2013’ün En İyi 50 Filmi: #41 – 50

2013’ün En İyi 50 Filmi: #41 – 50

Bana göre” damgasını her yerine yapıştırmak istediğim kişisel listelerime bugün itibariyle filmlerden devam edeceğim. İzlediğim 210 adet 2013 yapımı arasından en iyi 50 filmi seçip sıraladım. Yine filmlerin kendi ülkelerindeki vizyon tarihlerini dikkate aldım elbette. O yüzden ne 2012’nin The Hunt’ı, ne de 2014’ün Under the Skin’i var. Readers’ Choice için oyunu vermeyenler şu sayfayla ilgilenirken biz de söze bir yerden girelim isterseniz. “Neden izlemeliydiniz?” sorusuna cevaplar aradığım 2013’ün En İyi 50 Filmi listesi başlasın!

Not: Okunabilirliği kolay kılmak için olabildiğince özet geçmeye çalıştım her şeyi. Arada güldürmek için sürçü lisan edersem affola.

#50: YOUNG & BEAUTIFUL (Jeune & Jolie)

Yönetmen: François Ozon

Neden izlemeliydiniz?

 • Marine Vacht isimli genç hanımefendinin güzelliğinden büyülenmek için. “Ay parçası” dedikleri Marine Vacht’ın ta kendisi olsa gerek.
 • François Ozon’un hikaye anlatmaktaki becerilerini hatırlamak için. Fransız sinemasının heyecan yaratan yönetmenlerinden biri Ozon. Dokunduğu her öyküyü bambaşka bir hale getirmeyi başarıyor.
 • Charlotte Rampling’i izlemeye doyabilen var mı aranızda? Ben hala hevesimi alamadım yetenekli aktrisin oyunculuğundan. Her sene 5-6 filmde başrolde karşımıza çıksa da, şikayet etmeyi bıraksak.

#49: FRUITVALE STATION

Yönetmen: Ryan Coogler

Neden izlemeliydiniz?

 • Bu ülkede yaşayıp polis şiddetine şahit olduysanız eğer, “Neden izlemeliydiniz?” sorusuna bile ihtiyacınız yok bence.
 • Michael B. Jordan’ın televizyon yıldızlığından beyazperdeye attığı ilk büyük adımı görmek için. Birkaç sene sonra siyahi aktörler arasında en çok aranan yüzlerden biri olacak. Demedi demeyin.
 • Trendeki yılbaşı kutlaması sahnesi için. Ryan Coogler’ın yönetmenliğinin zirve yaptığı anlar tam bu sahnelere tekabül ediyor.

#48: AUGUST: OSAGE COUNTY

Yönetmen: John Wells

Neden izlemeliydiniz?

 • Broadway’de oynadıktan sonra epey bir Tony ve iyi eleştiriler topladığı için. Merak ettiğini ikimiz de biliyoruz.
 • Meryl Streep ile Julia Roberts’ı karşılıklı oynarken görebilmek için. Meryl zaten yüzüncü adaylığını almak adına önüne çıkan her türlü gösterişli rolü kabul ediyor. Ama asıl marifet Roberts’da.
 • Kendi ailenizin ne kadar değerli olduğunu anlamak için de olabilir eğer mizahi bir yönden yaklaşacaksak. Ama Westonlar size normal geliyorsa, yavaştan pılınızı pırtınızı toplayıp tabanları yağlama zamanınız gelmiş demektir.

#47: THE WORLD’S END

Yönetmen: Edgar Wright

Neden izlemeliydiniz?

 • Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman, Paddy Considine ve Eddie Marsan… Sebebe ihtiyaç var mı?
 • 2013’ün ağır dramalarından sıkıldığınız ve gülmeye ihtiyaç duyduğunuz için. Yılın ender kaliteli komedilerinden biri olduğunu hatırlatayım.
 • Cornetto Üçlemesi’nin nasıl tamamlandığını görmek için. Hele ki Hot Fuzz ve Shaun of the Dead’i izleyip de beğenen; ama bu üçlemeden haberi olmayan varsa hemen arayı kapatsın.

#46: STRANGER BY THE LAKE (L’inconnu du lac)

Yönetmen: Alain Guiraudie

Neden izlemeliydiniz?

 • Guiraudie’nin yönetmenliğine şahit olmak için. Birkaç seneye Avrupa Sineması’nın en iyilerinden biri olarak anıldığında cahil kalmayın. Gerçi ilk filmi değil; ama adını bugüne kadar duyan oldu mu emin değilim.
 • Cahiers du Cinema’nın bu filmi neden abarttığını görmek için. Tamam ortalamanın üzerinde, eli yüzü düzgün ve özellikle birkaç konuda takdire şayan niteliklere sahip. Ama “yılın en iyisi”? Pek sanmıyorum.
 • Tek mekanda, sınırlı sayıda karakterle, maksimum ne kadar gerilim yaratılabileceğini görmek için.

#45: SOUND CITY

Yönetmen: David Grohl

Neden izlemeliydiniz?

 • Kulaklarınızın pasını silmek için. Herhalde ne müzik, ne de sinema tarihi bu kadar sayıda iyi müzisyeni bir arada görmemiştir.
 • Grohl’un varlığına olan hayranlığınızı biraz olsun dindirebilmek için. Albümden albüme randevulaşmaktan arıtk yoruldum. Foo Fighters, Türkiye’ye ne zaman gelecek?
 • Ve tabii biraz da müzik dünyası hakkında önemli detaylar öğrenebilmek için. Belgesellerin ana amacının seyircinin bilgi dağarcığını genişletmek olduğunu unutmamak şart.

#44: BLUE JASMINE

Yönetmen: Woody Allen

Neden izlemeliydiniz?

 • Cate Blanchett’in ikinci Oscar’ını hangi filmle alacağını görmek için. Merak ediyorum, bir gün Blanchett’in hata yaptığını ya da kötü bir performans çıkardığına şahit olabilecek miyiz? Hanna’da bile başarılıydı kadın. Tanrıça diye boşuna demiyoruz.
 • Woody Allen’ın “bir iyi, bir kötü film” formülünün hala devam ettiğini görmek için. İşin üzücü tarafı eğer bu düzen bozulmazsa, bu yıl Emma Stone’lu yeni filminin berbat çıkması gerekiyor.
 • A Streetcar Named Desire’ın 21. yüzyıl versiyonunu görmek için. Tamam, tam olarak aynı hikayeler değil. Fakat Blanche ile Jasmine arasındaki benzerlikler görmezden gelinebilecek gibi değil.

#43: ENOUGH SAID

Yönetmen: Nicole Holofcener

Neden izlemeliydiniz?

 • James Gandolfini’ye son vedanızı yapabilmek için. Sinema ve televizyon dünyası için acı bir kayıp. Zaten son bir yıldaki erken ölümler her gün bir şekilde moralimizi bozmayı başarıyor.
 • Nicole Holofcener’in en iyi filmini izleyebilmek için. Orta yaşlı insanların başarılı olduğu romantik komedilerde hep aynı klişe senaryoları izliyorduk. Çok katmanlı karakterlerle dolu bir senaryo yazdığı için bile alkışlanmayı hak ediyor Holofcener.
 • Julia Louis-Dreyfus’un televizyon haricinde de harikalar yaratabildiğini görmek için. Bana kalırsa yılın en iyi kadın oyuncu performanslarından biri. Keşke sezon içerisinde Altın Küre haricinde de bir yerlerde boy gösterebilseydi.

#42: HELI

Yönetmen: Amat Escalante

Neden izlemeliydiniz?

 • O şok edici iki sahnesi için. Filmin belli bir noktasına kadar sakin hava korunduğu için, iplerin koptuğu anda koca salonun senkronize bir şekilde verdiği korku dolu tepkiyi unutamayacağım.
 • Amat Escalante’nin Cannes’dan aldığı En İyi Yönetmen ödülü için. Belki geçtiğimiz sene Cannes’da yarışan yapımlar arasında en iyisi değildi; ama Heli’nin en güçlü yanının Escalante’nin yönetimi olduğu da kesin.
 • Şiddete olan tahammül eşiğinizi ölçmek için. Merak etmeyin bir yerden Brad Pitt çıkıp kafa yüzmüyor. Senaryoyu Coen Kardeşler yazmadığı için de bir noktada aksilikler ana karakterlerin peşini bırakıyor.

#41: BLACKFISH

Yönetmen: Gabriela Cowperthwaite

Neden izlemeliydiniz?

 • Amerika’daki “Seaworld” çılgınlığının iç yüzünü görebilmek için. Zaten toplum olarak her türlü garipliğin peşinden koşmaya hazır oldukları için böylesine cahilce bir eğlenceye alet olduklarını görmek de çok şaşırtmıyor.
 • Balinalar hakkında öğreneceğiniz detaylar için. Çocuğunun elinden alındığı gün anne balinanın verdiği sesli tepki gözlerinizi yaşlandıracak, buna emin olabilirsiniz.
 • O tüyler ürperten “oyun” sahnesi için. Eğitmenini suyun dibine kadar çekip dakikalarca bekleyen balinanın görüntüsü kolay kolay zihnimden silinmeyecek. Bırakın Seaworld’ü, bundan sonra büyük balıkların olduğu filmlere göz ucuyla bakacağınızı bile zannetmiyorum.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

 1. Refik Eren Uysal

  Listedeki bütün filmleri izlemedim ama Blackfish bu senenin hakettiği değeri görmeyen yapımları arasındaydı kesinlikle belki çok duygusal bakıyorumdur olaya ama Cove yayınlandığı dönemde çok ses getirmişti bu yapımda en az onun kadar iyi ve gerçekleri bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor diye düşünüyorum.Bilmem doğru mu ? =)

  Stranger by the Lake ise bence gayet abartılan bir film.Konu ve senaryo acayip sığ geldi bana ve bir orjinallik göremedim.Sanki milyon kere izlediğimiz bir konuyu anlatıyor gibiydi (sus ulen cahil dediğinizi duyar gibiyim =D).

  Yanıt

Yorum yazın...