Makyaj dalında son 7

Makyaj dalında son 7

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II

Evet, Akademi’den yeni bir haber daha geldi ve makyaj dalının finalistleri açıklandı. Söze J. Edgar‘dan başlamak lazım. İzleyiciler filmin makyaj başarısı konusunda ikiye bölünmüştü ama Akademi tarafından tamamen saf dışı bırakılacağını pek düşünmemiştim. En azından finalistler arasında görürürüz diyordum. Yanılmışım. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides yine tahmincilerin listelerinde üst sıralarda bulundurduğu filmlerden biriydi. Ama ben bu senenin makyaj anlamında en iyi işlerini veren Green Lantern ve Captain America: The First Avenger‘ın finalistler arasında yer almamasına hakikaten üzüldüm. Ki Green Lantern çok çok kötü bir film olmasına rağmen buradan yer almayı hak ediyordu. Ne diyelim? Sağlık olsun. Sezon sonunda dağıtacağımı ödüllerde ikisinin de benim makyaj kategorimde aday olacağı kesin. Gelelim Akademi’nin finalistlerine…

 • Albert Nobbs
 • Anonymous
 • The Artist
 • Gainsbourg: A Heroic Life
 • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II
 • Hugo
 • The Iron Lady

Tahminler?

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

9 Yorum

 1. Sonat

  Anonymous
  Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
  The Iron Lady

  en çok öne çıkan filmler bunlar bence.

  Ama Hugo ve The Artist’inde şansı var. Gainsbourg: A Heroic Life’ın fragmanını izledim ama öyle ahım şahım bir makyaj yoktu. Ama uzun burunlu maske gibi birşey gördüm fragmanda o yüzden mi finalistlere kaldı acaba 🙂

  J. Edgar tamam kötü bir film olabilir ama en azından bu kategoride finalist olmayı hak ediyordu bence.

  Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  Captain America: The First Avenger
  ve
  Green Lantern

  Bu filmlerin finalistler arasına kalamamasına gerçekten çok şaşırdım. Çok filmin hakkı yenmiş. Bu finalistleri beğenmedim.

  Yanıt
  1. Erşah

   J. Edgar şu an iğrenç makyaj tasarımı yüzünden eleştiriliyor. Fragmanı izle istersen bi, Chaplin (1992)’de bile daha iyi makyaj vardı. Hatta ileri gidersem Yalçın Abi’nin yaşlandırma tekniği bile daha üst düzey.

   Yanıt
  2. Sonat

   Zaten LeonardoDiCaprio baştan film için yanlış biriydi bence. J. Edgar Hoover o kadar yakışıklımıymış gençken yahu. Gerçi Leo’da çirkinleşti olgunlaştıkça 🙂

   Filmin kötülüğü Leonardo DiCaprio’nunda başına dert olacakmış gibi görünüyor. Onu da adaylar arasında göremeyebiliriz. J. Edgar tamamen görmezden gelinebilir.

   Yanıt
 2. Sonat

  Bir de birşey soracağım. Akademi neden sadece belirli teknik dallarda kısa liste yayınlıyor bilen var mı?

  Tüm teknik dallarda kısa liste yayınlasa ne güzel olur 🙂

  Yanıt
  1. Umur Çağın Taş

   Tamamen kurallarla alakalı. Hatta makyaj ve görsel efekt kategorisindeki finalistlerin oylama sürecinde, oy verecek üyelere sunum yapmak gibi bir durumları var.

   Yanıt
 3. yaxley

  J.Edgar’ın olmamasına şaşırmadım açıkçası.Fragmanı ilk izlediğimde şok olmuştum Leo’yu o tipte görünce.Hakikaten çok kötüydü.Sonra filmden bir kare gördüm Armie Hammer’ın de yer aldığı..Yapılan eleştiriler boşuna değil.Ciddi ciddi kötü bir makyaj çalışması var filmin.

  Bana göre ilk 3:

  The Iron Lady
  Harry Potter
  Anonymous

  şeklinde olacak diye tahmin ediyorum.The Iron Lady’i henüz izlemedim ancak Meryl Streep’in fragmanda göremediğimiz yaşlılık yıllarında oldukça başarılı bir çalışma varmış diye okudum.
  Harry Potter zaten son derece başarılıydı.Griphook, Voldemort gibi göserişli çalışmaların yanı sıra o koca koca devler de makyaj ürün diye biliyorum.

  Bu arada Film her ne kadar rezalet olsa da Twilight’ta Bella’nın bir hamile hali baya bir övülmüştü.Kısa listeye kalır diye bekliyordum ben açıkçası..

  Yanıt
 4. onur

  The Iron Lady ve Harry Potter’ın kesin yer alacağını tahmin ediyorum ama 3.yü tahmin etmek zor.The Artist’i izledim ama makyaj bakımından pek birşey göremedim.Nasıl ilk 7 ye kaldı bilmiyorum.

  Yanıt

Yorum yazın...