The Good Wife – 6. Sezon

The Good Wife – 6. Sezon

Julianna Margulies
Julianna Margulies

Yakın tarihi konuşacak olursak (yani The Sopranos, Six Feet Under ve The Wire yokmuş gibi davranırsak) televizyonun başına gelmiş açık ara en iyi şey Mad Men. Dört sene üst üste En İyi Drama Emmy’sini almış olmaları da bu gerçeği destekliyor sanırım. Fakat kafamızı kablolu televizyondan kaldırıp büyük networklere gittiğimizde de yılda 20’nin üzerinde bölüm oynatmasına rağmen kalitesini asla kaybetmeyen The Good Wife’ın başarısı da es geçilecek gibi değil. İlk iki yıl yediden yetmişe tüm izleyiciyi avcunun içerisine alan The Good Wife, dizinin iki önemli karakteri Alicia (Julianna Margulies) ile Kalinda (Archie Panjabi) arasındaki arkadaşlığı bozunca toparlanmakta epey güçlük çekti. Alicia mutluluğu Will’in (Josh Charles) kollarında aradı; fakat bu romantizmin uzun soluklu olmayacağının herkes farkındaydı diye düşünüyorum. Kalinda’nın ise geçmişinden birileri çıkıp gelince zaten Archie Panjabi’nin tüm hikayesi yerle bir oldu.

Üçüncü ve dördüncü sezonlarında toparlamak için epey mücadele veren; fakat kabul etmek istemesek de her bölüm farklı bir case ile sanki sıradan bir hukuk dizisiymiş gibi karşımıza çıkan The Good Wife beşinci sezonda ezberleri bozdu. Kablolu televizyonda kanal yöneticilerinin dizinin gidişatına karışması pek söz konusu olmuyor. Fakat networklerde kimi zaman izleyiciden iyi tepkiler almış bir karakterin geri döndüğünü, konuk oyuncu olarak tasarlanan bir rolün ana kadroya dahil olabildiğine şahit oluyoruz. Bu sebeple Josh Charles’ın diziden ayrılmak istemesi ve CBS’in bu karara saygı gösterip senaristleri özgür bırakması takdir edilmesi gereken bir durum. Henüz şokunu atlatamamış olsak da Will’in diziden ayrılması (Üstelik uyduruk bir lokasyon değişiminden bahsetmiyoruz, ana karakterlerden birini haber vermeden öldürdüler.) The Good Wife’ın özüne dönmesine yardımcı oldu. Beşinci sezonun içerisinden hangi bölümü seçerseniz seçin, hala devam etmekte olan pek çok dramayı üçe katlayıp cebine yerleştirecek bir kalem gücüyle karşılaşacaksınız.

Archie Panjabi ve Matt Czuchry
Archie Panjabi ve Matt Czuchry

İşte böyle heyecanlı bir sezon sonrası The Good Wife’ın altıncı yılında ne yapacağını merak ediyorduk. Malum başından beri yedi sezon tasarlandığı için gelecek sene Alicia Florrick ile ekibin geri kalanına veda etmemiz söz konusu. O yüzden de özellikle bu sezonun sonlarına doğru senaristlerin bizleri nelerle buluşturacağına dair ipuçları aldık denebilir. 2014 Mayıs’ında Eli (Alan Cumming) ile Alicia’yı bir masada karşılıklı otururken bırakmıştık hatırlıyorsunuz. Eyalet savcısı olmak için yarışa boş koyan Alicia, henüz yeni kurduğu şirketini arkasında bırakmak zorunda kaldı. Hatta bu o kadar zorlu bir süreç oldu ki eski rakibi, yeni yoldaşı Cary’nin (Matt Czuchry) zor zamanlarında yanında olmayı beceremedi. Daha evvel çocukları ve eşinin imajı için özel hayatını tamamen rafa kaldıran Alicia, yine aşk meselelerinde büyük atraksiyonların peşinden koşamasa da bir kampanya şefinin yardımıyla uzun bir aradan sonra bencil olmayı başardı.

Alicia kendi için mücadele ederken Will’in ölümü sebebiyle ikinci plana atılacağını düşündüğümüz Diane’i (Christine Baranski) çerçeveye dahil etmeyi ihmal etmedi tabii ki de senaristler. Florrick, Agos & Lockhart ufak yıkımlara uğradı. Cary’nin kendini aklamak için verdiği mücadelede Alicia’nın hayatında Will yerini tutmak için diziye katılan Finn Polmar’a da (Matthew Goode) özel bir yer ayrıldı. Bu arada The Good Wife’ın en önemli konuk oyuncularından biri olan Mike Colter, bu sezon Lemond Bishop karakteriyle tam 12 bölüm boyunca yakamızdaydı. Peter’ın (Chris Noth) bile sadece 14 bölüm gözüktüğünü düşünürsek, Bishop için altıncı sezonun ana karakterlerinden biriydi diyebiliriz. Tabii onun rolü artarken her daim annesinin hayatında önemli bir yer edinen Zach’i (Graham Phillips) üniversiteye başladığı için pek göremedik. Bu boşluk Gary Cole, Kyle MacLachlan, Carrie Preston, Oliver Platt, Taye Diggs, Connie Nielsen, Michael J. Fox, Steven Pasquale ve en önemlisi David Hyde Pierce ile dolduruldu.

Matthew Goode ve Julianna Margulies
Matthew Goode ve Julianna Margulies

Çok eleştirerek mükemmele oynadığını düşündüğüm The Good Wife hakkında kötü bir imaj yaratmak istemiyorum. Evet, altıncı sezon geçtiğimiz yıla göre daha dağınık geçti. Will’in ayrılığını aratmayan sürprizleriyle kafamızı epey meşgul ettiler. Fakat her şey son dakikada senaryoya dahil edilmiş gibi duruyordu. Yine de Kalinda ile Alicia’nın son tekila shotları, Cary’nin hapse düşme korkusundan kaçan uykuları, Diane’in düştüğü cumhuriyetçi çukuru ve tabii Bishop’ın emir veren yüz ifadesi kolay kolay aklımızdan gitmeyecek. Yeni sezonun geleceğine dair resmi bir haber mevcut; fakat final olup olmayacağına dair kesin açıklama henüz gelmedi.  Bakalım Robert ve Michelle King ikilisi olası bir vedada Alicia’ya neyi deva görecek.

En İyi Bölüm: Oppo Research (Bölüm 4)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Julianna Margulies (Alicia Florrick)
Sezon Notu: A

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın