Nuri Bilge, Sight & Sound’da

Nuri Bilge, Sight & Sound’da

Once Upon a Time in Anatolia

Sight & Sound, İngiliz Film Enstitüsü tarafından yayınlanan bir sinema dergisi. Oldukça uzun bir geçmişi olan bu dergi her sene yılın en iyi 10 filmini seçerek Aralık sayısında okuyucuların huzuruna sonuyor. Bu listenin haber olacak kadar önemli bir liste olmasının sebebi ise oy veren eleştirmenlerin dünyanın pek çok yerindeki en iyiler olması. Geçtiğimiz yıllarda A Prophet ile The Social Network‘ü birinciliğe yerleştiren Sight & Sound bu sene ise Terrence Malick‘in yeni filmi The Tree of Life‘ı yılın en iyisi olarak seçmiş. Listenin en güzel sürrprizi ise hiç kuşkusuz Nuri Bilge Ceylan‘ın da yer alması. Her başarısıyla Oscar yolunda umutlarımız daha da artıyor. Aday olmasını herşeyden çok istiyorum. Unutmadan Sight & Sound’ın hazırladığı 2011’in en iyi filmleri listesine gelirsek…

1. The Tree of Life (Terrence Malick)
2. A Separation (Ashghar Fahradi)
3. The Kid with a Bike (Luc ve Jean-Pierre Dardenne)
4. Melancholia (Lars von Trier)
5. The Artist (Michel Hazanavicius)
6. Once Upon a Time in Anatolia (Nuri Bilge Ceylan)
-. The Turin Horse (Bela Tarr)
8. We Need to Talk About Kevin (Lynne Ramsay)
9. Le Quattro Volte (Michelangelo Frammartino)
10. Tinker Tailor Soldier Spy (Tomas Alfredson)
-. This Is Not a Film (Jafar Panahi & Mojtaba Mirtahmash)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

1 Yorum

  1. shifty

    Güzel bir haber. Adaylığı bence kesin gibi birşey ama kazanır mı bilmiyorum. A Separation da çok iddialı bu sene çünkü. Listede de 2. sırada zaten.
    Bu arada Bir Zamanlar Anadolu’da nın dvdsi ne zaman çıkıcak, bilgisi olan var mı?

    Yanıt

Yorum yazın...