Emmy Tahminleri ’12 – Part II

Emmy Tahminleri ’12 – Part II

Dün kaldığımız yerden devam edelim şimdi. Pazar gecesi için son tahminlerimizin ikinci aşamasına başlayalım…

EN İYİ DİZİ (DRAMA)

ADAYLAR Boardwalk Empire | Breaking Bad | Downton Abbey | Game of Thrones | Homeland | Mad Men

Mad Men izleyip de Mad Men‘in şu an televizyondaki açık ara en iyi yazılmış dizi olduğunu tartışacak kimsecikler yoktur diye düşünüyorum. O yüzden Mad Men sevmeyenlerin dizinin beşinci kez tadacağı bu zafere kendilerini hazırlamalarında yarar var. Dünya tersine dönmediği müddetçe büyük ödül Mad Men‘in. Biliyorum aynı dizinin üst üste ödül almasında şikayet edenler var ama inanın dizinin senaristleri bu formu koruduğu müddetçe kimse onlara yaklaşamayacak. Dünyanın tersine dönme durumunda ise aslında güçlü rakiplerden bahsetmek mümkün. Downton Abbey aldığı çılgınca sayıdaki adaylıkla kesinlikle bir tehdit oluşturuyor. Ama AMC’nin büyük hitini yerinden edecek kadar mı ondan emin değilim. Homeland‘in ilk sezonu ise o kadar iyi geçti ki Mad Men‘in tahtını devralmaya en müsait iş gibi duruyor. Breaking Bad severlerin sabırla bir zafer beklediğini biliyorum ama bu yıl o yıl değil. Dizinin diğer favoriler arasından sıyrılması şimdilik bir mucize. Gerçi Anna Gunn ve Giancarlo Esposito‘ya gelen adaylıklar umut doğuruyor. Sabır taşı olarak adlandırdığım Boardwalk Empire ve ilk altıya o kadar kötü bir sezonla nasıl girdiği belli olmayan Game of Thrones kategorideki diğer diziler.

Kazanacak: Mad Men
Kazanabilir: Downton Abbey
Benim oyum: Mad Men
Aday olmalıydı: The Good Wife

EN İYİ ERKEK OYUNCU (DRAMA)

ADAYLAR Hugh Bonneville, Downton Abbey | Steve Buscemi, Boardwalk Empire | Bryan Cranston, Breaking Bad | Michael C. Hall, Dexter | Jon Hamm, Mad Men | Damian Lewis, Homeland

Bu ödülün Bryan Cranston haricinde birine gitmesi de tıpkı Mad Men muhabbetinde olduğu gibi çok zor duruyor. Ama olası mı? Evet, En İyi Dizi dalına göre kıyaslarsak şaşırabiliriz. Geçtiğimiz yıl Cranston‘ın yarış içerisinde olmayışı Kyle Chandler‘a yer açmıştı. Bu yıl ise 3 kere üst üste Emmy alan aktör için çok güçlü bir rakip yok. Damian Lewis en olası isimlerden biri olsa da o kadar oy toplayabileceğine inanmak güç. Cranston‘ı yerinden edebilecek tek şey Mad Men aşkı ki Jon Hamm geçtiğimiz yıl bile Cranston aday değilken ödülü alamadıysa bu saatten sonra işi zor. Yine gözler Altın Küre’de taçlandırılan ama Emmy’de avcunu yalayan Steve Buscemi‘ye dönüyor. Onun da tıpkı Hamm gibi Chandler karşısında yenilmiş olması düşündürücü. Lakin Cranston‘ın Emmy’sini çalabilme potansiyeline sahip mi? İşte orasına tam karar veremiyorum. Sırf Downton Abbey rüzgarıyla listeye giren Hugh Bonneville ve adaylıklarını otomatiğe bağlayan Michael C. Hall için ise diyecek bir şey yok. Şansları çok düşük.

Kazanacak: Bryan Cranston, Breaking Bad
Kazanabilir: Jon Hamm, Mad Men
Benim oyum: Jon Hamm, Mad Men
Aday olmalıydı: Kelsey Grammer, Boss

EN İYİ KADIN OYUNCU (DRAMA)

ADAYLAR Kathy Bates, Harry’s Law | Glenn Close, Damages | Claire Danes, Homeland | Michelle Dockery, Downton Abbey | Julianna Margulies, The Good Wife | Elisabeth Moss, Mad Men

Ana kategoriler arasında tahmin etmesi en kolay dala geldik. Claire Danes‘in Temple Grandin‘den sonra bir kez daha o sahneye çıkacağına hiç şüphemiz yok. Homeland zaten ATAS’dan beklediğimiz ilgiyi gördü. Dizinin aldığı adaylıklar arasında zafere dönüşmeye en müsait, hatta en kesin olanı Claire Danes‘inki. O yüzden pek tartışmaya gerek. Ama illa ki bir sürpriz bekliyorsanız gözünüzü Julianna Margulies ve Elisabeth Moss‘dan ayırmayın derim. Margulies‘nin The Good Wife‘ın başarılı kadrosundaki isimlerden sadece biri olduğunu söylememe gerek yok. Zaten dizi tamamen bir casting harikası. Konuk oyuncularından küçük rollere kadar herkes olağanüstü. Elisabeth Moss ise son iki sezondur Mad Men senaristlerinin kendisine başarılı hikayeler yazması sebebiyle dikkat çekiyor. Tabi Emmy tarihinde hiçbir Mad Men oyuncusunun ödül almamış olmasına da dikkat çekmek gerek. Bunu da hala anlayabilmiş değilim. Sanki dizinin başarısı oyuncularına bağlı değilmiş gibi… Geriye kalan adaylar ise biraz formalite. Michelle Dockery çok da parlak olmayan oyunculuğuyla fazla favori olmadığı için bu dala sızdı. ATAS’ın Downton Abbey aşkı da malum. Glenn Close ve Kathy Bates‘inki ise direkt isimlerinden kaynaklanıyor. Hadi Close‘u bir derece anlıyorum da Kathy Bates‘in uyurken bile oynayabileceği bir karakter için aday edilmesi nedir?

Kazanacak: Claire Danes, Homeland
Kazanabilir: Julianna Margulies, The Good Wife
Benim oyum: Claire Danes, Homeland
Aday olmalıydı: Mireille Enos, The Killing

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU (DRAMA)

ADAYLAR Peter Dinklage, Game of Thrones | Brendan Coyle, Downton Abbey | Jim Carter, Downton Abbey | Giancarlo Esposito, Breaking Bad | Jared Harris, Mad Men | Aaron Paul, Breaking Bad

Sürpriz bir Mad Men zaferi için kendimi hazırladığım kategoriye geldi sıra. Geçtiğimiz yıl Peter Dinklage‘ın aldığı ödülün bu yıl da ona gitmesine ihtimal vermiyorum. Ama olabilir mi? Evet. Çünkü burada yarış epey açık. Yine kategorinin daha önce ödüllenmiş isimlerinden Aaron Paul da bir seçenek. Ama rol arkadaşı Giancarlo Esposito‘nun daha öne çıkan bir performansı vardı bu yıl. Aaron Paul dizinin en başından beri Breaking Bad‘in belki de en iyisi lakin Esposito‘nun televizyon tarihinin en başarılı kötü adamlarından birine can verdiğini unutmamak lazım. O yüzden Esposito şimdilik en iyi seçenek gibi duruyor. Yine anlamsız bir Downton Abbey aşkıyla yanıp tutuşan üyelerin Brendan Coyle‘la Jim Carter‘a verdikleri adaylıkları bir kenara bırakırsak Jared Harris kalıyor geriye. Ki bu kategorinin sürpriz zafer şansı en yüksek ismi bana kalırsa. Downton Abbey ve Breaking Bad aktörlerinin oyları bölününce sizce de en iyi sezonunu geçiren Mad Men‘in unutulmaz karakterine bir ödül çıkamaz mı?

Kazanacak: Giancarlo Esposito, Breaking Bad
Kazanabilir: Jared Harris, Mad Men
Benim oyum: Jared Harris, Mad Men
Aday olmalıydı: Vincent Kartheiser, Mad Men

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU (DRAMA)

ADAYLAR Christine Baranski, The Good Wife | Joanne Froggatt, Downton Abbey | Anna Gunn, Breaking Bad | Christina Hendricks, Mad Men | Archie Panjabi, The Good Wife | Maggie Smith, Downton Abbey

Teker teker ilerleyecek olursak… İlk sezonda bu ödülü alan ama özellikle adaylığı elde ettiği üçüncü sezonda pek de olağanüstü bir oyunculuğunu göremediğimiz Archie Panjabi‘nin pek şansı yok. Rol arkadaşı Christine Baranski‘nin de kazanabileceğine inanmıyorum açıkçası, ki Baranski‘ye hayran olduğumu da eklemeden geçemeyeceğim. Yine Breaking Bad‘deki en iyi oyunculardan biri olan Anna Gunn var adaylar arasında. İlk kez bu sene girdi Emmy altılısına. Aslında aylar önce ödülü alabileceği bile iddia ediliyordu. Ama şu an yarışın tam olarak içinde değil. Büyük bir Breaking Bad aşkı olmadığı müddetçe de adaylığını ödüle dönüştürmesi zor gözüküyor. Aday olan tüm Downton Abbey karakterleri arasında ilk altıda yer almayı en az hak eden isim olarak gördüğüm Joanne Froggatt‘ın da aday olduğunu şükredip geri çekilmesi gerektiği kesin. Geriye ise iki isim kalıyor… Biri bu yıl Mad Men‘de adeta döktüren ve büyük ihtimalle objektif bir izleyicinin diğer tüm faktörleri bir kenara bırakıp oyunculuğu ele aldığında oy vereceği Christina Hendricks. Diğeri ise Maggie SmithSmith‘e hayranım. Yaşayan en iyi aktris olduğuna hiç şüphem yok. Fakat ben geçtiğimiz yıl ödül alan Smith yerine Hendricks‘in kazanmasını istiyorum. Peki bu mümkün mü? Pek sanmıyorum. Büyük ihtimalle Smith, Dowager Countess of Grantham rolüyle bu yıl da zaferi tadacak. Umarım törene gelir de en azından teşekkür konuşmasında bu harikulade aktrisi izleme şansımız olur.

Kazanacak: Maggie Smith, Downton Abbey
Kazanabilir: Christina Hendricks, Mad Men
Benim oyum: Christina Hendricks, Mad Men
Aday olmalıydı: Connie Nielsen, Boss

***

KISA KISA…

En İyi Yönetmen (Drama)
Kazanacak: Michael Cuesta, Homeland – “Pilot”
Kazanabilir: Brian Percival, Downton Abbey – “Episode 7″

En İyi Senaryo (Drama)
Kazanacak: Downton Abbey – “Episode 7″; Julian Fellowes
Kazanabilir: Mad Men – “The Other Woman”; Semi Chellas ve Matthew Weiner

En İyi Mini Dizi / TV Filmi
Kazanacak: Game Change
Kazanabilir: American Horror Story

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi / TV Filmi)
Kazanacak: Woody Harrelson, Game Change
Kazanabilir: Benedict Cumberbatch, Sherlock

En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi / TV Filmi)
Kazanacak: Julianne Moore, Game Change
Kazanabilir: Connie Britton, American Horror Story

En İyi Yönetmen (Mini Dizi / TV Filmi)
Kazanacak: Jay Roach, Game Change
Kazanabilir: Philip Kaufman, Hemingway & Gellhorn

En İyi Senaryo (Mini Dizi / TV Filmi)
Kazanacak: Game Change; Danny Strong
Kazanabilir: Sherlock; Steven Moffat

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.