Creative Arts Tahminleri ’14

Creative Arts Tahminleri ’14

Jane Lynch
Jane Lynch

66. Primetime Emmy Ödülleri’nde büyük kategorilerin kazananları 25 Ağustos Pazartesi gecesi düzenlenecek törenle belli olacak. Ama öncesinde bu gece Emmy’nin teknik dallarının sahiplerini öğreneceğiz. Kostüm tasarımından görüntü yönetimine, kurgudan castinge kadar pek çok dalda yine yarışın önde gelen dizilerinin mücadelesini izleyeceğiz. Ben geçtiğimiz haftalarda konuk oyuncu kategorilerinde tahminlerimi yaptım. Dramada Kate Burton (Scandal) ve Reg E. Cathey’nin (House of Cards), komedide ise Laverne Cox (Orange Is the New Black) ve Nathan Lane’in (Modern Family) kazanacağını iddia ettim. ATAS her daim tahmin etmesi zor, şaşırtmayı seven bir yapıya sahip olduğu için ne kadar haklı çıkacağımı bilmiyorum. Ama siz yine de şöyle bir ne yazmışım göz atın isterseniz:

Şimdi gelelim diğer dallara… Merak etmeyin hepsi hakkında uzun uzun yazacak vaktim ya da hazırlığım yok. O yüzden genel hatlarıyla bu gece teknik kategorilerde neler olabileceğinin üzerinden geçeceğim. Mesela En İyi Sunucu dalıyla başlayalım. Uzun zamandır Jeff Probst (Survivor) zaferleri izlediğimiz bu dalda 2012’de Tom Bergeron (Dancing with the Stars) sürpriz yapmış, geçen sene ise Project Runway ekibinin bir akıllılık yapıp Heidi Klum‘un yanına Tim Gunn‘ı da ilave etmesi üzerine bu ikili herkesi şaşırtan bir zafere ulaşmıştı. Bu yıl aynı zaferin tekrar edebileceği söylentileri dolaşsa da ATAS’ın sevmeye doyamadığı Jane Lynch, Hollywood Game Night ile rakiplerini geride bırakabilir. Gerçi ATAS bir komedi alternatifi arıyorsa adaylar arasında Betty White (Betty White’s Off Their Rockers) da var.

Bu yıl kurgulu ve kurgusuz olarak ikiye ayrılan En İyi Reality dalında ne olacağı ise meçhul. Büyük ihtimalle bir tarafta Deadliest Catch, diğerinde ise Undercover Boss galibiyeti göreceğiz. Fakat özellikle Undercover Boss‘ın yer aldığı kurgulu dalda güçlü rakipler mevcut. Yani zarftan Shark Tank ya da Who Do You Think You Are çıkabilir. En İyi Casting adaylarına baktığınızda ise komedide Orange Is the New Black‘in öne çıktığı görülüyor. Dramada ne olacağı kestirmek biraz daha zor. Ama ben True Detective‘in diğerlerinden bir adım önde olduğuna inanıyorum. Belki Breaking Bad‘e de son sezonuyla bir şans tanınabilir.

Rebecca Ferguson ve Max Irons | The White Queen
Rebecca Ferguson ve Max Irons | The White Queen

En İyi Görüntü Yönetimi‘nde komedi adayları oldukça zayıf. O yüzden How I Met Your Mother‘ın bir kez daha bu ödülü evine götüreceğini söylemek yanlış olmaz. Fakat dramada kıran kırana bir mücadele gerçekleşecek. Bir türlü bu ödülü kucaklayamayan Breaking Bad, Game of Thrones ve True Detective karşısında direnmeye çalışacak. Mini dizide ise hiç kuşkusuz galip şimdiden FargoEn İyi Kostüm Tasarımı‘nda bu yıl Game of Thrones dizilerin, American Horror Story: Coven ise mini dizi & TV filmlerinin galibi olurmuş gibi geliyor. Fakat The White Queen‘in daha gösterişli olduğunu unutmamak gerek. Belki de FX’in Ryan Murphy imzalı projesine gereğinden fazla güveniyoruzdur.

Benim en sevdiğim dallardan biri olan En İyi Jenerik‘in galibi ise True Detective olacak gibi geliyor. Daha evvel bu ödülü Da Vinci’s Demons, Game of Thrones, Six Feet Under gibi yapımlara verdikleri düşünüldüğünde tahmin konusunda doğru yolda olduğumuza inanıyorum. Ama tabii Black Sails, Cosmos: A Spacetime Odyssey, Masters of Sex ve Silicon Valley de küçümsenecek gibi değil. En İyi Jenerik Müziği‘nde kazananın kim olacağı konusunda ise en ufak bir fikrim yok. Black Sails ve Cosmos: A Spacetime Odyssey arasında seyretmesi beklenen yarış Magic City, Sleepy Hollow ve The Spoils of Babylon üçlüsünden birine kaymaz sanırım.

En İyi Müzik Kompozisyonu kategorisinin dizi ayağında Downton Abbey‘nin bir kez daha kazanmasına kimse şikayet etmeyecektir. Mini dizilerde ise her şey olabilir. Fakat Fargo sanki diğerlerinden bir adım daha şanslıymış gibi geliyor. American Horror Story: Coven‘ın müziklerini de fazlaca beğendiğimi eklemek isterim. En İyi Kurgu için dramada favorinin Breaking Bad olduğunu söylememe gerek yoktur sanırım. Üç bölümüyle birden yarışacak olan yapım geçen sene de bu ödülü almıştı. Komedide ise bu mantığa göre Orange Is the New Black demek daha doğru olacaktır. Zaten teknik dallarda büyük istisnalar yoksa genelde büyük kategorilerin de favorisi olan diziler galip geliyor.

  • En çok ödülü hangi dizi toplar? Orange Is the New Black
  • Hangi dizi eli boş dönebilir? American Horror Story: Coven
  • Sürpriz olasılığı yüksek olan dizi hangisi? Cosmos: A Spacetime Odyssey
  • Creative Arts Ödülleri’ni canlı izleyebilir muyuz? Hayır. Daha sonra banttan yayınlanacak.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.