Looking – 1. Sezon

Looking – 1. Sezon

Murray Bartlett, Jonathan Groff ve Frankie J. Alvarez
Murray Bartlett, Jonathan Groff ve Frankie J. Alvarez

Geç yorumladığım dizilerden biri daha… Esasında daha önceden yazmak aklıma gelmişti; ama ne olduysa oldu ve HBO’nun tamamen gay karakterlerden oluşan yeni dizisi Looking hakkında bir şeyler karalamayı unuttum. Beyazperdedeki LGBT yansımaları günden güne salt pornoya dönüşürken artık televizyonlarda aklı sadece cinsellikte olmayan eşcinsel karakterler yazılmaya başladı. Her daim dışlanmaktan ve kabullenilmemekten şikayet eden eşcinsellerin uzun yıllardır özgürlük başlığıyla sevişmelerini kameraya alıp sanat demesinden öyle bıktık ki Looking bu çevreye olan bakış açısını biraz değiştirdi. En azından “queer” başlığı alan bir işe ilk kez önyargıyla yaklaştığım için pişman olduğumu söyleyebilirim. Glee ile ünlenen ve Broadway sahnesinde de kendince bir ünü olan Jonathan Groff’un başrolünde yer aldığı projede Weekend’in yaratıcısı Andrew Haigh’in payı büyük.

Looking, üç yakın gay arkadaşın hayatını anlatıyor. Hikayenin merkezindeki Patrick (Jonathan Groff) bugüne kadar tek bir ciddi ilişkisi olmayan ve umudu arkadaşlık sitelerinde arayan bir adam. Agustin’in (Frankie J. Alvarez) hayatında Frank (O.T. Fagbenle) olmasına rağmen, o da “sanat” namına yaptıklarıyla her gün aralarındaki tanımlanamaz birlikteliği yokuşa sürüklüyor. Dom (Murray Bartlett) ise anın tadını çıkarmaya gayret eden, her gün kendisine farklı bir cinsel partner bulan, 40’ına merdiven dayamış bir karakter. Üçünün de kendince gelmek istedikleri bir yerler var; ama hayat onlara pek kolaylık sağlamıyor. Patrick gerçek aşkı ararken, Agustin sanatının daha çok insana ulaşmasını, Dom ise artık doğru düzgün bir iş sahibi olmayı istiyor. Looking de farklı arayışlar içerisindeki, hayatın bambaşka yerlerinden gelen bu üç arkadaşın öyküsünü olabildiğince abartısız bir şekilde ekrana yansıtmaya çalışıyor.

Jonathan Groff ve Raul Castillo
Jonathan Groff ve Raul Castillo

Tabii tüm öykünün birkaç karakterle sınırlı kaldığı da düşünülmesin. Jonathan Groff’un karakteri Patrick’in aşk hayatına dizinin en ilginç iki karakteri uygun görülmüş: Metroda tanıştığı Richie (Raul Castillo) ve patronu Kevin (Russell Tovey). Bu garip aşk üçgeninin ilerleyen sezonlarda nereye sürükleneceğine dair garip bir merakım var. Her iki oyuncu da rollerinde başarılı olduğu için açıkçası ne Castillo’nun ne de Tovey’nin Looking’den ayrılmasını istemiyorum. Dizinin en sıkıcı adamı olan Agustin ise CJ (T.J. Linnard) adındaki bir jigoloyla ara ara görüştü; fakat onun da bir yere gideceği yok. Zaten Agustin’in erkek arkadaşı sezon finalinde aklımızdan geçenleri yüksek sesle söyleyerek bizi rahatlattı. Bir noktada Andrew Haigh’in bu karakterden sıkılıp kurtulmasını umut ediyorum. Tuttuğu her şeyi enkaza dönüştüren felaket insan modeli bir tek Girls’e yakışıyor.

Dom için ise çiçekçi Lynn (Scott Bakula) uygun görülmüş. Onların da pek bir yere gideceği yok. Sanıyorum farkında olmadan ben kendimi sadece Jonathan Groff’un hikayesine odaklamışım. Bu arada hemen söylemek istiyorum, Looking’in senaryosunu oldukça başarılı bulsam da dizinin sadece duygusal ilişkilere takıntılı bir şekilde ilerlemesine bir anlam veremiyorum. Hayatın tamamen aşk ve seks üzerine kurulu olduğu o LGBT filmleriyle konsept olarak aynı olsa da, işi gereksiz sevişme sahneleri kullanıp iticileşmeyerek kurtarıyor. Evet, yine de “Ne gerek vardı?” diyeceğiniz birkaç sahne olacak; ama eminim onların da kendine göre bir alıcısı olacaktır. Looking’in samimi havasına güvendiğim için ben görmezden gelmeyi tercih ettim.

Jonathan Groff ve Russell Tovey
Jonathan Groff ve Russell Tovey

HBO’da yayınlanmış bir dizinin bugüne kadar kötü olduğuna hiç rastlamadık; ama bu yüzde yüz gay formülünün kolay işleyebileceğine pek inanmamıştım. Jonathan Groff’un Glee’den sonra televizyonda kendi kanatlarıyla uçtuğunu görmek de sevindirici. Emmy’de komedide yarışacak olan dizinin özellikle Groff’a şans getirmesini çok istiyorum. Jim Parsons ve The Big Bang Theory’nin geçtim ödül almaktan, seyirci bulabildiği bir evrende bence bu pek komedi olmayan dizinin de hak ettiği değeri görmeye ihtiyacı var. Girls seyircisini kolayca tavlayabileceğini düşündüğüm dizi, büyük ihtimalle ikinci sezonda rayına oturmuş karakterleriyle daha da zevk verecektir. Gerçi her bölümü büyük bir özenle çekilmiş gibi bir his yaratan birinci sezondan da istediğimiz zevki aldık. Darısı yeni bölümlerin başına…

En İyi Bölüm: Looking for the Future (Bölüm 5)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Jonathan Groff (Patrick Murray)
Sezon Notu: A-

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın