Silicon Valley – 1. Sezon

Silicon Valley – 1. Sezon

Kumail Nanjiani, Martin Starr, Thomas Middleditch, Zach Woods ve T. J. Miller
Kumail Nanjiani, Martin Starr, Thomas Middleditch, Zach Woods ve T. J. Miller

Daha evvel Silicon Valley ile ilgili olarak theMagger’da bir şeyler karalamıştım. O yüzden diğer yazımdan bihaber olanlar için Silicon Valley’yi az da olsa tanıtarak girmek istiyorum söze. HBO’nun True Blood, Boardwalk Empire, Game of Thrones, The Newsroom ve True Detective ile kurduğu drama kalesi tüm networklerin önüne geçtiği için artık Girls ile Veep’in yanına yeni bir şeyler ekleme zamanları gelmişti. Getting On ve Looking’den sonra kanalın komedi cephesini daha da güçlendireceğini yayına girmeden önce bildiğimiz dizi, The Social Network’ün geçtiği habitatla Entourage’ın dinamiklerini bir arada buluşturan oldukça kaliteli bir iş. San Francisco’daki yüksek teknoloji endüstrisinin beşiği olarak bilinen Silikon Vadisi’nde geçiyor tüm hikaye. Beavis and Butt-head ve King of the Hill’in yaratıcısı olarak bilinen Mike Judge’ın absürd komedi dozajını azalttığı ilk projesi ayrıca, onu da ekleyeyim.

8 bölümlük başarılı ilk sezonunun daha üçüncü haftasında yeni sezon onayı alan Silicon Valley’nin reytingleri HBO’daki diğer komedilerin neredeyse iki katı kadar zaten. Bu da uzun soluklu bir proje olacağını ve uzunca bir süre gündemimizde yer teşkil edeceğinin garantisini veriyor. Eğer ki Mike Judge ve arkasındaki ekip ivmeyi azaltmadan yoluna devam ederse önümüz açık. Peki Silicon Valley’nin ilk sezonunda neler oldu? Bu kadar övgü ve iyi eleştiriler almasının sebebi ne? Dizinin kadrosundaki yıldız kim? Emmy Ödülleri’ndeki şansı için ne söylenebilir? Ve o mühim soru: Girls ve Looking gibi drama / komedi arasındaki ince çizgide mi yer alıyor? Teker teker cevaplayalım isterseniz bu soruları.

T. J. Miller ve Thomas Middleditch
T. J. Miller ve Thomas Middleditch

Richard Hendricks (Thomas Middleditch) isimli esas oğlanımızın kodladığı ve bu alanda bir rekor kırabilecek programın ortaya çıkışıyla başlıyor ilk bölüm. Daha sonrasında çalışma arkadaşları Dinesh (Kumail Nanjiani) ile Gilfoyle (Martin starr) ve ona San Francisco’da kalıp işini görebileceği bir ortam sağlayan Erlich (T.J. Miller)  ile tanışıyoruz. Ortaya çıkardığı işin çapını henüz fark etmeyen Richard bir anda kendini endüstrinin iki önemli yatırımcısının ortasında bulup bir seçim yapmak zorunda kalıyor. Yarattığı programın haklarını tamamen yüksek bir miktara satabilecekken daha zorlu ve dolambaçlı yolu tercih ediyor Richard. Sonrasında da Silicon Valley’nin aksilikler komedyası start alıyor. Richard’ın şirketine teklifini reddettiği şirketten Jared (Zach Woods) da katılınca zaten ekip tamamlanmış oluyor.

Kaliteli komedinin televizyondaki doğru adreslerinden biri olsa da Silicon Valley’yi Veep ile aynı kategoriye koymak pek mümkün değil. Yalnız “dramedy” olduğu da iddia edilemez; çünkü karakterlerin hepsi çok uç özelliklere sahip. O yüzden diziyi Entourage ile aynı kategoriye yerleştirmek izleyiciye bir fikir vermesi açısından doğru olacaktır. Metacritic’den %84 gibi güzel bir puan alarak yılı sonlandırması da Judge’ın benzersiz fikirleri bir araya getirmesinden kaynaklanıyor sanırım. Öyle ki oldukça klişe sayılabilecek finali bile bel altı bir şakayı mükemmel şekilde kullanarak orijinal bir fikre dönüştürmüş. Dizinin tüm bu başarıya kadrosunda tek bir yıldız isim barındırmadan ulaştığını da ekleyeyim. Sanırım aralarından simasını tanıdık bulacağınız tek isim Martin Starr. Ama onun için de hafızanızı sorlamanız ve Knocked Up kadrosunu gözden geçirmeniz gerekiyor. Yalnız sıkı televizyon takipçilerinin Zach Woods’u da daha evvel izlediğine şüphem yok.

Christopher Evan Welch
Christopher Evan Welch

Dizi büyük ihtimalle Emmy’de birden fazla adaylık alarak komedi yarışında kendini göstermek isteyecek. Bu yıl Louie, Modern Family ve Veep üçlüsüyle yarışacak kadar kuvvetli bana kalırsa. Yalnız HBO’nun eli oldukça kalabalık. Girls ile aralarından biri feda edilebilir. Daha bu listeye girmek için çaba sarf eden Orange Is the New Black ve The Big Bang Theory gibi prestijli işler de var ne olsa. Kadronun yıldızları bana kalırsa Thomas Middleditch ve T.J. Miller. Lakin geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Christopher Evan Welch’e bir adaylık gelebileceğini düşünüyorum. Emmy için oy veren ATAS üyeleri daha evvel aynısını Desperate Housewives’daki Kathryn Joosten’a da yapmıştı. Yalnız Welch’in Modern Family’nin beyleriyle sıkı bir mücadeleye girmesi gerekecek. Benim önerim çok bölüm birikmeden diziyi izlemeniz. Pişman olacağınızı pek zannetmiyorum. Çünkü televizyondaki en kaliteli dizilerden biri var karşınızda. Olur da beğenmezseniz üzerine uzun uzun tartışmaya da hazırım.

En İyi Bölüm: Optimal Tip-To-Tip Efficiency (Bölüm 8)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: T. J. Miller (Erlich Bachman)
Sezon Notu: A

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...