Grace of Monaco taşınıyor

Grace of Monaco taşınıyor

movies_grace_monaco091313_1024

Weinstein Company’nin elindeki filmlerden Grace of Monaco’nun 2014’ün İlkbahar aylarında gösterime gireceği açıklandı. Zaten filmin bir ödül materyali olamayacağını az çok tahmin ediyorduk. Bu yeni vizyon tarihiyle de her şey kesinleşmiş oldu. Fakat The Wolf of Wall Street’le ilgili In Contention ve Rope of Silicon’da dönen erteleme dedikoduları hala kesinleşmiş değil. Çünkü söz konusu bir erteleme olursa film Aralık 2014’e kadar gösterime girmeyecek. Bu arada sorun ödül politikaları değil, hala kurgunun bitmemiş olması. Fakat şunu unutmayın, zamanında Million Dollar Baby de aynı sorunları yaşamıştı. Clint Eastwood’un acelesi Oscar gecesinde meyvelerini verdi ve En İyi Film ödülünü aldı Eastwood imzalı yapım. Bakalım Scorsese cephesinde neler olacak…

Not: Küçük bir ekleme yapayım. Weinstein’in elindeki yeni James Gray filmi The Immigrant’in de 2014 içerisinde gösterime gireceği ve bu senenin yarışına dahil olmayacağı söyleniyor. Resmi bir açıklama yapılmış değil ama haber kesin gibi.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

  1. Sonat Ündaş

   Aserat, neredeyse her yorumu okuyorum ama senin şimdiye kadar yorum yaptığını görmedim. Sürekli soru soruyorsun. Süreklide soru sorulmaz ki, biraz da yorum yapmayı denesen.

   Yok bunu yapacak mısınız, yok şunu yapacak mısınız, yok artık şunu da yaparsınız, yok şuna niye bu notu verdiniz, şunu da fragmanını bekliyorum mekliyoruz filan, yani bu sitenin sahibi -Umur Çağın Taş- izlediği filmlerin eleştirisini yazıyor, fragmanlarda yayınlıyor, istediği filme istediği notu verir, verdiği notların sebebini de yazılarının sonlarında açıklıyor genelde.

   Sorulara ben cevap vermiyorum ama ben sıkıldım sorulardan yani. Cevap veren kişinin ne kadar sıkılabileceğini sen düşün artık.

   Bir yer de de seviyeli bir tepki verilmiş sana zaten ama sen anlayamamışsın o yüzden halen devam ediyorsun soru sormaya sadece.

   Biraz yorum yapmayı dene soru soracağına !

   Yanıt
  2. Mert.

   Aynı fikirdeyim. Defalarca belirtmek istedim ama üstüme vazife değil diye yazamadım.. Hazır dile getirilmişken…

   Fikir belirtelim, sıkboğaz etmeyelim, yazılanı okuyalım, en önemlisi de her şeye karışmayalım.. (Bence de…)

   Yanıt
  3. Emre Eminoglu

   Hazır herkes haklı rahatsızlığını belirtmişken ben de içimdekileri dökeyim dedim. “Yorumlarınızı” ilk gördüğümden beri beni aşırı rahatsız eden üç şey var: Birincisi Sonat’ın da bahsettiği gibi neredeyse hiçbir zaman yorum olmayışları, hep sormaları, sorgulamaları, hesap sormaları. İkincisi, eğer sorgulama/hesap sorma değil de bir sorularsa çoğu zaman bu soruların cevabının Umur tarafından zaten yazının içinde verilmiş olması. Üçüncü ve en rahatsız edici olanı ise tonları. Ödevini yapmamış bir çocuğa kızan sınıf öğretmeni ya da okula farklı renk kazakla gelmiş bir öğrenciden hesap soran okul müdürü kıvamındalar. “Neden yapılmadı?”, “Yapılacak mı?”, “Yapılacak herhalde?”, “Daha çok bekler miyiz?”…

   Yıllarca kendi blogumda yazdım, şimdi çok daha geniş bir kitleye hitap eden bir sitenin editörlüğünü yapıyorum ve okuyucu yorumlarının, önerilerinin ne denli önemli olduğunu çok iyi biliyorum. Bir öneriniz varsa bunu pek tabii ki hesap sormadan da dile getirebilir, gerçekten hesap sormanızı gerektirecek bir durum varsa da “İletişim” linkine tıklayıp Umur’a sitede nelere yer verebileceğini, nelere yer vermesini istediğinizi, beklediğinizi yazabilirsiniz. Buna en başta Umur sevinir. Sitenin takipçisi olan bizler de bulunduğunuz katkının sonuçlarından bir şeyler kazanacağımız için kaynağının siz olduğunu bilmesek de seviniriz. Ama yaptığınız şeyin ne yazık hem siteye bir katkısı yok, hem de biz diğer okuyucuları rahatsız ediyor. (Benim de aklıma Umur’un Oscar Boy’u nasıl geliştirebileceği konusunda öneriler zaman zaman geliyor ve ben bunları onunla nazik bir dille ve e-mail yoluyla paylaşıyorum.)

   Ben takip ettiğim 2 yıla yakın süre zarfında Oscar Boy’un işleyişi ve içeriği hakkında birçok şey öğrendim. Evet, Umur tüm filmleri, özellikle de Oscar yarışında adı geçme ihtimali olan her filmi izliyor ve eleştirisine yer veriyor. (Hatta daha fazlasını söyleyeyim, Umur “eleştiri” değil “yorum” ya da “inceleme” olarak adlandırmayı tercih ediyor.) Belli başlı festivallerin sadece sonuçlarına yer verirken, Cannes Film Festivali sırasında -festivalin önemi nedeniyle- gün gün haber postları yayınlıyor. Bir filmin gösterim tarihi ertelendiğinde, bir film olumsuz yorumlar aldığında ya da tahmin listelerinden çıkarılmasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu olduğunda da birkaç gün içinde sitedeki tahmin listeleri güncelleniyor. Biz dikkatli ve sadık takipçiler, tüm bunları biliyoruz. Dolayısıyla siteye bir post girildiği anda altına yorum yaparak sitede bir şeye yer verilip verilmeyeceğini, duyduğunuz haberin sitede yer alıp almayacağını sormanızın kimseye kazandırdığı bir şey yok. Her eksikliği belirtmekle ve sorgulamakla kendinizi yormaya da gerek yok kısacası.

   Diğer yandan bu sitenin sorumlusu siz değilsiniz, Umur altınızda çalışan metin yazarınız değil, dolayısıyla sitede bir eksiklik varsa -ki olabilir- suçlanacak olan siz değilsiniz. Evet, bazen söz verdiği, programını daha önceden yayınladığı postları yayınlamakta/yazmakta gecikiyor. Çünkü Umur bir insan ve işleri, uykusu, hastalığı, isteksizliği olabiliyor. Kendisi bir servis vermiyor, siz de Oscar Boy’u okumak için para ödemiyorsunuz. Sitenin bu kadar sıkı bir takipçisi hatta kontrolcüsü olmanız mutluluk verici bir durum – uygun bir dil kullandığınız ve başta Umur olmak üzere kimseyi rahatsız etmediğiniz sürece…

   İçerikle ilgili gerçek yorumlarınızı, tartışmak istediğiniz detayları her zaman ben de, diğer okurlar da ve tabii bu sitenin sahibi ve yazarı olan Umur da eminim zevkle okuyacak, yanıtlayacaktır. Örnekle açıklamak gerekirse, “Artık, En İyi Kadın Oyuncu Oscar tahminlerinize de yansıtırsınız bu durumu?” şeklinde azarlar bir tonda, eksik belirtme amaçlı bir soru sormak yerine “E şimdi En İyi Kadın Oyuncu yarışındaki tüm dengeler değişecek o zaman. Bence Nicole Kidman’ın yokluğu en çok X’e yarayacak.” gibi bir yorum yazsanız kimsenin sesi çıkmayacak, hatta belki bu postun altında sitenin asıl konusuyla ilgili bir tartışma dönmeye başlayacaktı.

   Bundan sonra soru sormayan, yorum yapan yorumlarınızı okumayı umuyor, bunca zamandır ne haddime diye susarken bunları yazmamı sağladığı için Sonat’a teşekkür ediyor, Umur’u da “yorumlarınıza” karşı bugüne kadar gösterdiği üstün sabırdan dolayı kutluyorum.

   Yanıt
  4. Sonat Ündaş

   Tepkime ortak olduğunuz için ben herkese teşekkür ederim. Birinin iyi bir tepki vermesi gerekiyordu açıkçası. Çünkü Umur’da artık sıkıldı şimdi söylemiyim neresi ama bir yerde tepkisini göstermiş aslında ama Aserat arkadaşımız bunu anlayamamış malesef.

   Yanıt
  1. Sonat Ündaş

   İlk andan itibaren dikkatimi çekti, dur dedim belki bir yorum yapar ama yok hep soru hep soru, insanı bu kadar sıkboğaz etmenin ne alemi var canım.

   yaxley dönemi bitmiş bu arada 🙂

   İki kere yazdım çünkü yanlış yere yazmışım 🙂

   Yanıt
 1. Memento

  Sevgili Marion’ın bir performansı daha arada kaynayacak anlaşılan. Önce Rust & Bone, şimdi de Immigrant. Bu iki zorlu performansın gürültü koparmamaları üzücü. Bence geçen sene aday gösterilen Riva hariç bütün performanslardan daha iyiydi Marion’ın performansı. Marion’ın Immigrant’taki performansı ödül potansiyeli taşıyor olsa da Harvey filmi yarıştırmak istemedi anlaşılan. Neyse bari çok geç olmadan vizyona soksun da biz de torrent’ten indirip izleyelim. Gray’i seviyorum ben. Bu işini de seveceğimi düşünüyorum.

  Nicole de dostu Naomi’den kısa bir süre sonra (Harvey yüzünden) havlu atmış oldu. Diana epey kötü bulundu. Buraya gelmediği için izleyemedim. Naomi’nin performansı da beğenilmedi. Umarım Grace of Monaco, Diana kadar kötü bir biofilm değildir. Bekleyelim bakalım.

  Leonardo’ya gelirsem. Wolf’u çoğu filmden daha çok merak ediyorum. Scorsese’den ötürü. Umarım Shutter Island gibi ertelenmez. Hele Aralık 2014’e umarım hiç ertelenmez.

  Marta daha çok var ama adaylar şimdiden netleşiyorlar gibi görünüyor.

  Yanıt
 2. Memento

  Kesinleşmiş. Wolf of Wall Street gelecek seneye ertelenmiş. Muhtemelen sonbahardan önce izleyemeyiz filmi. Üzüldüm. Bir sene daha beklemek zorunda kalacağız. 🙁

  Yanıt
  1. Umur Çağın Taş

   Hayır, kesinleşen bir şey yok hala. Heyecan yapmayın 🙂

   Aralık 2013 içerisinde de gösterime girebilirmiş. İlerleyen günlerde belli olacak filmin akıbeti. Hatta Paramount, Jack Ryan’ı 2014’e sarkıtıp The Wolf of Wall Street’i Jack Ryan’ın şu anki vizyon tarihinde, yani 25 Aralık’da gösterime sokmayı düşünüyor

   Yanıt
 3. Memento

  Gelecek sonbaharda gösterilecek diye bir haber okumuştum, belli ki asparagas. Aralıkta gösterime girecekse sorun olmaz. Jack Ryan’ı da 2014’e erteleyiversinler. Wolf’u daha çok merak ediyorum. Teşekkürler bilgi için…

  Yanıt
 4. Memento

  Bu kez de Foxcathcer ertelenmiş. Ne seneymiş be! Ertelenen ertelenene… Senenin en güçlü yapımları belirsiz tarihlere erteleniyorlar. Steve Carell’ın da (varsa) Oscar hayalleri ya 2015’e ya da başka bir filme kaldı.

  Yanıt

Yorum yazın...