WGA saçmalamaya devam ediyor

WGA saçmalamaya devam ediyor

Martha Marcy May Marlene

WGA (Writers Guild of America), yani Amerikalı Yazarlar Birliği, biliyorsunuz ki her sene Özgün ve Uyarlama Senaryo olmak üzere iki dalda filmleri ödüllendiriyor. Yalnız WGA’in özellikle son yıllarda iyice rahatsız etmeye başlayan kuralı bu sene de epey tepki alacak gibi. Ne yazık ki WGA Ödülü’ne aday olabilmek için senaristlerin WGA’e üye olması gerekiyor. Eğer daha önceden bir adaylığı yoksa ve tarihleri de kaçırmışsa WGA’e aday olamıyorlar. Bu sene de o tarih geçmiş durumda ve kimlerin aday listesinde yer alamayacağı da belli oldu. İşte bu sene ağzıyla kuş tutsa saçma kurallar yüzünden aday edilmeyecek filmlerin listesi:

Özgün Senaryo: The Artist, Beginners, The Iron Lady, The Lady, Like Crazy, Margin Call, Martha Marcy May Marlene, Melancholia, Rango, Shame, Take Shelter
Uyarlama Senaryo: Albert Nobbs, Carnage, Drive, Jane Eyre, My Week with Marilyn, Sarah’s Key, The Skin I Live In, Tinker Tailor Soldier Spy

Bu kurumun amacının ne olduğunu sorgulamaya başladım artık. Oscar öncesi dikkate almamız bile gerekiyor mu bilmiyorum. Kendi kendini ödüllendiren insanlar ordusunun ödüllerini niye önemsemeliyiz ki? Neyse. Yine I Love You Phillip Morris tarzı farklı adaylarla karşılaşacağız gibi gözüküyor, iddialı filmlerin çoğunun yokluğu sebebiyle. Bunu öğrenmek için de 5 Ocak’a kadar bekleyeceğiz.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.