Oscar Rehberi ’16: En İyi Görüntü Yönetimi

Oscar Rehberi ’16: En İyi Görüntü Yönetimi

  • arrival
  • La La Land
  • lion
  • moonlight_ver2
  • silence

Görüntü yönetimi dalı bu yıl La La Land’e sevgi gösterisi yapabilecekleri kategoriler arasında yer almakta. Yalnız sonuçtan önce bu seneki yarışçıların neredeyse tamamının ilk kez Oscar’a aday olduğunu konuşmamız gerek. Son senelerde Emmanuel Lubezki, Robert Richardson, Claudio Miranda gibi sektör tarafından tanınan ve sevilen meşhur görüntü yönetmenlerine gidince ödül acaba bu bir gelenek hâline mi gelecek diye endişe etmiştik. Amma velakin 14 dalda Oscar’a aday olan yılın film olayı La La Land’den Linus Sandgren haricinde son birkaç senedir hakkı yenen Bradford Young, Moonlight’da harikalar yaratan James Laxton ve çaktırmadan kendine iyi bir kariyer inşa eden Greig Fraser adaylar arasındaki yerini almış. Tüm bu ödül hengamesine alışık tek isim Rodrigo Prieto. Onun da son adaylığı Brokeback Mountain senesinde gelmiş.

Tekrar olası sonuca dönelim… La La Land buranın mutlak galibi. Sürpriz yapma potansiyeline sahip tek yapım Arrival, çünkü teknik branşların desteğini barındırıyor arkasında ve dijital çağa yüzünü çeviren endüstride görsel efektlerle haşır neşir görüntü yönetmenleri ayrı bir takdir toplamakta. Tabii fazla da suyu bulandırıp Arrival zaferini çok büyük bir ihtimalmiş gibi göstermenin anlamı yok. Linus Sandgren ilk Oscar adaylığını ödüle çevirmek üzere Oscar sahnesindeki yerini alacak.

Kazanacak: La La Land
Kazanabilir: Arrival
Kazanmalı: Moonlight
Aday olmalıydı: The Handmaiden

ARRIVAL

Bradford Young: İlk Oscar adaylığı.

LA LA LAND

Linus Sandgren: İlk Oscar adaylığı.

LION

Greig Fraser: İlk Oscar adaylığı.

MOONLIGHT

James Laxton: İlk Oscar adaylığı.

SILENCE

Rodrigo Prieto: İkinci Oscar adaylığı. İlk adaylığını Brokeback Mountain (2005) ile alan Prieto ne yazık ki ödülü kazanamamıştı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

2 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.