Oscar Rehberi ’14: En İyi Görsel Efekt

Oscar Rehberi ’14: En İyi Görsel Efekt

– Robert Downey Jr. ve Jude Law, Inception’a En İyi Görsel Efekt ödülünü veriyor. –

“Oscar Rehberi ’14” serisinin ikinci gününde En İyi Görsel Efekt kategorisini konuşacağız. 1938’den bu yana dağıtılmasına rağmen 1977’ye kadar sadece tek bir kazananın açıklandığı ve adayların olmadığı bir kategoriymiş görsel efekt dalı. Sonra yavaş yavaş aday sayısı artmış ve teknolojinin iyice gelişmesiyle alternatiflerin de çoğalmasıyla beş adaylık son halini almış (2010). Yarışa dahil olma hakkı olan filmlerin önce seçici komiteye 10 dakikayı aşmayan videolardan oluşan bir sunum yapması gerekiyor. Ardından bu sunumlar üzerinden filmlerin efektleri değerlendiriliyor ve 10 yapımın yer aldığı bir kısa liste oluşturuluyor. Bu yıl kısa listede aday olan beş yapımın haricinde The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Transformers: Age of Extinction, Godzilla, Maleficent ve Night at the Museum: Secret of the Tomb da bulunmaktaydı. Fakat adayların belirlendiği oylamada saydığım bu beş yapım dışarıda kaldı.

En İyi Görsel Efekt dalında 2007’den beri ilk kez adaylar arasında En İyi Film kategorisinde de yer alan bir yapım yok. The Curious Case of Benjamin Button, Avatar, Inception, Hugo, Life of Pi ve Gravity tahmin yapmayı oldukça kolaylaştıran filmler olmuştu. Çünkü adaylar belirlenirken sadece o branşın üyeleri oy vermesine rağmen kazananlar için tüm Akademi oy kullanıyor. Bu da demek oluyor ki filminizin teknik dallardan birinde zafer elde etmesi tamamen ne kadar üyeye ulaştığınıza bağlı. Bu yıl En İyi Film dalında da karşımıza çıkan bir adayımız olmadığı için tahmin yaparken önceki senelere nazaran biraz daha zorlanılabileceği söylenebilir. Lakin yine de durumu çok abartmamak lazım. Çünkü kağıt üzerinde Interstellar oldukça iyi bir alternatif gibi gözüküyor. Burada Guardians of the Galaxy ile birlikte birden fazla adaylık alan tek yapım ayrıca. Yalnız Interstellar’ın beş dalda birden varlığını hissettirmesi işinin daha kolay olduğunun basit bir göstergesi gibi.

Peki Interstellar’ı tahtından edebilecek bir film var mı? Belki Guardians of the Galaxy sürpriz yapabilir. Akademi gişe rakamlarına takılmayı uzun zaman önce bıraktı; fakat film hem ticari hem de eleştirel anlamda oldukça iyi bir başarı elde etti. Hatta Interstellar’dan daha iyi tepkiler aldığı bile söylenebilir. İki önemli karakteri tamamen görsel efektler sayesinde ekrandalar. Gerçi bu mantığa göre Dawn of the Planet of the Apes’ın hepsini devirmesi gerek. Fakat yeteri kadar izlendiğinden şüpheliyim. Captain America: The Winter Soldier ve X-Men: Day of Future Past’in formalite icabı adaylıkları için ise pek diyecek bir şey yok. Hatta X-Men’in burada var olmasının sebebi tek başına o meşhur Quicksilver sahnesi olabilir.

Kazanacak: Interstellar
Kazanabilir: Guardians of the Galaxy
Kazanmalı: Her iki filmin zaferine de tavım.
Aday olmalıydı: 

Captain America: The Winter Soldier

CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER

 • Dan DeLeeuw: İlk Oscar adaylığı.
 • Russell Earl: Üçüncü Oscar adaylığı, ama hiç kazanmamış. Daha evvel Transformers (2007) ve Star Trek (2009) ile aday olmuş.
 • Bryan Grill: İkinci Oscar adaylığı. İlk adaylığını Hereafter (2010) ile almış, ama kazanamamış.
 • Dan Sudick: Yedinci Oscar adaylığı. Henüz kazanmışlığı yok. Daha önce aday olduğu filmler Master and Commander: The Far Side of the World (2003), War of the Worlds (2005), Iron Man (2008), Iron Man 2 (2010), The Avengers (2012) ve Iron Man 3 (2013).

Dawn of the Planet of the Apes

DAWN OF THE PLANET OF THE APES

 • Joe Letteri: Dokuzuncu Oscar adaylığı. Dört kere evine altın heykelcikle dönen Letteri bu zaferleri The Lord of the Rings: The Two Towers (2003), The Lord of the Rings: The Return of the King (2004), King Kong (2005) ve Avatar (2009) ile elde etmiş. Aday olup kazanamadığı yapımlar ise I Robot (2004), Rise of the Planet of the Apes (2011), The Hobbit: An Unexpected Journey (2012) ve The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013).
 • Dan Lemmon: İkinci Oscar adaylığı. İlk adaylığını Rise of the Planet of the Apes (2011) ile almış, ama kazanamamış.
 • Daniel Barrett: İkinci Oscar adaylığı. İlk adaylığını Rise of the Planet of the Apes (2011) ile almış, ama kazanamamış.
 • Erik Winquist: İlk Oscar adaylığı.

Guardians of the Galaxy

GUARDIANS OF THE GALAXY

 • Stephane Ceretti: İlk Oscar adaylığı.
 • Nicolas Aithadi: İkinci Oscar adaylığı. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010) ile daha önce adaylık almasına rağmen kazanamamış.
 • Jonathan Fawkner: İlk Oscar adaylığı.
 • Paul Corbould: İlk Oscar adaylığı.

Interstellar

INTERSTELLAR

 • Paul Franklin: Üçüncü Oscar adaylğı. Daha evvel Inception (2010) ile ödülü kazanırken The Dark Knight (2008) ile kaybetmiş.
 • Andrew Lockley: İkinci Oscar adaylığı. Daha evvel Inception (2010) ile ödülü kazanmış.
 • Ian Hunter: İlk Oscar adaylığı.
 • Scott Fisher: İlk Oscar adaylığı.

X-Men: Days of Future Past

X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST

 • Richard Stammers: İkinci Oscar adaylığı. Daha evvel Prometheus (2012) ile aday olmuş, ama kazanamamış.
 • Lou Pecora: İlk Oscar adaylığı.
 • Tim Crosbie: İlk Oscar adaylığı.
 • Cameron Waldbauer: İlk Oscar adaylığı.

Oscar Rehberi
Kısa Film | Kısa Animasyon | Kısa Belgesel

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın