Emmy ’14: En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi)

Emmy ’14: En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi)

LeadActorM

Artık yavaştan Emmy Tahminleri’nin sonuna yaklaşıyoruz. Cumartesi gecesi dağıtılacak Creative Arts Ödülleri sonrası önümüzdeki hafta sadece dört büyük kategoriyi (En İyi Drama, En İyi Komedi, En İyi TV Filmi ve En İyi Mini Dizi) dallarına konuşacağız. Ama öncesinde bitirmemiz gereken son birkaç dal daha var. Bugün de sonucunu kestirmekte epey zorlandığım bir kategoriyi konuşacağız. En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi) dalı uzun zamandır olmadığı kadar güçlü bir aday listesine sahip. Billy Bob Thornton (Fargo) ve Mark Ruffalo (The Normal Heart) ödül için yarışırken, Idris Elba (Luther) ve Chiwetel Ejiofor (Dancing on the Edge) kaliteli oyunculuklarına rağmen sıralarını bekleyecek. Benedict Cumberbatch (Sherlock: His Last Vow) ve Martin Freeman (Fargo) ise bir köşede sürpriz yapmak için bekleyecek. Buyrun teker teker hepsinden bahsedelim.

Dancing on the Edge, Amerika’da Birleşik Krallık’a göre epey geç bir tarihte oynadı ve bu sebeple de sanki iki yıldır her ödüle aday oluyormuş gibi bir tablo oluştu. Altın Küre’yi dağıtan HFPA, Jacqueline Bisset’e sürpriz bir ödül verince herkes bu diziyi merak eder oldu. Ama neyse ki ATAS, çok daha kaliteli yapımların varlığını göz ardı etmeyerek kadrodan bir tek Ejiofor’a adaylık verdi. Burada olmayı sonuna kadar hak ettiğine şüphe yok. Fakat 12 Years a Slave olmasaydı Ejiofor bu listeye kolay kolay girebilir miydi emin değilim. Ne yazık ki burada da Matthew McConaughey senaryosunda olduğu gibi sadece geceye katılmakla yetinecek. Üstelik yer aldığı projenin en büyük kategoriyi kazanmak gibi bir lüksü de mevcut değil.

Bir anda bittiği için hepimizi yasa boğan Luther’ın üçüncü sezonu eleştirel anlamda yeterli başarıyı elde edememiş ve kimi sadık fanlarından bile tepki almıştı. Fakat yaşayan en karizmatik aktörlerden biri olan Idris Elba, bir kez daha Luther’daki rolüyle adaylar arasına girmeyi başardı. Ne yazık ki Ejiofor’da olan durumun bir benzeri de burada mevcut. Elba’nın bıraktım ödülü almayı, yakınından geçme ihtimali bile yok. Fakat bu onun oyunculuğunun kötü olmasından değil, rakiplerinin olağanüstü performanslar sergilemesinden ve bazılarının da doğru zamanda, doğru yerde olmasından kaynaklanıyor. Neyse, zaten biz Elba bir ödül alamasa bile kendisini kariyeri boyunca desteklemeye razıyız.

Fargo’da en az Thornton kadar iş yükü olmasına rağmen, bugüne kadar yer aldığı her projedeki o adamın tıpatıp benzerini canlandırarak yeteneklerinin ne kadar sınırlı olduğunu bir kez daha kanıtlayan Freeman, ne yazık ki ATAS tarafından aday edildi. Ben bunu Fargo’nun fazla gürültü koparmasına bağlıyorum. Yoksa Sherlock’da hallerinden farklı bir şey sunmuyor önümüze. Bu iki dizi bittikten sonra bırakıldığı yere geri dönmesini arzu ettiğim ve ekranlardan uzak kalmasını istediğim aktörün de ödülü alma ihtimali pek yok. Bir sürpriz yapabilir mi? Belki Billy Bob Thornton olmasaydı evet. Ama şu durumda yine o suratına yapışmış olan şaşkın ifadesiyle etrafa bakarak koca geceyi geçiştirecektir.

Bana göre bu listeden sürpriz yapabilecek tek isim Benedict Cumberbatch. Sherlock dizisinin pek hayranı değilim; fakat her bölümünün senaryosu aynı matematiğe dayanan dizide gerçekten gereğinden fazla efor sarf ederek bir şeyler yapabilen tek isim Cumberbatch gibi geliyor bana. Henüz Amerika’da, Birleşik Krallık’daki etkisine sahip değil. Fakat hayran kitlesi günden güne büyümekte. Eğer ki Ruffalo ve Thornton arasındaki oyların bölünmesiyle mucizevi bir durum ortaya çıkarsa eminim Benedict Cumberbatch’e gün doğacaktır. Yine de fazla ümitlenmemenizi öneririm. Çünkü çok çetin bir yarışın içerisinde, bu kategoriye hiç yolu düşmemiş iki Hollywood yıldızıyla yarışacak Cumberbatch. Böyle şeylere TV Akademisi’nin zaafı olduğu da malum.

Bana göre bu ödülün sahibi Billy Bob Thornton olacak. Evet, kabul ediyorum Ryan Murphy’nin illa ki ismi ödüllere de etkiyecektir. Fakat Fargo bu kadar ödül almışken Thornton’ı es geçmeyeceklerdir diye düşünüyorum. Matt Bomer’la The Normal Heart’ın sırasını savdığını düşünen üyeler burada Fargo’ya kucak açmaya hazırlardır umarım. Gerçi Thornton da kazanmasa yine kaliteli bir aktör, çok da iyi bir performansla ödüle kavuşacak. Mark Ruffalo’nun ciddiye alınması için uzun zamandır beklediğimizi de inkar etmeyeceğim. The Kids Are All Right’dan bu yana elle tutulur tek bir işte karşımıza çıkmadı. Belki de ATAS, hazır bu fırsatı yakalamışken Ruffalo’ya oyları yağdırıp onu da aradan çıkarır.

Kazanacak: Billy Bob Thornton | Fargo
Kazanabilir: Mark Ruffalo | The Normal Heart
Sürpriz: Benedict Cumberbatch | Sherlock: His Last Vow
Kazanmalı: Billy Bob Thornton | Fargo
Aday olmalıydı: Larry David | Clear History

Benedict Cumberbatch

BENEDICT CUMBERBATCH
Sherlock: His Last Vow (BBC America)

Üçüncü Emmy adaylığı. Hiç Emmy’si yok.

  • 2013: Parade’s End | En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi) – Michael Douglas (Behind the Candelabra) kazandı.
  • 2012: Sherlock: A Scandal in Belgravia | En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi) – Kevin Costner (Hatfields & McCoys) kazandı.

Dancing On The Edge

CHIWETEL EJIFOR
Dancing on the Edge (Starz)

İlk Emmy adaylığı.

Idris Elba

IDRIS ELBA
Luther (BBC America)

Dördüncü Emmy adaylığı. Hiç Emmy’si yok.

  • 2012: Luther | En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi) – Kevin Costner (Hatfields & McCoys) kazandı.
  • 2011: Luther | En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi) – Barry Pepper (The Kennedys) kazandı.
  • 2011: The Big C | En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Komedi) – Justin Timberlake (Saturday Night Live) kazandı.

Martin Freeman

MARTIN FREEMAN
Fargo (FX)

Üçüncü Emmy adaylığı. Hiç Emmy’si yok. Bu yıl aynı zamanda En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi) dalında da Sherlock: His Last Vow ile aday.

  • 2012: Sherlock: A Scandal in Belgravia | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi & Tv Filmi) – Tom Berenger (Hatfields & McCoys) kazandı.

Mark Ruffalo

MARK RUFFALO
The Normal Heart (HBO)

İkinci Emmy adaylığı. Bu yıl aynı zamanda The Normal Heart ile En İyi TV Filmi dalında da aday.

Billy Bob Thornton

BILLY BOB THORNTON
Fargo (FX)

İlk Emmy adaylığı.


Emmy Tahminleri (Drama)
En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Kadın Oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En İyi Senaryo
En İyi Konuk Erkek Oyuncu
En İyi Konuk Kadın Oyuncu

Emmy Tahminleri (Komedi)
En İyi Kadın Oyuncu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
En İyi Yönetmen
En İyi Senaryo
En İyi Konuk Erkek Oyuncu
En İyi Konuk Kadın Oyuncu

Emmy Tahminleri (Mini Dizi & TV Filmi)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
En İyi Yönetmen
En İyi Senaryo

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...