WGA saçmalamaya devam ediyor

WGA saçmalamaya devam ediyor

Martha Marcy May Marlene

WGA (Writers Guild of America), yani Amerikalı Yazarlar Birliği, biliyorsunuz ki her sene Özgün ve Uyarlama Senaryo olmak üzere iki dalda filmleri ödüllendiriyor. Yalnız WGA’in özellikle son yıllarda iyice rahatsız etmeye başlayan kuralı bu sene de epey tepki alacak gibi. Ne yazık ki WGA Ödülü’ne aday olabilmek için senaristlerin WGA’e üye olması gerekiyor. Eğer daha önceden bir adaylığı yoksa ve tarihleri de kaçırmışsa WGA’e aday olamıyorlar. Bu sene de o tarih geçmiş durumda ve kimlerin aday listesinde yer alamayacağı da belli oldu. İşte bu sene ağzıyla kuş tutsa saçma kurallar yüzünden aday edilmeyecek filmlerin listesi:

Özgün Senaryo: The Artist, Beginners, The Iron Lady, The Lady, Like Crazy, Margin Call, Martha Marcy May Marlene, Melancholia, Rango, Shame, Take Shelter
Uyarlama Senaryo: Albert Nobbs, Carnage, Drive, Jane Eyre, My Week with Marilyn, Sarah’s Key, The Skin I Live In, Tinker Tailor Soldier Spy

Bu kurumun amacının ne olduğunu sorgulamaya başladım artık. Oscar öncesi dikkate almamız bile gerekiyor mu bilmiyorum. Kendi kendini ödüllendiren insanlar ordusunun ödüllerini niye önemsemeliyiz ki? Neyse. Yine I Love You Phillip Morris tarzı farklı adaylarla karşılaşacağız gibi gözüküyor, iddialı filmlerin çoğunun yokluğu sebebiyle. Bunu öğrenmek için de 5 Ocak’a kadar bekleyeceğiz.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...