Emmy’ye yepyeni kurallar

Emmy’ye yepyeni kurallar

Emmy

Bir hafta evvel Televizyon Akademisi (ATAS), her yıl düzenli olarak dağıtılan Emmy Ödülleri’yle ilgili birkaç kural değişikliği açıkladı. Ben Oscar sonrası siteyi taşıma telaşıyla meşgul olduğum için bu haberi Oscar Boy’un yeni evine saklamıştım; fakat aklımdan tamamen uçmuş. House of Cards’ın üçüncü sezonu bilgisayar karşısına oturunca birden sizlere de duyuru yapmam gerektiği aklıma geldi. Buyrun Emmy’nin oldukça radikal kural değişikliklerini sıralayalım:

  • Eskiden Emmy adayları belirlenirken tüm üyeler, kazananlar seçilirken ise o kategori için atanmış sayılı bir grup oy kullanıyordu. Bu kural tamamen değiştirilmiş. Bundan böyle kazananları belirleme aşamasında da gerekli koşulları sağlaması halinde tüm ATAS üyeleri oy kullanabilecek. Peki bu koşullar ne? Yeterli sayıda dizi bölümünü online olarak izlemiş olması ve kesinlikle o kategorideki adaylarla bir bağlantısı olmaması.
  • Bundan böyle drama ve komedi kategorilerinde 7’şer aday olacak. Bana bu epey mantıklı geldi. ATAS’ın işi Oscar kadar kolay değil. Televizyondaki işçiliğin kalitesi giderek artıyor ve 7 değil, her yıl 10 aday çıkartabilecekleri materyallerle karşılaşıyoruz. O yüzden bu değişikliğe epey sevindiğimi söylemeliyim.
  • “Drama” ve “Komedi” karmaşasına da bir çözüm getirme kararı aldı ATAS. Hatırlarsanız Orange Is the New Black’in sezon boyunca drama olarak yarışıp Emmy’ye yakın bir tarihte komediye geçiş yapması çok konuşulmuştu. Shameless da yıllar sonra dramadan komediye geçiş yapmıştı. ATAS kanalların kuralları alt üst eden bu saçmalığına son vermek için güzel bir çözüm getirmiş: Bir bölümü 30 dakika ya da daha az sürede olanlar komedi, 30 dakikanın üzerinde olanlar ise drama kabul edilecek. Lakin eğer ki dizinin yapımcıları kurulu ikna edebileceğini düşünüyorsa itiraz etme hakkına sahipmiş. Bakalım Shameless ve Orange Is the New Black cephesinden ses çıkacak mı.
  • Mini Dizi bölümünün adı değiştirildi. Bundan böyle bu kategori “Limited Series” (Sınırlı / Kısıtlı / Parçalı dizi?) olarak anılacak. Minimum 150 dakikadan oluşmak suretiyle bir ya da daha fazla bölüm olması gerekiyor yapımların bu kategoride yarışabilmesi için. Ayrıca “Drama” ve “Komedi” dallarında da ana karakterlerin devamlılığına bakacakları için artık, True Detective drama yarışından men edilmiş durumda. Fakat Sherlock’un sonu ne olacak bilinmiyor. Her iki kategorinin de tanımına uymamakta.
  • Konuk Oyuncu kategorilerinde bilyiorsunuz ki Joan Cusack (Shameless), Uzo Aduba (Orange Is the New Black) gibi isimler adeta ana karakter olmasına rağmen kuralların içeriğiyle oynayarak aday olmayı başarıyordu. Artık buraya da bir düzen getirilmiş. Bundan böyle konuk oyuncu dalında yarışabilmek için dizinin bölümlerinin %50’sinden azında gözükmeniz gerekmekte. Sınırı aşanlar kati surette kabul edilmeyecek.
  • Variety dalı da ikiye bölünmüş durumda. Bundan böyle talk showlar ve skeçlerden oluşan yapımlar ayrı değerlendirilecek. Yani Saturday Night Live’ın her yıl ödül almasına hazırlansanız iyi edersiniz. Fakat bu yeni “Variety Sketch” kategorisi sayesinde Inside Amy Schumer ve Portlandia’ya da gün doğacak!

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...