Redmayne, yine Oscar yarışında!

Redmayne, yine Oscar yarışında!

Eddie Redmayne
Eddie Redmayne

Yeni siteye geçtiğim gibi sizlerle 88. Akademi Ödülleri’nde yarışması muhtemel filmleri yazdığım Oscar Boy’un artık klasikleşmiş derlemesini paylaştım. Bu yıl vizyon tarihi bir anda öne çekilen filmleri kaçırmak istemediğim için “Tarih Sıkıntısı Olanlar” diye bir başlık atmıştım. İyi ki de atmışım. Çünkü daha şimdiden içlerinden biri Kasım 2015’te gösterilmek üzere öne çekildi. Başlıktan da tahmin edebileceğiniz üzere o film Eddie Redmayne’in ikinci adaylığını almasına kesin gözüyle baktığımız The Danish Girl. Hatta öyle ki rolün içeriği yüzünden Tom Hanks’den sonra arka arkaya Oscar alan ilk oyuncu olabilir. Luise Rainer, Spencer Tracy, Katharine Hepburn ve Jason Robards’ın da bulunduğu oldukça elit bir kulübün üyesi olabilir özetle. Film ressam eşinin talebi üzerine ona bir kadınmış gibi modellik yapan Einar Wegener’in zamanla asıl kimliğini keşfetmesini ve cinsiyet değiştirme ameliyatına kadar uzanan hayatını anlatıyor. Gerçekten de 1920’li yılların Danimarka’sında yaşamış olan Wegener, tarihte kadın olmak için bıçak altına yatmış ilk erkek. Bu yıl birden fazla filmde karşımıza çıkıp yıldızını iyice parlatacak olan Alicia Vikander de filmin kilit karakterlerinden bir diğerini canlandırıyor. Şimdiden Oscar adaylığının kokusunu alabiliyorum. Uunutmadan filmi Tom Hooper’ın yönettiğini de hatırlatayım.

Ufak bir bilgi daha: Önceleri adı St James Place olarak açıklanan, sonra isim değişikliğine gidileceğini öğrendiğimiz yeni Steven Spielberg filmi Bridge of Spies adıyla buluştu. Ben yakında tahmin listelerimi günceller, kafa karışıklığını da engellerim.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...