Emmy ’14: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama)

Emmy ’14: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama)

SuppActorD

Bu yıl yine yeni dizilere pek yer açmayan bir En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) dalı var karşımızda. Aaron Paul (Breaking Bad) ve Peter Dinklage (Game of Thrones) daha önce oynadıkları rollerle ödül aldıkları gibi geçen sene de bu listedelerdi. Henüz bir zafer tadamamış olan Mandy Patinkin (Homeland) ve Jim Carter (Downton Abbey) ise 2013’de Bobby Cannavale’nin (Boardwalk Empire) sürpriz zaferini izleyen diğer iki isimdi. Josh Charles (The Good Wife) uzun bir aradan sonra tekrardan Emmy adaylığı alırken, Jon Voight (Ray Donovan) ise bir dizinin ilk sezonuyla bu yıl ilk altıya geren tek isim oldu. Son yılların en çekişmeli yarışlarından birine sahne olacak kategori yine tahmin yapmakta en zorlandıklarımızdan biri. Ama biz yine de fazla homurdanmadan sadede gelelim.

Jim Carter, Downton Abbey’nin bir şekilde en sevilen karakterlerinden biri oldu ve bu da kendisine ardı arkası kesilmeyen adaylıklar almasını sağladı. Bu sene çoğu tahmincinin listesinde adı yer almamaktaydı. Fakat Downton Abbey’nin düşen kalitesi ve reytinglerine rağmen, Carter hiç sorun yaşamadan yine adaylar arasındaki yerini aldı. Peki ödülü almaya yakın mı? Esasında gönderdiği bölümün çok isabetli bir karar olduğunu söylemek gerek. Fakat bir yardımcı oyuncu olmasına rağmen bu bölümde Carter’dan daha fazla izlediğimiz pek çok isim var. Hele ki Michelle Dockery bölüm içerisinde öyle parıldıyor ki diğer herhangi bir adaya göz atmaya vaktiniz kalmıyor.

Jon Voight bu listede yer almayı sonuna kadar hak etse de Ray Donovan’daki performansı pek gösterişe yer vermediği için kolay kolay Emmy’ye uzanacak gibi gözükmüyor. Gönderdiği bölüm şu an devam etmekte olan ikinci sezon için de kilit olan olayları içermekte aslında. Fakat dediğim gibi parladığı, ATAS’ın gözüne çarpabilecek tek bir an dahi yok. Bu da her ne kadar deneyimli olursa olsun Jon Voight’u bir adım geriye çekiyor. Yalnız Breaking Bad’den boşalacak yerleri önümüzdeki yıl Ray Donovan’ın dolduracağına inanıyorum. Ve ilerleyen yıllarda da kalitesini koruması durumunda drama yarışındaki en önemli dizilerden birine dönüşeceğini düşünüyorum.

Aldığı adaylıklarla da düşüşe geçişi ATAS tarafından onaylanan Homeland, Mandy Patinkin’e ikinci sezonda hak ettiği ödülü bu sene getiremeyecek. Esasında Homeland’in üçüncü sezonunun en iyisi tartışılmaz bir şekilde Patinkin idi. Gönderdiği “Gerontion” isimli bölümde de Patinkin bir yan rol değil, adeta ana karaktermişçesine etrafta süzülüyordu. Fakat geriye kalan diğer üç oyuncunun da ATAS jürisine sunduğu bölümler o kadar mükemmel ki Patinkin ister istemez ön sıralarda savaşamıyor. Belki geçen sene “Gerontion” ile yarışmış olsaydı en azından bir risk oluşturabileceğini söyleyebilirdik. Ama bu yıl böyle bir senaryo pek mümkün gözükmüyor.

İnanılmaz bir yükselişe geçerek televizyon tarihinin en iyi sezonlarından birini yaşatan The Good Wife’ın yıldızı Josh Charles, diziden aniden ayrıldığında epey konuşulmuştu. Hem senaryonun kalitesinde artış, hem de Charles’ın karakterinin ilk sezonlardaki rol ağırlığına geri dönüşüyle adaylık geldi. O da iki iddialı bölümü arasından Julianna Margulies’in karakteri Alicia’yı sorguladığı değil, işten kovduğu ve her şeyi öğrendiği bölümü tercih etmiş. Bence sürpriz yapma olasılığı oldukça yüksek. Fakat bölümü ilk izlediğim zaman heyecanımı yaşayıp sıramı savdığım için, tekrar izlediğimde Charles’ın oyunculuğuna dikkatlice bakabilme şansım oldu. O yüzden de Emmy tahmincilerinin iddia ettiği gibi kesin bir zafere ulaşamayacağı kanısına vardım. Umarım yanılırım! Çünkü bir daha The Good Wife’a dönemeyecek olsa da Josh Charles’ın bir Emmy ile buluşmayı hak ettiğini düşünüyorum.

Beşinci sezonun ikinci parçasında çok da rolü olmadığını iddia ettiğim, tekrar bölümlere bakınca yanıldığımı fark ettiğim, Aaron Paul ile Game of Thrones’un en özel bölümlerinden birini gönderen Peter Dinklage kalıyor geri. Bence yarış bu iki eski Emmy fatihi arasında geçecek. Peki kim kazanacak? Son anda değiştirdiğim kararımla Aaron Paul diyorum. Çünkü Paul’ün çoğu zaman tekdüze olan oyunculuğunun pek çok katmanını görme imkanına erişiyoruz “Confessions” isimli bölümde. Peter Dinklage kesinlikle mahkeme sahnesiyle hepimizin tüylerini ürpertiyor. Fakat onun sahnesine kadar ATAS üyelerinin 40 dakikayı başka karakterlerle harcadığını da unutmamak gerek. Ekran süresinin daha evvel sonuçlara ne kadar etki ettiğiyle ilgili fikir sahibi değilim. Ama nedense burada galibi belirleyeceğine inanıyorum.

Kazanacak: Aaron Paul | Breaking Bad
Kazanabilir: Peter Dinklage | Game of Thrones
Sürpriz: Josh Charles | The Good Wife
Kazanmalı: Peter Dinklage ya da Josh Charles
Aday olmalıydı: Dean Norris | Breaking Bad

Jim Carter

JIM CARTER
Downton Abbey (PBS)

Üçüncü Emmy adaylığı. Hiç Emmy’si yok.

 • 2013: Downton Abbey | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – Bobby Cannavale (Boardwalk Empire) kazandı.
 • 2012: Downton Abbey | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – Aaron Paul (Breaking Bad) kazandı.

Gönderdiği bölüm: “Episode 1” (#4.1)
Sezonun ilk bölümü. Bay Carson (Jim Carter) ilk olarak Molesley’nin (Kevin Doyle) iş durumu hakkında onunla konuşur. Branson’a (Allen Leech), Mary’nin (Michelle Dockery) durumu için yardımcı olmaya çalışır. Bölüm sonunda yas tutan Mary’ye ağlayacak bir omuz olur.

Josh Charles

JOSH CHARLES
The Good Wife (CBS)

İkinci Emmy adaylığı. Hiç Emmy’si yok.

 • 2011: The Good Wife | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – Peter Dinklage (Game of Thrones) kazandı.

Gönderdiği bölüm: “Hitting the Fan” (#5.5)
Beşinci sezonun ilk şok edici gelişmelerini içeren bölüm. Will (Josh Charles), Alicia’nın (Julianna Margulies) şirketten ayrılacağı haberini Diane’den (Christine Baranski) alır. Will durumu agresif bir şekilde de olsa ele almaya çalışır ve ilk iş olarak Alicia’yı kovar. Tüm bu hengamenin arasında Peter’ın (Chris Noth) kaprisleri ve önemli bir müşteri olan Neil Gross (John Benjamin Hickey) için de savaşmak zorunda kalır.

Peter Dinklage

PETER DINKLAGE
Game of Thrones (HBO)

Dördüncü Emmy adaylığı. Bir Emmy’si var.

 • 2013: Game of Thrones | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – Bobby Cannavale (Boardwalk Empire) kazandı.
 • 2012: Game of Thrones | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – Aaron Paul (Breaking Bad) kazandı.
 • 2011: Game of Thrones | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – KAZANDI

Gönderdiği bölüm: “The Laws of Gods and Men” (#5.11)
Tyrion’ın (Peter Dinklage) mahkemesinin gerçekleştiği bölüm. Sevdiği herkes tarafından ihanete uğrayan Tyrion, sadece erkek kardeşi Jamie’nin (Nikolaj Coster-Waldau) mahremetine sahiptir. Jamie, onun için babalarıyla (Charles Dance) bir anlaşma yapmalarına rağmen Tyrion, Shae’in (Sibel Kekilli) ifadesiyle deliye döner ve herkese nefretini kusar.

Mandy Patinkin

MANDY PATINKIN
Homeland (Showtime)

Beşinci Emmy adaylığı. Bir Emmy’si var.

 • 2013: Homeland | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – Bobby Cannavale (Boardwalk Empire) kazandı.
 • 1999: Chicago Hope | En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Drama) – Edward Herrmann (The Practice) kazandı.
 • 1996: The Larry Sanders Show; “Eight” | En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Komedi) – Tim Conway (Coach; “Kenny”) kazandı.
 • 1995: Chicago Hope | En İyi Erkek Oyuncu (Drama) – KAZANDI

Gönderdiği bölüm: “Gerontion” (#3.7)
Saul (Mandy Patinkin), Javadi’yi (Shaun Toub) CIA ile iş birliği yapması için bilgilendirir. Fakat Senatör Lockhart’ (Tracy Letts), Saul’dan daha farklı istekleri vardır. Bölümün büyük bir kısmı Saul ve Javadi arasındaki ikili sahnelerle geçer.

Aaron Paul

AARON PAUL
Breaking Bad (AMC)

Beşinci Emmy adaylığı. İki Emmy’si var.

 • 2013: Breaking Bad | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – Bobby Cannavale (Boardwalk Empire) kazandı.
 • 2012: Breaking Bad | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – KAZANDI
 • 2010: Breaking Bad | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – KAZANDI
 • 2009: Breaking Bad | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama) – Michael Emerson (Lost) kazandı.

Gönderdiği bölüm: “Confessions” (#5.11)
Jesse (Aaron Paul), Hank (Dean Norris) ile bir anlaşma yapmayı reddeder. Walt (Bryan Cranston) şehri terk edip kendini kurtarması için Jesse’ye para teklif eder ve o da kabul eder. Fakat Brock’u (Ian Posada) öldürenin Walt olduğunu öğrenince işler değişir ve Jesse kendince intikamını alır.

Jon Voight

JON VOIGHT
Ray Donovan (Showtime)

Üçüncü Emmy adaylığı. Hiç Emmy’si yok.

 • 2006: Pope John Paul II | En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi) – Andre Braugher (Thief) kazandı.
 • 2002: Uprising | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi) – Michael Moriarty (James Dean) kazandı.

Gönderdiği bölüm: “Fite Nite” (#1.10)
Mickey (Jon Voight), Daryll’i (Pooch Hall) dövüşe hazırlamaktadır. Bunchy (Dash Mihok) pederi gördüğünü söyleyince hayal gördüğünü iddia ederek onu azarlar. Linda (Rosanna Arquette) ile buluşur ve kendini bir anda Sully’nin (James Woods) elinde bulur.


Emmy Tahminleri (Drama)
En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Kadın Oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
En İyi Senaryo
En İyi Konuk Erkek Oyuncu
En İyi Konuk Kadın Oyuncu

Emmy Tahminleri (Komedi)
En İyi Kadın Oyuncu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
En İyi Yönetmen
En İyi Senaryo
En İyi Konuk Erkek Oyuncu
En İyi Konuk Kadın Oyuncu

Emmy Tahminleri (Mini Dizi & TV Filmi)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
En İyi Yönetmen
En İyi Senaryo

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın