes montlarla, atkılarla devam etti. Sonuç olarak Oscar öncesi son önemli ödülümüzde dağıtılmış oldu. Artık herşey bu geceye kalmış durumda…

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.