Altın Küre Tahminleri ’13 – TV

Altın Küre Tahminleri ’13 – TV

Pazar gecesi sezonun ilk büyük ödül töreni gerçekleşecek. Heyecan dorukta. Artık yarışta kimin önde olduğunu öğrenmek için br şansımız olacak. Ama öncesinde her zamanki gibi tahminlerimizi yapma vakti. Bugün televizyonla başlayıp, yarın da film kategorileriyle devam edeceğiz. Pazar gününe ise sizleri Gold Diggers’ın tahminleri bekliyor. Televizyon dallarında son yıllarda hep büyük sürprizler yapıldığından dolayı da ben de biraz risk alıp ona göre seçimler yaptım. Bakalım kaç tanesi doğru çıkacak. Buyursunlar..

House of Cards
House of Cards

EN İYİ DİZİ (Drama)
Breaking Bad / Downton Abbey / The Good Wife / House of Cards / Masters of Sex
Yeni dizileri ödüllendirmeye bayılan HFPA’den ben budalda House of Cards ya da Masters of Sex sonucu bekliyorum. Her iki dizinin oyunculuk kategorilerinde aldığı adaylıklar da bu tezimi kuvvetlendiriyor. Ama House of Cards’ın bir adım önde olduğunu söylemek mümkün. Kadrodan hem Kevin Spacey, hem Robin Wright, hem de Corey Stoll kendi kategorilerinde ilk beşe girmeyi başarmış. Masters of Sex’den de gözümüzü ayırmamakta yarar var. Breaking Bad ise final sezonuyla epey beğeni topladı biliyorsunuz. Kazanabilir mi? Kesinlikle. Fakat HFPA en başından beri Breaking Bad’e pek sıcak yaklaşmadı. Bu yıl ödül vereceklerinden emin olamıyorum o yüzden. Tabii gönül The Good Wife kazansın istiyor. Diziyi sıfıra alan senaristlerin hakkını burası vermese de Emmy verir diye umuyorum. Downton Abbey ise… Modası geçmedi mi artık?
Kazanacak: House of Cards
Kazanabilir: Masters of Sex ya da Breaking Bad
Kazanmalı: The Good Wife

Girls
Girls

EN İYİ DİZİ (Komedi)
The Big Bang Theory / Brooklyn Nine-Nine / Modern Family / Parks and Recreation / Girls
Geçtiğimiz yıl bu dalda zaferi tadan Girls’ün hala büyük bir iddiası olduğuna inanmktayım ben. Kaldı ki ikinci sezon, birincisine oranla çok daha iyiydi. HFPA hazır bu Brooklyn Sex and the City’sinin fırtınası kapılmışken bir sene daha diziyi ödüllendirir diye umuyorum. Brooklyn Nine-Nine en büyük rakibi gibi gözüküyor, çünkü listedeki tek yeni dizi o. The Big Bang Theory’nin kazanabileceğine de inananlar var. Fakat şu an yayınlanmakta olan sezonla ilgili şikayetleri göz önünde bulundurunca şüphe etmeye başladım olası bir zaferden. Parks and Recreation’ın hakkını senelerdir ne ATAS, ne de HFPA vermediği için bu yıl da bir yenisini eklenecek sanırım haksızlığa. Modern Family’nin ise yavaştan geri planda kalmaya başladığının kanıtı bu seneki aday listesi. Ty Burrell, Eric Stonestreet ve Julie Bowen tamamen görmezden gelinmiş ne de olsa.
Kazanacak: Girls
Kazanabilir: Brooklyn Nine-Nine
Kazanmalı: Girls

Behind the Candelabra
Behind the Candelabra

EN İYİ MİNİ DİZİ / TV FİLMİ
American Horror Story: Coven / Behind the Candelabra / Dancing on the Edge / Top of the Lake / The White Queen
Buradaki galip aylardır belli. Steven Soderbergh’in Michael Douglas ve Matt Damon’ın başrollerinde yer aldığı televizyon filmi sezonun tüm ödüllerini toparlayacak gibi gözüküyor. Emmy’den sonra sırada Altın Küre ve hemen ardından SAG var. En büyük rakibinin Top of the Lake olduğu söylense de aldığı adaylıklara bakarak ben The White Queen’den korkmamız gerektiğini düşünüyorum. Drama, komedi, mini dizi ve televizyon filmlerinde yer alan tüm yardımcı kadın oyuncuların yarıştığı bir dalda Janet McTeer’in ilk beşe girmiş olması bir şeyler ifade ediyor olmalı. Top of the Lake, belki HFPA değil de Critics Choice’dan bahsediyor olsaydık, kazanabilirdi. American Horror Story ise her yıl aday olup kenarda bekleyen o yapımlardan bir diğeri. Sürekli yenilenen bir kategoride kan kaybediyor. Dancing on the Edge ise hayatımda gördüğüm en sıkıcı mini dizi olabilir. Ödülü alırsa çok ama çok şaşırırım.
Kazanacak: Behind the Candelabra
Kazanabilir: The White Queen
Kazanmalı: Behind the Candelabra

Kevin Spacey | House of Cards
Kevin Spacey | House of Cards

EN İYİ ERKEK OYUNCU (Drama)
Bryan Cranston / Liev Schreiber / Michael Sheen / Kevin Spacey / James Spader
House of Cards’ın büyük zaferini bir ödülle süslemesi gerektiğini düşünürsek burada Kevin Spacey’den farklı bir seçim yapmak mantıksız olur tabii. Ama büyük rakibi Michael Sheen’den de gözünüzü ayırmamanızı öneririm; çünkü bu iki dizi HFPA’in “yeni dizi” kontenjanından oyuncağına dönüşebilir. Fanboyları kızdırmadan Bryan Cranston’ın da bahsini açalım en iyisi. Evet, yine kazanma ihtimali var mı? Var. Fakat daha evvel de söylediğim gibi HFPA uzun yıllardır Breaking Bad’e beklenen ilgiyi göstermedi. Yani bu sefer de görmezden gelip gelmeyeceklerinin bir garantisi yok. Ben Liev Schreiber’ın da bir sürpriz yapabileceğini düşünüyorum, onu da ekleyeyim. Belki Jon Voight’un yardımcı erkek oyuncu dalında kazanacağını düşünmesem oyumu Schreiber’dan yana kullanabilirdim. Ve tabii James Spader… Kazanma ihtimali yok gibi gözüküyor.
Kazanacak: 
Kevin Spacey
Kazanabilir: Michael Sheen
Kazanmalı: Kevin Spacey

Kerry Washington | Scandal
Kerry Washington | Scandal

EN İYİ KADIN OYUNCU (Drama)
Julianna Margulies / Tatiana Maslany / Taylor Schilling / Kerry Washington / Robin Wright
Normal şartlarda, The Good Wife’ın yeni sezonunu görmezden gelmeyen Yabancı Basın Birliği üyeleri Margulies’ye bir Altın Küre verirlerdi ama Kerry Washington’ın soap operadan bozma vasat dizisi herkesin dilinde. Ve “Uzun yıllardır bir networkde ilk kez siyahi kadın aktris, başrolü oynuyor.” reklamının ekmeğini yiyecek gibi gözüküyor. İnanılmaz derecede abartıldığını düşündüğüm Tatiana Maslany’nin de ödülü alma ihtimali mevcut. Duyduğuma göre HFPA üyelerinin bir etkinliğine katılmış her klonu aynı tonda canlandıran hanımefendi. Taylor Schilling’in ise ne yazık ki çok şansı varmış gibi durmuyor. Orange Is the New Black’in birden fazla kategoriye girebileceğini düşünmüştük; ama tek bir Netflix dramasıyla kapattı sezonu Altın Küre. Robin Wright ise sürpriz aday olarak bir köşede dursun. House of Cards’ı eğer düşündüğümüzden daha çok sevdilerse bir adım öne çıkabilir.
Kazanacak: Kerry Washington
Kazanabilir: Tatiana Maslany
Kazanmalı: Julianna Margulies

Andy Samberg | Brooklyn Nine-Nine
Andy Samberg | Brooklyn Nine-Nine

EN İYİ ERKEK OYUNCU (Komedi)
Jason Bateman / Don Cheadle / Michael J. Fox / Jim Parsons / Andy Samberg
İşte herhangi bir sürprizle karşılaşabileceğimiz o kategorilerden biri. Beş adayın da kazanma ihtimali var. Arrested Development’ın yeni sezonu istediği gürültüyü koparamadı; ama Jason Bateman her yerden adaylık koparmaya devam ediyor. Don Cheadle’ın komik olmayan, hatta sıkıcı sayılabilecek dizisine de pek şans vermiyorduk. Geçtiğimiz yıl sürpriz yapıp Cheadle, Altın Küre’yi kazanınca işin boyutu değişti. Michael J. Fox’un dizisini izleyen ya da izleyip de gülen var mı bilmiyorum. Lakin Amerikalılar’ın yere göğe sığdıramadığı aktörün kazanacağına inanan çok. Jim Parsons hakkında yorum yapmak istemiyorum. The Big Bang Theory felaketi bitene kadar da bu suskunluğumu sürdüreceğim. Andy Samberg’ün dizisini ise SNL’in hatrına izlemiştim. Pek iyi değil. Fakat Samberg dizideki en iyi şey. Peki kim kazanacak? İnanın bilmiyorum. Ben nokta atışı yapıp Samberg dedim; ama Bateman bile kazansa şaşırmam. 
Kazanacak: 
Andy Samberg
Kazanabilir: Herhangi biri
Kazanmalı: Andy Samberg

Julia Louis-Dreyfus | Veep
Julia Louis-Dreyfus | Veep

EN İYİ KADIN OYUNCU (Komedi)
Zooey Deschanel / Lena Dunham / Edie Falco / Julia Louis-Dreyfus / Amy Poehler
Eğer iki yıl öncesinin tahminlerini yapıyor olsaydık, herhalde Amy Poehler’ın kazanması gerektiğini söyler ve üzerine uzun methiyeler dizerdim. Ama Parks and Recreation yönünü değiştireli epey oldu. Artık dizi tamamen Poehler’ın karakteri üzerinden işlemiyor ve dolayısıyla kahkalar bölündüğünden onun da parladığına şahit olamıyoruz. Hala geceyi sunacağı için ödülü alma şansı var ama Veep’i izleyip de Julia Louis-Dreyfus’a karşı koyabileceklerinden emin değilim. Ya da böyle bir gerçeğin varlığına inanmak istemiyorum diyelim. Lena Dunham geçen seneki fırtınayı bu sene de koparamayacağı için ödülü almak için bir şansı yokmuş gibi gözüküyor. Edie Falco ile Zooey Deschanel de geceye katıldıklarıyla kalacak. Belki Gandolfini aday olsaydı Falco’yu ödül sunması için sahneye çıkarabilirlerdi. 
Kazanacak: Julia Louis-Dreyfus
Kazanabilir: Amy Poehler
Kazanmalı: Julia Louis-Dreyfus

Michael Douglas | Behind the Candelabra
Michael Douglas | Behind the Candelabra

EN İYİ ERKEK OYUNCU (Mini Dizi / TV Filmi)
Matt Damon / Michael Douglas / Chiwetel Ejiofor / Idris Elba / Al Pacino
Yukarıda da söylediğim gibi Behind the Candelabra bu sezon tüm ödülleri toparlayana kadar rahat edemeyecek ve Michael Douglas da zaferi tatmaları için en uygun aday gibi gözüküyor. Hollywood’un veteranlarını ödüllendirmeye bayılan HFPA için kaçırılmayacak bir fırsat bu. Rol arkadaşı Matt Damon’ın birkaç oy toplama ihtimali var; ama Douglas’la aynı kategoride yarıştığı müddetçe kaybetmeye mahkum. Al Pacino’nun peruklar takıp, ağır prostetikler altındaki serüvenlerine bir yenisini eklediği Phil Spector’a bir ödül beklemiyorum. Aynısı Dancing on the Edge’in yıldızı Ejiofor için de geçerli. Altın Küre’nin film ödüllerinde de aynı kategoride yarışacak olan Chiwetel Ejiofor ile Idris Elba’ya da ayrı ayrı hayranım bu arada. Belki Behind the Candelabra olmasaydı Elba, Luther’daki karizmatik rolüyle ikinci kez Altın Küre’yi kucaklayabilirdi. 
Kazanacak: 
Michael Douglas
Kazanabilir: Matt Damon
Kazanmalı: Michael Douglas

Elisabeth Moss | Top of the Lake
Elisabeth Moss | Top of the Lake

EN İYİ KADIN OYUNCU (Mini Dizi / TV Filmi)
Helena Bonham Carter / Rebecca Ferguson / Jessica Lange / Helen Mirren / Elisabeth Moss
Jessica Lange’in dizisi ilk sezon kadar konuşulmadığı için zaten direkt yarış dışı. Helen Mirren’ın Phil Spector ile sadece kategoriyi doldurmak adına aday olduğunu düşünüyorum. Filmi izleyenler Mirren’ın o rolü uykusunda dahi yapabileceği konusunda bana katılacaklardır. Helena Bonham Carter’ın berbat Elizabeth Taylor taklidinden de bir beklentim yok. HFPA’in aday etmesine şaşırdım bile denebilir. Bana kalırsa yarış Elisabeth Moss ile Rebecca Ferguson arasında. Hatta Ferguson’ın sürpriz yapma ihtimali oldukça yüksek. The White Queen’e verilen 3 adaylık kafa karıştırıyor. Ama şimdilik ibre Moss’u göstermekte. Emmy’deki mağlubiyetinin intikamını burada almaya hazırlanıyor. 
Kazanacak: 
Elisabeth Moss
Kazanabilir: Rebecca Ferguson
Kazanmalı: ?!?

Jon Voight | Ray Donovan
Jon Voight | Ray Donovan

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
Josh Charles / Rob Lowe / Aaron Paul / Corey Stoll / Jon Voight
Aaron Paul’ün son sezonda kılını dahi kıpırdatmadığını düşünürsek ödülü alması haksızlık olur. Önceki sezonlarda daha iyi olduğunu biliyorum; ama HFPA’in televizyonla çok haşır neşir olduğu düşünülürse Paul’ü es geçmeleri olası. Rob Lowe’u da hepimiz Behind the Candelabra’da beğendik. Lakin o da diğer adaylarla yarışacak kapasitede bir performans sunmuyor. Kaldı geriye üç aday… Josh Charles benim ödülümün sahibi. Yalnız Altın Küre’yi alması için bir mucizeye ihtiyacı var. Bence yarış Jon Voight ile Corey Stoll arasında geçecek. Muhtemelen yine o içlerinde tutamayacakları veteran sevdaları sebebiyle Voight kazanacak. Hak etmediğini de söyleyemem. Hem pek sevdikleri Angelina Jolie’nin babası. Bakarsınız bu ödülü verince Angelina misafirliğe gelir.
Kazanacak: 
Jon Voight
Kazanabilir: Corey Stoll
Kazanmalı: Josh Charles

Monica Potter | Parenthood
Monica Potter | Parenthood

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
Jacqueline Bisset / Janet McTeer / Hayden Panettiere / Monica Potter / Sofia Vergara
Altın Küre’nin bu yılki en ilginç kategorisi. En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) dalından daha büyük bir belirsizlik var. Televizyon ödüllerinin yardımcı oyuncu dallarında genelde bir belirsizlik olunca ödül mini dizilerdeki isimlere gidiyor. O yüzden Janet McTeer’ın şaşırtma ihtimali var. Fakat Monica Potter’ı aday etmişlerse ödül vermekten başka bir arzuları olduğunu zannetmiyorum. Geçtiğimiz yılın açık ara en iyisiydi Potter. Hazır yeri gelmişken Parenthood’u da önereyim bu arada. Geri kalan adaylardan Sofia Vergara eleştirmenlerin favorisi. Ödülü alabileceğine inananlar var. Jacqueline Bisset’in dizisi hakkında söyleyebilecek bir şeyim yok. Zamanında The Tourist’i aday eden üyeler Dancing on the Edge’in sonunu nasıl getirmişler merak ediyorum. Hayden Panettiere’in ise ciddi bir sürpriz yapabileceğini düşünüyorum. İki sene üst üste adaylık alması tesadüf olamaz. 
Kazanacak: 
Monica Potter
Kazanabilir: Janet McTeer
Kazanmalı: Monica Potter!!!

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

  1. yılmaz

    Tahminlerinizi çok isabetli buldum, en azından benimkilerle örtüşüyor. Ama bence Tatiana Maslany iyi yapıyor rolünü/rollerini. Aynı tonda olduğuna katılmıyorum klonların. Ellerinize sağlık.

    aserat54: Orphan Black.

    Yanıt
  2. Geri İzleme: 71. Altın Küre Ödülleri – Kırmızı Halı Töreni (Canlı) | Oscar Boy

Yorum yazın...