Reserved for Amy Adams

Reserved for Amy Adams

Amy Adams ve Christian Bale (American Hustle)
Amy Adams ve Christian Bale (American Hustle)

Ödül sezonunu o kadar çok, ama o kadar çok özlemişim ki normalde Ekim ayında başlayan deliliğim bu sene Ağustos’a taşındı. Twitter’da diğer blogger arkadaşlarımla en küçük Oscar haberine dahi atlayıp muhabbetini yapmamız bile bence sezona olan hasretimizi açıklamaya yetiyor. Toronto ve New York Film Festivali’nin programlarına sulanmam, Filmekimi’ne gün saymam, tüm Oscarlık filmlerin vizyon tarihlerini ajandalara yazmamdan sezonun çok da uzakta olduğunu anlamaya yetiyor galiba. Neyse efendim. Benim tarifsiz takıntılarımı bir kenara bırakıp, ödül mevsiminden haberlerle devam edelim biz.

Biliyorsunuz, 2 gün evvel Meryl Streep’in (August: Orange County) “lead” olarak değil yardımcı kadın oyuncu kategorisinde yarışacağı açıklandı. Kendimizce buna mantıklı sebepler aramaya çalıştık. Oprah Winfrey’nin (The Butler) ana kategoriye taşınacağı haberleri bile çıktı. Ama Weinstein Oprah’nın da tıpkı Meryl gibi yardımcı oyuncu olarak kampanya yapacağı Weinstein Company tarafından kesinleştirildi. Dolayısıyla Meryl Streep’in yardımcıya atılmasının sebebi Cate Blanchett (Blue Jasmine) ve Amy Adams (American Hustle) arasında geçmesi beklene yarışa Weinstein’in Judi Dench (Philomena), Julia Roberts (August: Osage County) ya da Nicole Kidman’ı (Grace of Monaco) sokma isteğinden başka bir şey değil.

Bu arada yeni gelen haberlere göre Amy Adams’ın lead, Jennifer Lawrence’ın ise yardımcı kadın oyuncu dalında yarışacağını öğrendik. Yani artık Adams için listelerinizde şimdiden yer ayırabilirsiniz. Hatta Blanchett ile ikisinin ismini bir kenara not edip geri kalan boşlukları doldurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca, sırf şansını arttırmak için Bruce Dern’ün de yardımcı erkek oyuncu dalına taşınabileceği iddia ediliyordu. Ama o konu da açıklığa kavuşturuldu. Bruce Dern, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde yarışacak. Haberler haricindeki dedikodulara gelecek olursak…

Efendim, kulislerde Amy Adams’ın Her’deki rolünün epey iyi olduğu konuşuluyor. Henüz filmi izleyen var mı bilemiyoruz ama birkaç stüdyo yöneticisi filmin en güçlü performanslarından birinin Adams’a ait olduğunu, bu sene her iki filmiyle de adaylık alabileceğini söylüyor. İkinci konu ise Diana. Zaten fragmanından ne kadar vahim bir şeyle karşı karşıya olduğumuzu anlamıştık. Onay isteyenler için filmin uzunca bir süre dağıtımcı bulamadığını ve en sonunda Embankment gibi oldukça kötü bir şirket tarafından sahiplenildiğini ekleyeyim. Naomi Watts konusunda ısrar edenler için hayallerine yeni şekiller verme zamanı geldi. Come back to reality folks.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

  1. Metin

    Bu nasıl da yetenekli bir aile… Bruce Dern daha evvel Coming Home filmi ile yardımcı aktör dalında oscar adayı olmuştu, şimdi de Nebraska ile yeniden aday olabilir. Eski eşi Dianne Ladd da üç kez yardımcı aktrist dalında oscar adayı olmuştu (Alice Doesn’t Live Here Anymore, Wild At Heart ve Rambling Rose). Dianne Ladd ve Bruce Dern’in kızı Laura Dern ise Rambling Rose ile en iyi kadın oyuncu oscarına aday olmuştu. Fondalar, Barrymorelar derken Bruce Dern-Dianne Ladd-Laura Dern ailesini de hesaba katmalı.

    Yanıt

Bir Cevap Yazın