Oscar Rehberi ’14: En İyi Animasyon

Oscar Rehberi ’14: En İyi Animasyon

– Steve Carell ve Cameron Diaz, En İyi Animasyon Ödülü’nü Up’a veriyor. –

Bu yıl Akademi, neredeyse her kategoride ağızları açık bırakan bir sürpriz yaptı. Fakat özellikle seyircinin en çok şaşırdıklarından biri animasyon kategorisinde The Lego Movie’nin ilk beşe girememesi oldu. Ben bu yıl ondan çok daha iyi olan 5-6 animasyon sayabildiğim için bu snub konusunda diğerleri kadar sinirli olmasam da Akademi’nin oyunu daha geleneksel yapımlardan yana kullanmaktan ne zaman vazgeçeceğini de merak etmiyor değilim. Mesela aklım hala ödülü sırf Pixar ortaklığı var diye Brave’e kaptıran Wreck-It Ralph’de. Bu yıl ise elimizde bir Pixar animasyonu yok. DreamWorks’den How to Train Your Dragon 2, Disney’den Big Hero 6, Studio Ghibli’den The Tale of the Princess Kaguya, Focus’dan The Boxtrolls ve Cartoon Saloon’dan Song of the Sea’nin mücadele edeceği bir yarış izleyeceğiz. Peki tüm yıl boyunca animasyon ödüllerini The Lego Movie süpürmüşken Oscar’ı onun yokluğunda hangisi alacak?

Altın Küre’de How to Train Your Dragon 2’nun aldığı sürpriz zafer ortalığı biraz karıştırdı. Ben son 10 yılda çıkmış en iyi animasyonlardan biri olduğunu düşündüğüm için ister istemez duygusal düşünerek onun kazanacağına inanıyorum. Malum ilk film çok talihsiz bir yılda, Toy Story 3 ile karşılaşmak zorunda kalmıştı. Şimdi ise hazır önümüzde The Lego Movie’de yokken bu şaheseri ve arkasındaki dahi ekibi ödüllendirmenin tam vakti! Lakin DreamWorks, animasyon dalında Pixar’dan daha fazla adaylık elde etmesine rağmen kimi yıllarda sırf beceriksizliğinden ötürü ödülü başkalarına kaptırmış bir şirket. Üstelik burada sadece Pixar’dan da bahsetmiyorum. Hazır ellerinde böyle bir hazine varken umarım yine her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırmazlar.

How to Train Your Dragon 2’nun en büyük rakibi ise Big Hero 6 gibi gözüküyor. Disney, Frozen’dan sonra bir kez daha ödülü almak için büyük bir mücadele verecek. Ayrıca sezon içerisinde aldığı birkaç dikkat çekici eleştirmen birliği ödülü de var. Eğer filmlerini izletmeyi başarır, adlarını duyurabilirlerse (ki Disney’in büyüklüğü düşünüldüğünde bu oldukça mümkün gözüküyor), her şey olabilir. Başvuran yapımların 6 ile 10 arasında puanlanarak 7.5 ortalamanın üzerine çıkanların aday edildiği En İyi Animasyon kategorisinde kıyasıya bir rekabet izleyeceğiz kısacası. Hatta acaba The Tale of the Princess Kaguya için mücadele etseler ya da daha evvel The Secret of the Kells ile aday ettikleri yönetmenin yeni filmi Song of the Sea’ye yüklenseler neler olur diye düşünmüyor değilim. Neyse bakalım. Hep beraber bekleyip göreceğiz artık sonucu.

Kazanacak: How to Train Your Dragon 2
Kazanabilir: Big Hero 6
Kazanmalı: How to Train Your Dragon 2
Aday olmalıydı: The Book of Life

Big Hero 6

BIG HERO 6

 • Don Hall: İlk Oscar adaylığı.
 • Chris Williams: İkinci Oscar adaylığı. Daha evvel Bolt (2008) ile aday olmuş ve kazanamamış.
 • Roy Conli: İlk Oscar adaylığı.

The Boxtrolls

THE BOXTROLLS

 • Anthony Stacchi: İlk Oscar adaylığı.
 • Graham Annable: İlk Oscar adaylığı.
 • Travis Knight: İlk Oscar adaylığı.

How to Train Your Dragon 2

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON 2

 • Dean DeBlois: İkinci Oscar adaylığı. Daha önce serinin ilk filmi How to Train Your Dragon (2010) ile aday olmuş, ama kazanamamıştı.
 • Bonnie Arnold: İlk Oscar adaylığı.

Song of the Sea

SONG OF THE SEA

 • Tomm Moore: İkinci Oscar adaylığı. The Secret of the Kells (2009) ile aday olmasına rağmen kazanamamıştı.
 • Paul Young: İlk Oscar adaylığı.

The Tale of the Princess Kaguya

THE TALE OF THE PRINCESS KAGUYA

 • Isao Takahata: İlk Oscar adaylığı.
 • Yoshiaki Nishimura: İlk Oscar adaylığı.
Oscar Rehberi
Makyaj & Saç Tasarımı
Görsel Efekt
Kısa Film | Kısa Animasyon | Kısa Belgesel

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. Refik Eren Uysal

  Bu sene Song of the Sea haricindeki bütün adayları izledim ve How to Train Your Dragon 2 ile The Tale of Princess Kaguya’ya bayıldım.Geri kalan 2 yapım açıkcası pek hitap etmedi.Bu sene animasyon dalı ilginç olaylara sahne oldu bu son cümlelerinizden Boxtrolls hariç diğerlerinin ödül şansı var sonucunu çıkarabilir miyiz ? Lütfen çıkaralım =)

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.