Oscar Rehberi ’14: En İyi Kostüm Tasarımı

Oscar Rehberi ’14: En İyi Kostüm Tasarımı

– Tom Ford ve Sarah Jessica Parker, The Young Victoria’ya En İyi Kostüm Tasarımı ödülünü veriyor. –

En İyi Kostüm Tasarımı dalı ne ilginçtir ki diğer teknik kategorilere göre daha farklı bir işleve sahip. Görsel efekt, ses, makyaj & saç tasarımı dallarında eğer aynı zamanda En İyi Film adayı iseniz kazanmanız daha yüksek bir ihtimal taşıyor. Kostüm tasarımında ise bugüne kadar büyük dalın yanından dahi geçemeyen Alice in Wonderland, Anna Karenina, The Great Gatsby gibi filmlerin zaferine şahit olduk. Tabii adınız Colleen Atwood, Sandy Powell ya da Milena Canonero ise işler daha da kolaylaşıyor. Bu yıl 15 CDG (Kostüm Tasarımcıları Birliği) adayından farklı olarak kendi kategorisine Mr. Turner’ı da ilave eden Akademi’nin ne yönde bir seçim yapacağını herkes merakla bekliyor. Çünkü tıpkı özgün müzik ve özgün şarkıda olduğu gibi kostüm tasarımında da bir belirsizlik mevcut. Peki yarış kimlerin arasında geçecek? Yukarıda da verdiğim ipucunda görüldüğü gibi Colleen Atwood (Into the Woods) ve Milena Canonero’nun (The Grand Budapest) mücadelesine şahit olacağız.

Şu an Sandy Powell ile birlikte üçer Oscar almış ve hala çalışmakta olan kostüm tasarımcıları arasındaki mevkisini yükseltmeye çalışacak bu ikili. Yazının başında En İyi Film adayı olmanın burada pek işe yaramadığını söylemiştim; fakat The Grand Budapest Hotel’in iddiası oldukça büyük. Kaldı ki filmin en güçlü yanlarından biri kostümleri. Canonero, uzun zamandır Oscar yarışına uğramadığı için de bir hoşgeldin karşılaması yapabilirler. Yalnız diğer tarafta da 2000’li yılların bu daldaki Meryl Streep’i olarak kabul edilebilecek Colleen Atwood var. Masalların bir araya getirildiği bir müzikalle (adeta altın kokuyor) yarışıyor. Son savaşı kim kazanacak merakla bekliyorum. Bu arada Mark Bridges’ın yıllar sonra artık bir Paul Thomas Anderson filmiyle aday olmasına fazlasıyla sevindiğimi söyleyebilir miyim? Bugüne kadar istisnasız her filminde ona eşlik etmiş; fakat bir türlü Akademi’nin dikkatini PTA filmleriyle çekememişti. Neyse ki Inherent Vice ezberleri bozdu. Maleficent ve Mr. Turner’ın adaylıklarına da buradan hoş bir tebessüm yollayalım. Çünkü daha fazlasının olacağı yok.

Kazanacak: The Grand Budapest Hotel
Kazanabilir: Into the Woods
Kazanmalı: The Grand Budapest Hotel
Aday olmalıydı: Snowpiercer

The Grand Budapest Hotel

THE GRAND BUDAPEST HOTEL

  • Milena Canonero: Dokuzuncu Oscar adaylığı. Barry Lyndon (1975), Chariots of Fire (1981) ve Marie Antoinette (2006) ile aldtığı toplamda üç Oscar’ı var. Sadece aday olduğu filmler ise Out of Africa (1985), Tucker: The Man and His Dream (1988), Dick Tracy (1990), Titus (1999) ve The Affair of the Necklace (2001).

Inherent Vice

INHERENT VICE

  • Mark Bridges: İkinci Oscar adaylığı. Daha önce The Artist (2011) ile aday olmuş ve kazanmıştı.

Into the Woods

INTO THE WOODS

  • Colleen Atwood: Onbirinci Oscar adaylığı. Chicago (2002), Memoirs of a Geisha (2005) ve Alice in Wonderland (2010) ile aldığı üç Oscar’ı var. Ayrıca Little Women (1994), Beloved (1998), Sleepy Hollow (1999), Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events (2004), Sweeney Todd: The Demon Barber of the Fleet Street (2007), Nine (2009) ve Snow White and the Huntsman (2012) ile aday olmuşluğu var.

Maleficent

MALEFICENT

  • Anna B. Sheppard: Üçüncü Oscar adaylığı. Daha evvel Schindler’s List (1993) ve The Pianist (2003) ile aday olan Sheppard’ın hiç ödülü yok.

Mr. Turner

MR. TURNER

  • Jacqueline Durran: Dördüncü Oscar adaylığı. Pride & Prejudice (2005) ve Atonement (2007) ile sadece aday olan Durran, Anna Karenina (2012) ile ödülü kazanmış.
Oscar Rehberi
Özgün Müzik | Özgün Şarkı
Makyaj & Saç Tasarımı | Görsel Efekt | Ses Kurgusu | Ses Miksajı
Belgesel | Animasyon
Kısa Film | Kısa Animasyon | Kısa Belgesel

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın