Little Men

Little Men

Yönetmen: Ira Sachs
Yönetmen: Ira Sachs | Oyuncular: Greg Kinnear, Paulina Garcia, Jennifer Ehle, Theo Taplitz, Michael Barbieri, Taila Balsam, Alfred Molina | Senaryo: Ira Sachs, Mauricio Zacharias | 85 dakika | Drama

| C |


little_menLittle Men, bağırmadan iş gören filmler kervanından katılıyor yarışmamıza. Ekonomik hikayeler anlatmayı gelenek haline getirmiş Ira Sachs, minik otoriter düzenimde henüz benden geçer not almayı başarmış bir film çekemedi, ama tabii ben kim köpeğim ki? Öyle değil mi? Married Life’da evliliğin, Keep the Lights On’da aşkın, Love Is Strange’de bürokrasinin en sıkıcı yanlarını anlatmayı tercih etmişti. Little Men’de de hepsine bir orta yol bulup üzerine göçmen nesille orta halli Amerikan ailelerin çatışmasını ilave etmiş. Belirsizliği, durağanlığı, tahmin edilebilirliği üslubuna ilmek ilmek işlemiş Sachs’in derdi muhtemelen çocukluğuna duyduğu özlem. Çünkü filmin tamamı yetişkinlerin hayatlarındaki sıradanlaşmış ritüellere çamur atmaktan ibaret. Genç karakterler ilgi çekici, iyi yazılmış, fazlasıyla gerçek. Büyükler ise sıkıcı, baştan savma bir iki özellikle cilalanmış, motivasyonları sorgulanmaya açık. Yaratmaya çalıştığı tezat anlaşılır olsa da 120 dakikaya yayılmayı hak edecek bir anlatı yok ortada. Minik skeçler arka arkaya dizilmiş, doğallığı benimseyiş yapaylaşmış, soruları cevaplamaya tenezzül etmemiş gibi Ira Sachs. Her ekonomik filmi bağrımıza evlat diye basacak değiliz ya, işte Little Men de onlardan biri. Performansları da olmasa sonunu görmek imkansız. Belki çocukların maruz kaldığı adı konmamış homofobiyi biraz açıp diğer cephelerdeki çatışmaları arka plana itse başka bir film çıkabilir miydi ortaya diye düşünüyorum. Ama bu versiyonu Türkçe’ye meh nidasını kazandıracak kadar düz.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın