Veep – 3. Sezon

Veep – 3. Sezon

Julia Louis-Dreyfus
Julia Louis-Dreyfus

Sezon Günlükleri‘nde bugün konuşacağımız dizi, Seinfeld’in yıldızı Julia Louis-Dreyfus’a iki senedir üst üste Emmy getiren Veep. Seinfeld sonrası biliyorsunuz ki dizinin kemik kadrosunun bir lanete yakalandığı ve bir daha başarılı olamayacakları konuşulmuştu. Dizinin dört oyuncusu da bir şekilde kariyerlerini devam ettirmeye çalışsa da Seinfeld’in yakaladığı başarının yakınından dahi geçemediler. Hatta öyle ki bir sezondan fazla oynayan bir dizi projesinde bile yer alamadılar. Konuk oyuncu olarak kamera karşısına geçtikleri yapımları saymazsak Jerry Seinfeld, Michael Richards ve Jason Alexander’ın arzuladıkları saadete televizyon dünyasında ulaşamadıkları kesin. Ama bu üç beyin aksine Julia Louis-Dreyfus doğru işlerde yer almaya devam ediyor. The New Adventures of Old Christine ile cebine bir Emmy atan yıldız, son üç senedir de Veep ile HBO’nun son yıllardaki en başarılı komedisinde karşımıza çıkıyor. Öyle ki dizinin bu sezon Modern Family ve Orange Is the New Black’den En İyi Dizi ödülünü kapma ihtimalleri bile konuşulmakta.

Hem ülkemizde, hem de yayınlandığı Amerika’da çok büyük bir izleyici kitlesine ulaşmayı başaramasa da Veep şu an televizyondaki en kaliteli komedilerden birisi. Julia Louis-Dreyfus’ın canlandırmakta olduğu Başkan Yardımcısı Selina Meyer ve onun ekibini anlatıyor dizi. İlk sezonunda karakterlerini tanıtmak için büyük bir çaba sarf eden Veep, ikinci sezonda rayına oturmuş ve Selina’yı başkan adaylığına doğru yönlendirmişti. Üçüncü sezonda ise kampanya ve oldukça sürpriz bir finale yönelen süreci izledik. Her zamankinden daha kaliteli esprilerin havada uçuştuğu, tüm oyuncuların karakterlerini tanımalarından ötürü oluşan stabil akışıyla da iyice yükselişe geçti. Sanıyorum tüm Veep hayranlarının adına, üçüncü sezonun bugüne kadar izlediğimiz en iyi Veep bölümlerini içerdiğini söylesem yalan olmaz. Sezon finalinden Selina’nın adaylığını açıkladığı bölüme, diğer adaylarla karşı karşıya geldiği televizyon programından Silikon Vadisi’ni ziyaret ettiği kısma kadar sayılacak çok şey var. Ama üçüncü sezonun tepe noktası neresiydi diye sorarsanız Alicia isimli karakterin devreye girdiği ve baştan aşağıya bir karmaşa olan aynı adlı bölümü söyleyebilirim.

Reid Scott, Julia Louis-Dreyfus, Tony Hale, Gary Cole ve Anna Chlumsky
Reid Scott, Julia Louis-Dreyfus, Tony Hale, Gary Cole ve Anna Chlumsky

Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl Julia Louis-Dreyfus ile birlikte dizinin kahkaha makinası Gary’yi canlandıran Tony Hale da Emmy almıştı. Bu Emmy zaferi Arrested Development’daki rolünün desteğiyle gerçekleşti diye yorumlansa da ben Hale’ın Veep’i zirveye çıkaran isimlerden biri olduğunu düşünüyorum. Lakin üçüncü sezonda biraz cepten yiyen Hale’ın aksine özellikle Matt Walsh ve Timothy Simons’ın çok başarılı işler çıkardığını düşünüyorum. Kişisel yardımcı erkek oyuncu listemde özellikle Veep’in şamar oğlanı Jonah olarak izlediğimiz Simons’ın yerini şimdiden aldığını söylemem gerek. Genç aktörün Julia Louis-Dreyfus ile karşılaştığı ve doğaçlamaya yönelik sahneler olmasını da çok arzu ettim üçüncü sezon boyunca. Lakin bu ikilinin karşılaştığına pek şahit olmadık. Bunun aksine sezon finalinde Tony Hale ile Julia Louis-Dreyfus’un tamamen doğal olduğuna inandığım kahkahalara boğulduğu bir tuvalet sekansı vardı. Sanıyorum televizyon tarihinin en çok güldüren anlarından birine şahit olduk böylece.

Benim kadroda izlemeyi pek sevmediğim iki isim var, onlar da Anna Chlumsky ve Reid Scott. Sanıyorum karakterlerinin gereksiz hırsı ve bitmek bilmeyen soğuk savaşlarından kaynaklanıyor bu. Reid Scott’ın canlandırdığı Dan sezon finaline doğru bir adım geri çekilse de büyük ihtimalle başımızı ağrıtmaya devam edecek. Keşke Chlumsky yerine Sufe Bradshaw’a daha fazla sahne yazılsa da onu Emmy adayı olarak görsek diye düşündüğümü de ekleyeyim. The Good Wife’da da bol bol karşımıza çıkan Gary Cole ile aralarında yeşermeye başlayan ilişkinin ilerleyen sezonlarda ne gibi sorunlar doğuracağını da merakla bekliyorum. Bir de son olarak kadronun görünmez yıldızlarından Kevin Dunn’ın adını anmak gerek. Tıpkı Cole gibi diziye sonradan dahil olan aktörün de dizinin sezon finalinde gerçekleşen bir takım olaylar sebebiyle rolünün artacağını tahmin ediyorum. Yani dördüncü sezonda dengeler biraz değişecek ve üzerine yoğunlaştığımız karakterlerde ufak rötüşlar göreceğiz gibi gözüküyor.

(ön sıra): Sufe Bradshaw, Tony Hale, Kathy Najimy, Matt Walsh, Reid Scott ve Anna Chlumsky
(ön sıra): Sufe Bradshaw, Tony Hale, Kathy Najimy, Matt Walsh, Reid Scott ve Anna Chlumsky

Veep’in her sezonu 10 bölüm sürdüğü için açıkçası hala yakalama şansınız var. Abartısız bir şekilde Veep’in televizyondaki komedi dizilerinin başına gelmiş en iyi şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Tıpkı Parks and Recreation’ın ilk sezonlarda yarattığı heyecanı veriyor. Umuyorum düşüşü onun kadar hızlı olmaz ve Veep ortalamanın epey üzerindeki kalitesini devam ettirir. The Thick of It ve In the Loop ile takdirimizi toplayan Armando Iannucci’nin önümüzdeki yıl da formundan bir şey kaybetmeyeceğini umut ederek satırlarımı sonlandırıyorum şimdilik. Tabii bir de Silicon Valley ile birlikte Veep’i aynı dönemde sunan HBO’nun Emmy’de komedi kategorilerine ambargo koymasını umut ediyorum. Louis-Dreyfus ile birlikte Matt Walsh ve Timothy Simons’ın da bir şansı olur umarım. Ama galiba ATAS, Tony Hale’dan başka birisine yüz vermeyecek yardımcı erkek oyuncu kategorisinde. Neyse, bu kadarıyla da yetinmeye alışırız elbet.

En İyi Bölüm: Alicia (Bölüm 3)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Julia Louis-Dreyfus (Selina Meyer)
Sezon Notu: A

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın