The Newsroom – 3. Sezon

The Newsroom – 3. Sezon

Jeff Daniels
Jeff Daniels

Muhtemelen dikkatli film ve TV izleyicileri, Aaron Sorkin’in yaşayan en iyi senaristlerden biri olduğunu kabul etmiştir. Aynı kariyere The Social Network, Moneyball ve A Few Good Men gibi harika yapımlar sığdırdığı yetmezmiş gibi The West Wing, Studio 60 on the Sunset Strip, Sports Night dizilerini de emanet etti izleyiciye. HBO’nun 2012 yılında start alan dizisi The Newsroom, son Sorkin alamet-i farikalarından biriydi. Oldukça mükemmel bir başlangıç yaptıktan sonra ikinci sezonla seyircisini hayal kırıklığına uğratan Aaron Sorkin, düşük reytingler sebebiyle üçüncü sezonda ekrana veda etmek zorunda kalan dizisine 6 bölümlük bir final uygun görmüş. Eğer henüz haberiniz yoksa, The Newsroom geçtiğimi Pazar günü büyük finalini yaptı ve tıpkı True Blood ile Boardwalk Empire gibi bu sene veda busesini konduran HBO dizilerinin arasına katıldı.

Açıkçası The Good Wife haricinde dramalardan yana pek de renkli geçmediğini düşündüğüm 2014/15 sezonuna güzel bir soluk getirdi Sorkin. Özellikle ilk beş bölüm ile The Newsroom’u bugüne kadar hiç gelemediği yerlere taşımayı başardı. Ekibin içerisindeki dinamiklere ve dizinin kendine has lugatına ayak uydurmuş olsak da ilk kez böylesine bir “tamamlanmış”, “olmuş” hissi aldım diziden. Jeff Daniels’ın her daim belli bir seviyede tuttuğu kaliteli oyununa John Gallagher Jr., Thomas Sadoski, Alison Pill ve Olivia Munn’dan oluşan yardımcı oyuncu kadrosu da eşlik etmeyi ihmal etmemiş. Her ne kadar Maggie (Alison Pill) ve Jim (John Gallagher Jr.) arasındaki gitgeller ilgimizi çekmsese de Don (Thomas Sadoski) ve Sloan’ın (Olivia Munn) tarifi mümkün olmayan kimyası rayına oturmuş. Peki buna rağmen neden The Newsroom’un üçüncü sezonuna tam puan veremedim? O berbat final bölümü yüzünden…

John Gallagher Jr. ve Emily Mortimer
John Gallagher Jr. ve Emily Mortimer

Bugüne kadar ısınmakta güçlük çektiğim Emily Mortimer ve nevrotik tavrını bir kenara bırakan Sam Waterston’a bile alışmışken Sorkin ile ekibi beş sezonluk kusursuzluğu final bölümüyle adeta bir köşeye itmiş. The Newsroom, hiçbir zaman kendisini acındırmak zorunda kalan ikinci sınıf network dizilerinden biri olmamıştı. O yüzden bu dramatik vedaya neden ihtiyaç duyduklarını pek anlayamadım. Özellikle Moneyball ve The Social Network’e yazdığı muazzam finaller sebebiyle hayranlığımı kazanmış olan Aaron Sorkin gibi usta bir kalemden böylesine baştan savma bir fikir çıkmış olduğu için ayrıca üzülüyorum. Evet, ikinci sezonda kan kaybettiklerini ben de kabul ediyorum. Ama bu yıl daha ilk bölümden ayaklarının üzerinde durmayı başarmış ve eski havasını yakalamıştı The Newsroom.

İlk sezonda kendi yolunu bulmaya çalışan, ikinci sezonda Genoa skandalına kilitlenen dizi bu yıl ise Dev Patel’in sebep olduğu bir olay üzerinden yol aldı. Tüm karakterlere olan etkilerinin de çok güzel bir şekilde dile getirildiğinin ve oyuncular tarafından da en doğru şekilde yorumlandığını düşünüyorum. Her Will’in (Jeff Daniels) parmaklıkların arkasındayken kurduğu hayali arkadaşlık gibi ucuz hikayeye bir adet Maggie’nin etik gazetecilik tavrını içeren iyi bir yan öykü var. Bir şekilde üçüncü sezon eksileri ve artılarını karşı karşıya koyarak tırmanmayı başarıyor. Ve tabii herkesin çok konuştuğu Charlie Skinner (Sam Waterston) vedası var. Cenaze kısmı baştan savmalık konusunda Gossip Girl’ün finaline fark atsa da gözlerimin yaşlandığını inkar etmeyeceğim.

Thomas Sadoski, Dev Patel, Olivia Munn ve John Gallagher Jr.
Thomas Sadoski, Dev Patel, Olivia Munn ve John Gallagher Jr.

Şimdi gözler The Newsroom ekibinin sırada neler yapacağında. Özellikle Thomas Sadoski, Olivia Munn ve John Gallagher Jr.’ın yer alacağı filmleri merakla bekliyorum. Üçünün önü de çok açık. İyi ki Aaron Sorkin gibi bir ismin kanatları altında çıkışlarını yapabildiler. Hazır Sorkin demişken, Danny Boyle’un Steve Jobs’un hayatını anlatacağı buram buram Oscar kokan yeni filmi için senaryoyu yazdığını hatırlatayım. Yani bir başka dehayı beyazperdeye taşıyacak ve yine ödül grupları tarafından kucaklanacak gibi gözüküyor. Başka da ekleyecek bir şey bulamadım. Ödül sezonu start alınca ne yazık ki televizyona yeteri kadar ilgi gösteremiyorum. O yüzden baştan savma da olsa Sezon Günlükleri yazılarıyla idare edeceksiniz artık.

En İyi Bölüm: Oh Shenandoah (Bölüm 5)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Emily Mortimer (MacKenzie McHale)
Sezon Notu: A-

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...