65. Primetime Emmy Ödülleri’nin ardından…

65. Primetime Emmy Ödülleri’nin ardından…

Jimmy Kimmel, Jane Lynch, Neil Patrick Harris
Jimmy Kimmel, Jane Lynch, Neil Patrick Harris

Bir sürprizlerle dolu Emmy gecesinin daha sonuna geldik. Oscar’a olduğu kadar bağlı olmadığım bir ödül töreni Emmy. Sadece son 4 senedir ciddi anlamda adayları araştırarak izliyorum. Bu yıl artık izlediğim dizi sayısı tavana ulaştığı için komedi ve drama dallarındaki adayların neredeyse hepsine hakimdim. Sadece büyük kategorilere bakacak olursak The Office, The Big Bang Theory ve Scandal haricinde cidden aralarında izlemediğim tek bir dizi yok. O yüzden kazananların hepsiyle ilgili ufak tefek şeyler söylemek istiyorum. Neil Patrick Harris’in bugüne kadar sunduğu en sıkıcı ödül töreni olduğunu da ekleyeyim. Açılış numarasından törenin yarısında yaptığı müzikal numaraya kadar sıkcıydı her şey. Ödüller bu kadar renkli olmasaydı ne yapardık bilemiyorum. Gecenin tek komik anı Kevin Spacey’ye aitti düşünün. Gelen bir konuğun sunucudan daha fazla eğlendirebilmesi ne acınası. Bu sene içerisinde ölen sektördeki önemli isimler için de bir şeyler yapmışlar ama tüm dünyanın izlediği, yılın en iyilerinin seçildiği bir gecede bu kadar çok mutsuzluğa ve siyah beyaz fotoğrafa ihityacımız var mıydı bilemiyorum. Konumuza geri dönelim biz en iyisi. Buyursunlar…

Jeff Daniels
Jeff Daniels

DRAMA

DİZİ Breaking Bad
ERKEK OYUNCU Jeff Daniels | The Newsroom
KADIN OYUNCU Claire Danes | Homeland
YARDIMCI ERKEK OYUNCU Bobby Cannavale | Boardwalk Empire
YARDIMCI KADIN OYUNCU Anna Gunn | Breaking Bad
YÖNETMEN House of Cards | David Fincher – “Chapter 1″
SENARYO Homeland | Henry Bromell – “Q&A”

Homeland’in ikinci sezonundaki düşüşten sonra bu sefer dizi ödülünü bir başka yapıma kaptıracağını tahmin ediyorduk zaten. İçlerinden de “Kazanabilir” diyerek kendi tahminlerime eklediğim Breaking Bad önce çıktı. Homeland’e kadın oyuncu ve senaryo dallarında tahmin etmesi oldukça kolay ödüller geldi. Breaking Bad ekibinden Emmy ile bulaşan tek isim ise Anna Gunn oldu, ki son iki senedir kendini tekrar eden Aaron Paul ve Bryan Cranston’ın aksine Skylar karakterine yepyeni yorumlar getirdiği için kesinlikle ödülü hak ediyordu Gunn. David Fincher da beklediğimiz gibi dalın galibi oldu. Kendisinin büyük hayranı olsam da bu ödülü daha çok hak edenler vardı bu dalda benim için. Ama itiraz edecek miyim? Asla. Çaktırmayan bir Fincher fanboyu olabilirim. Gelelim sürprizlere… Kendi ödüllerimde de En İyi Erkek Oyuncu seçtiğim Jeff Daniels çok hak edilmiş bir zafer elde etti. Bobby Cannavale’nin ödülüne ise ayrıca mutlu oldum. Boardwalk Empire’ı izlemeye başlayalı bir ay oluyor. Diziyle ilgili söyleyebileceğim tek şey de Kelly Macdonald’dan sonra beni performansıyla en az onun kadar etkileyen tek oyuncunun Cannavale olduğu. Diziyi izlemeyenlerin çoğu Twitter’da veryansın etti tabii. Fakat alıştık bunlara. Breaking Bad ve Game of Thrones izleyicileri biraz Fenerbahçeli taraftarı hatırlatıyor bana. Kaybedince hırçınlaşıp etrafa saldırmaya, ona buna laf sokmaya bayılıyorlar.

Tony Hale, Julia Louis-Dreyfus
Tony Hale, Julia Louis-Dreyfus

KOMEDİ

DİZİ Modern Family
ERKEK OYUNCU Jim Parsons | The Big Bang Theory
KADIN OYUNCU Julia-Louis Dreyfus | Veep
YARDIMCI ERKEK OYUNCU Tony Hale | Veep
YARDIMCI KADIN OYUNCU Merritt Wever | Nurse Jackie
YÖNETMEN Modern Family | Gail Mansuco – “Arrested”
SENARYO 30 Rock | Tina Fey ve Tracey Wigfield – “Last Lunch”

Modern Family’nin ilk üç sezonunu çok severek izlesem de dördüncü sezonunun bir esprisi olduğunu düşünmüyorum. Ve bana kalırsa bu Modern Family’nin aldığı son En İyi Dizi ödülü oldu. Seneye tacı büyük ihtimalle yeni bir dizi ya da Louie ile Veep ikilisinden biri devralacak. Artık komedi dizilerinde de network işlerini bırakıp kabloluyu ödüllendirmenin vakti geldi de geçiyor. Jim Parsons kesinlikle hak etmediğine inandığım bir Emmy aldı. Tek bir sahnesine dahi tahammülümün olmadığı bir dizi. Komik deseniz komik değil, zeki deseniz zeki değil. Fakat bu zaferi unuttururcasına Veep oyuncuları ve pek sevdiğim Nurse Jackie’de senelerdir harikalar yaratan Meritt Wever ödüllendirildi. Gecenin ilk ödülü olduğu için En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, zaten pek çok sürprizle karşılaşacağımızı anlamıştık. Bu arada Wever 3-4 kelimelik şaşkın teşekkür konuşmasıyla unutulmaz anlara imza attı. Arka arkaya ikinci kez ödülü kazanan Julia-Louis Dreyfus ise sahneye dizideki rol arkadaşı Tony Hale ile çıkıp herkesi güldürdü. Hep hak edilmiş ödüller olduğuna inandığım için içimdeki mutluluğu ifade edemem. ATAS’ın birkaç kategorideki yanlışı haricinde yaptığı her şeye hayran kaldım.

Michael Douglas
Michael Douglas

MİNİ DİZİ / TV FİLMİ

DİZİ Behind the Candelabra
ERKEK OYUNCU Michael Douglas | Behind the Candelabra
KADIN OYUNCU Laura Linney | The Big C: Hereafter
YARDIMCI ERKEK OYUNCU James Cromwell | American Horror Story: Asylum
YARDIMCI KADIN OYUNCU Ellen Burstyn | Political Animals
YÖNETMEN Behind the Candelabra | Steven Soderbergh
SENARYO The Hour | Abi Morgan

Burada üzerine konuşulacak bir şey yok. Hep tahmin ettiklerimiz ödülleri aldı zaten. Laura Linney’nin kazanacağını söylüyordum ve şaşırmadım. Jessica Lange ile Elisabeth Moss’un geride kalacağı belliydi. Sadece The Hour’a gelen senaryo ödülü ilginç oldu. Ben o ödülün de Behind the Candelabra’ya gideceğini düşünüyordum. Fakat The Iron Lady ve Shame’in altında imzası bulunan Abi Morgan ödüllendirildi. Bu arada The Hour’un da televizyondaki en kaliteli işlerden biri olduğunu eklemek lazım. Downton Abbey’den daha az izleniyor olması çok üzücü.

 

REALITY & VARIETY

VARIETY The Colbert Report
REALITY – YARIŞMA The Voice
YÖNETMEN Saturday Night Live | Don Roy King – “Justin Timberlake”
SENARYO The Colbert Report
KOREOGRAFİ Dancing with the Stars | Derek Hough – “Hey Pachuco”, “Para Los Rumberos” ve “Walking on Air”

Her yerden sürprize devam eden ATAS üyeleri burada da The Daily Show with Jon Stewart ile The Amazing Race’in tahtını ellerinden alıp The Colbert Report ile The Voice’u ödüllendirdi. Heidi Klum’la Tim Gunn’ın Creative Arts gecesindeki zaferinden sonra Project Runway’in kazanacağına inanmıştım biraz ama halkın favorisi The Voice ödülü almakta hiç güçlük çekmedi.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...