Veep – 2. Sezon

Veep – 2. Sezon

veep2

(Okuduğunuz yazı yüksek dozda SPOILER içermektedir.)

HBO’nun geçtiğimiz yıl görücüye çıkan bombalarından Veep ikinci sezonunu tamamladı. Seinfeld’in Elaine’i olarak tanıdığımız, ardından The New Adventure of Old Christine ile özlem giderdiğimiz Julia Louis-Dreyfus kendisine Emmy getiren bu yeni rolünde sanıyorum şu an televizyonun en komik kadını olmaya devam ediyor. Parks and Recreation’ın Amy Poehler’ı ile 30 Rock’ın Tina Fey’i ile aynı kategoriye koyuyorum kendisini. Gerçi Louis-Dreyfus’un ünü çok daha öncesine dayansa da, bu üç başarılı kadın da Saturday Night Live çıkışlı. Lakin Louis-Dreyfus’un SNL’deki çalışma süresi oldukça kısa, onu da eklemek gerek. Veep’e geri dönecek olursak… Geçtiğimiz yıl özellikle önermiştim bu diziyi sizlere. Beyaz Saray’da ABD başkanının yardımcısı Selina Meyer ve ekibi politikanın güldüren yüzüyle buluşturuyor bizi. İlk sezonda şikayet ettiğimiz pek çok şeyi onarmış olarak geri dönen Veep, ana karakterini çok daha iyi tanıttığı ve daha fazlasının da geleceğinin sinyallerini veren 10 yeni bölümle sezonu kapattı.

Veep’in arkasında The Thick of It ile harikalar yaratan Armando Iannucci var. Hatta Iannucci, The Thick of It’in başarısını fırsat bilip bir de beyazperde çalışması yapmış ve In the Loop ile oldukça iyi eleştiriler almıştı. Veep ise politik komedi fikrinin ABD ayağını oluşturuyor. Louis-Dreyfus haricinde genel olarak daha az tanınmış oyuncuların yer aldığı ekip iki yıl içerisinde öyle bir sinerji oluşturdu ki 10 yıllık sitcomlardan daha keyifli bir hale dönüştü Veep. Bulunduğu koltuk için yeterli olmadığını içten içe bildiğimiz Meyer’ın ufak başarıları, tatlı intikamları ve özel hayatındaki iniş çıkışlar bir parçamız oldu. Birinci sezonda Meyer’ı tanıtarak vakit kaybetmek istememişti senaristler. Ama ikinci sezonda bunun tam tersini yapıp tüm bu politika sahnesinin arka fonuna Meyer’ın kızıyla olan ilişkisinden, eski kocasıyla anlamlandıramadığımız çekimine kadar pek çok şeyi kondurmuş. Tabii karakterler de daha sağlam bir şekilde oturtulunca izlemesi de daha çok zevk vermeye başlıyor.

veep1

Julia Louis-Dreyfus’un ilk sezonda aldığı Emmy ile büyük sıkıntılar yaşamıştım ama sanıyorum ikinci sezonda da bir Emmy kazanırsa kesinlikle itirazım olmaz. Amy Poehler’ı ne kadar sevsem de bu yıl Parks and Recreation’da çok özel bir şey yaptığını düşünmüyorum. Dolayısıyla altın Seinfeld ekibinin tek çiçeği Julia Louis-Dreyfus bir adım öne çıkıyor. Ayrıca kim ne derse desin, sırf sezon finali ve camın içerisinden geçip kendini yaraladığı bölüm için bile ödüllere boğulmalı. Tony Hale kadronun en sevdiğim isimlerinden. Geçen yıl bir adaylık almasını ümit ediyordum. Bu yıl da mümkün, ama Arrested Development’da da rol aldığı için oylarının bölünmesi tehlikesiyle karşı karşıya. Umarım ATAS bir sürpriz yapar. The Big C’de tanıyıp sevdiğimiz Reid Scott kadronun diğer isimlerine göre daha az komedi soslu bir karaktere can veriyor. Yine de onu da Veep’in en iyileri arasında saymak şart.

Seyircinin favorilerinden bir diğeri Matt Walsh. Yalnız ilk sezonda çok daha fazla malzemesi vardı diye düşünüyorum Walsh’ın. Bu yıl Tony Hale’ın kızarkadaşı da öyküye eklenince Veep’in çalışma ekibi arasında Gary karakteri ister istemez bir adım öne çıkmış. Sufe Bradshaw ve Anna Chlumsky’yi de anmadan geçmemek gerek. Özellikle Bradshaw’a daha çok sahne yazılması için bekliyorum. Bakarsınız üçüncü sezonda Bradshaw’un canlandırdığı Sue karakterinin de özel hayatına dalarız. Timothy Simons da Iannucci’nin güzel keşiflerinden biri olmuş. In the Loop’daki karakterlerden birini hatırlatıyor bana. The Good Wife’da Diane Lockhart’ın büyük aşkı olarak izlediğimiz Gary Cole ise yılın sürpriz transferiydi. Sanıyorum bundan sonraki süreçte Meyer’ın ekibiyle daha fazla zaman geçirecek kendisi. Başkan olmak için yarışacağı süreçte Meyer’la yaşayacakları merak konusu.

veep3

Sezon finali için Veep’in şu ana kadarki en iyi bölümü diyebiliriz. Bir de söylemeden geçmek istemiyorum, büyük bir çoğunluğu doğaçlama olan bölüm kapanışlarına hayranım. Kahkahanın büyük bir çoğunluğunu sonlardaki o sıradan, sanki kameralar kapanmış da tüm karakterler başbaşa kalmış gibi geçen kısımlardan topluyorlar. The Thick of It matematiği burada da işlemeye devam ediyor yani. Mayıs ayının başında üçüncü sezon onayını alan Veep’le hasret gidermek için yine bir yıl beklemek zorunda kalacağız. Ama problem değil, çünkü bu uzun süreç içerisinde Louis-Dreyfus ödüllerini toplamakla meşgul olacak. Son olarak, hala izlemediyseniz hemen Veep’e başlamanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Televizyonun en kaliteli, en komik işlerinden biri. Ki zaten HBO çıkışlı bir dizinin kötü olması pek mümkün olmuyor, biliyorsunuz. Klasik kapanışımızı yapıp, seneye görüşmek üzere diyelim.

En İyi Bölüm: D.C. (Bölüm 10)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Julia Louis-Dreyfus (Selina Meyer)
Sezon Notu: A-

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın