Oscar Rehberi ’13: En İyi Görüntü Yönetimi

Oscar Rehberi ’13: En İyi Görüntü Yönetimi

– Tom Hanks, Inception’a En İyi Görüntü Yönetimi ödülünü veriyor. –

Bu yıl En İyi Görüntü Yönetimi kategorisinin adayları oldukça büyük sürpriz yaptı diyebiliriz. Evet, The Grandmaster ile Prisoners’ın sürpriz yapabileceğini düşünmüştük. Ama Sean Bobbitt’in 12 Years a Slave’deki muazzam işçiliği, Hoyte Van Hoytema’nın Her’e kattığı karakter ve çok vasat bir yapım olmasına rağmen, sinematografi anlamında doyurucu All Is Lost’un teknik olarak daha dolgun işler olduğunu düşünmüştüm ben. Hem de yarışın ön saflarında yer alan yapımlar olduğu için bir şansları olabileceğine inanmıştım. Yanılmışım. Gerçi bu saydığım isimlerin yerine aday olan The Grandmaster ve yaptığı her şeyle bizi büyülemeyi başaran Roger Deakins’in kariyerindeki diğer yapımlarına göre bir adım geride kalan Prisoners’daki çalışması da burada olmayı hak etmiyor dersek yalan söylemiş oluruz.

Çok önemli bir kuralı yok bu kategorinin. O yüzden oylamanın pek çok dalla aynı olduğunu söylemem yeterli olacaktır. Adaylar belirlenirken beş film dolduran Sinematografi Branşı, kazananlar için de sadece bir seçim yapıyor. Bu yılın favorisi açık ara Gravity. Emmanuel Lubezki’nin bu ödülü başka birisine kaptırma ihtimali yok. Belki 12 Years a Slave aday olsaydı bir şeyler diyebilirdim; fakat şu tabloda Lubezki’nin yerinin sağlam olduğuna inancım tam. The Tree of Life ile hak ettiği Oscar, geç de olsa Gravity ile gelecek. Gönül isterdi ki Bruno Delbonnel de yeteri kadar oy toplasın. Lakin Inside Llewyn Davis’e doğru düzgün adaylık vermeyen Akademi üyeleri, bu sefer Coen Kardeşler’i desteklemeyecek sanırım. Son yıllarda bu kategori 3D filmlerin hükümdarlığında sürdüğü için Life of Pi, Hugo ve Avatar’ın bulunduğu klübe Gravity katılacak gibi gözüküyor.

Kazanacak: Gravity
Kazanabilir: 
Kazanmalı: Gravity
Aday olmalıydı: 12 Years a Slave, Her, Rush, All Is Lost… Bu liste uzayıp gider.

The Grandmaster

THE GRANDMASTER

  • Philippe Le Sourd: İlk Oscar adaylığı.

Gravity

GRAVITY

  • Emmanuel Lubezki: Altıncı Oscar adaylığı. Daha evvel A Little Princess (1995), Sleepy Hollow (1999), The New World (2005), Children of Men (2006) ve The Tree of Life (2011) ile aday olmuş. Hiç Oscar’ı yok.

Inside Llewyn Davis

INSIDE LLEWYN DAVIS

  • Bruno Delbonnel: Dördüncü Oscar adaylığı. Daha evvel Amelie (2001), A Very Long Engagement (2004) ve Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) ile aday olmuş. Hiç Oscar’ı yok.

Nebraska

NEBRASKA

  • Phedon Papamichael: İlk Oscar adaylığı.

Prisoners

PRISONERS

  • Roger Deakins: Onbirinci Oscar adaylığı. Daha evvel The Shawshank Redemption (1994), Fargo (1996), Kundun (1997), O Brother, Where Art Thou? (2000), The Man Who Wasn’t There (2001), No Country for Old Men (2007), The Assasination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007), The Reader (2008), True Grit (2010) ve Skyfall (2012) ile aday olmuş. Ne yazık ki hiç Oscar’ı yok.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

  1. Metin

    Wong Kar-Wai’nin Philippe Le Sourd ile olan çalışması şaşırtıcı açıkçası. Ben yine de her daim Kar-Wai’yi Christopher Doyle ile olan çalışmaları ile hatırlayacağım; Chunking Express, Happy Together, In the Mood for Love, 2046…

    Yanıt

Bir Cevap Yazın