Masters of Sex – 3. Sezon

Masters of Sex – 3. Sezon

Showtime | Michelle Ashford | Oyuncular: Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin FitzGerald, Annaleigh Ashford
Showtime | Michelle Ashford | Oyuncular: Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin FitzGerald, Annaleigh Ashford, Josh Charles, Teddy Sears, Beau Bridges, Allison Janney, Heléne Yorke, Kevin Christy, Mather Zickel, Cole Sand, Isabelle Fuhrman, Sarah Silverman, Emily Kinney, Ben Koldyke, Colin Woodell

masters_of_sex_ver3

İlk sezonunu rötarlı olarak izledikten sonra büyük bir hayranlık beslemeye başladığım Masters of Sex’i Oscar Boy sayfalarında ağırlamak bir türlü mümkün olmadı. Çünkü ikinci sezonun yarattığı hüsran sonrası Showtime’ın ağır topuna vakit ayırmak, hakkında bir şeyler karalamak içimden gelmedi. Fakat Game of Thrones’da yaşadığım hislerin bir benzeri de Masters of Sex sayesinde tekerrür etti. Dizi yaz ortasında başlayan üçüncü sezonuyla öyle bir toparlama dönemine geldi ki, şu an eskisinden çok daha bağlı hissediyor, hayranlığımın hiç olmadığı kadar büyüdüğünü düşünüyorum. Ne ilginçtir ki dizileri sezonlarının ilk bölümüyle değerlendirip köşesine çekilen eleştirmenler benimle aynı fikirde değil. Metacritic’de bile üçüncü sezon oldukça düşük bir nota layık görülmüş.

Dizinin yaratıcısı Michelle Ashford çok deneyimli bir isim sayılmaz. Evet, The Pacific’den 21 Jump Street’e kadar pek çok projede senarist olarak çalışmış. Ama Masters of Sex, Ashford’ın tüm yükü sırtına aldığı ilk işi. Ve bu yıl dizinin arkasında bir kadın yaratıcı olduğunu hissetmemiz için de elinden geleni yaptı. Masters of Sex’in, nasıl oldu bilmiyorum ama, Inside Amy Schumer’dan sonra televizyondaki en feminist projeye dönüşmesi bir tesadüf değil. Hatta öyle ki en başında oldukça itici bir adam olmasına rağmen sevimli yanları öne çıkarılmaya çalışılan Bill (Michael Sheen) karakterini bile daha makul biri olarak pazarlamak adına kılını dahi kıpırdatmıyor Ashford. Bu yıl odak noktasında Bill’den ziyade Virginia (Lizzy Caplan) ile Libby (Caitlin FitzGerald) vardı desem yalan olmaz.

Michael Sheen ve Jaeden Lieberher
Michael Sheen ve Jaeden Lieberher

Peki üçüncü sezonu bu kadar özel kılan şey nedir? Artık oturmuş olan ilişkiler sebebiyle daha ilk bölümden Virginia ile Bill arasındaki dinamiklerin ne kadar büyük bir değişime uğradığının sinyalleri verildi. Bir yol ayrımına er ya da geç gelineceğini hepimiz biliyorduk. Fakat ben parçalanacak kişinin Bill değil, Virginia olacağına kanaat getirmiştim. Bill’in evlilik dışı ilişkisini “aşk” çerçevesinden çıkarmak üzere hali hazırda bekleyen Libby ise artık kocasının hatalarını görmezden gelen sıradan bir kadın olmayı bırakıp, ilk kez de olsa kendini düşünmeye başladı. Sezon finalinde Michael Sheen ile Caitlin FitzGerald arasında geçen sahnenin de bugüne kadar yazılmış en iyi karı koca kavgalarından birine ev sahipliği yaptığını söylemek gerek. İyi yazıldığı yetmezmiş gibi, her iki oyuncu da harikalar yaratarak sahnenin etkisini bir kat daha arttırmış.

İlk başta Masters of Sex’in en ilgi çekici karakterlerinden birine can verdiğini düşündüğüm Annaleigh Ashford ile diziye geçen sene katılan Sarah Silverman arasındaki hikayenin ise beni pek tatmin ettiğini söyleyemem. Hatta bir noktadan sonra acaba 50 dakikayı doldurmak için mi bu kadar sıradan bir yan hikayeyi yamayı andırır bir biçimde ilave ettiler diye düşündüm. İki sezondur dizideki oyunculuklarıyla Emmy’ye aday olan Allison Janney ile Beau Bridges ise formundan bir şey kaybetmiş değil. Öyle ki bu yıl Bridges üç sezon içerisindeki en fazla ekran süresine sahipti. Julianne Nicholson’ın geçen seneki hüzünlü vedasından sonra acaba hangi başarılı televizyon oyuncusunu transfer edip yüzümüzü güldürecekler derken devreye Josh Charles’ın girmesine de epey sevindiğimi söylemeliyim. The Good Wife’dan ansızın ayrılan Charles, sanıyorum önüne gelen her türlü feminist projede yer almaya devam edecek (Charles, The Good Wife faslı kapanınca birkaç bölümlüğüne Inside Amy Schumer’a da konuk olmuştu.).

Josh Charles ve Lizzy Caplan
Josh Charles ve Lizzy Caplan

Masters of Sex, televizyonun altın çağını doruğunda yaşayan bir sezon geçirdiği için geçen yıl diziyle arası bozulanlara birbirinden kaliteli 12 bölüm vaat ediyor. Libby ile Bill’in bir noktadan sonra fiziksel açlığa varan sevişmelerinden sıyrılmış, artık karakterlerinin daha büyük problemlerle yüzleştiği ve nispeten daha hayat kokan bir iş var karşımızda. Michael Sheen ile Caitlin FitzGerald’ın önümüzdeki sezon Emmy’ye aday olmayacaklarını bilsem de ben her türlü çığırtkanlığı yapmaya hazırım. Umarım Showtime’ın bu değerli dizisi ilk yıl Lizzy Caplan’ın önüne atılan kemikle kapatmaz ödül faslını. Bu arada unutmadan Jaeden Lieberher’e de değinebilir miyiz? St. Vincent ve Aloha’dan sonra 12 yaşındaki aktör yine boyundan büyük bir performans ortaya koyuyor. Eğer Mad Men bittiği için kendinize yeni bir Kiernan Shipka arıyorsanız, buyrun size en alası!

En İyi Bölüm: Party of Four (Bölüm 11)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Caitlin FitzGerald (Libby Masters)
Sezon Notu: A-

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın