Harlots (1. Sezon)

Harlots (1. Sezon)

Yaratıcılar: Alison Newman, Moira Buffini | Oyuncular: Samantha Morton, Lesley Manville, Jessica Brown Findlay, Eloise Smyth, Kate Fleetwood, Danny Sapani, Jordan a. Nash, Douggie McMeekin, Hugh Skinner, Steven Robertson, Eleanor Yates, Edward Hogg, Rory Fleck Byrne, Con O’Neil, Pippa Bennett-Warner, Timothy Innes, Lottie Tolhurst, Bronwyn James, Holli Dempsey, Alexa Davies | 45 dakika | ITV

| B- |


İngiliz TV sektörü 2016/17 sezonunu sakin geçirse de BBC’nin Amerika ayağı tarafından ödenek sağlanan Harlots isminde bir yapım ile Ada’nın çağdaş içerikler sunan kanalı ITV okyanusu aşan bir proje imal etti. Samantha Morton ve Lesley Manville gibi beyazperdeden tanıdığımız isimlerin yanı sıra Downton Abbey’nin ünlendirdiği Jessica Brown Findlay’e de rol biçen yapım, 18. yüzyılda cinsel devrimin en âlâsını tadan Londra’da geçiyor. Şehrin büyüsüne kapılmışlar iyi bilir, şimdilerde turistik bir bölge olarak her gün ziyaretçi akınına uğrayan Covent Garden bir zamanlar en ekonomiğinden en cüzdan yakanına türlü türlü hayat kadınlarının ikamet ettiği bir yerleşim alanıymış. Harlots da iki rakip ev sahibesinin gölgesinde dönemin utanmazlığına hem komik, hem de devrimi göğüsleyebilecek öngörüde bir bakış atma gayretinde. Bir tarafta kızlarını işe koyan, hayatlarını garantilemek için üst tabakadan doğru adamlarla eşleştirmeye çalışan bir anne var. Diğer tarafta ise işin mutfağından gelen ve daha farklı bir iş disiplinine sahip acımasız bir başka kadın. Pinpon topu gibi oradan oraya savrulan yavrucakları izliyor, bu hengamede duygusal bağ kuracak bir karakter arıyoruz. Yalnız başladığı gibi bitmediği de açık Harlots’ın. Hareket alanı geniş olmasına karşın, birinci sezonu aynı damarları kanata kanata tamamlamayı tercih etti. Muhtemelen ekran testini geçmiş yeteneksiz kızımız Eloise Smyth görüntüden çıktığı anda toparlansa da Hugh Skinner’ın erken vedası ve tükürüklerini sıçratan Samantha Morton’ın abartısının üstüne bir de lezbiyen yan hikâye eklenince kaosundan nefes alamadık. Onayının haberi gelen yeni sezonda tek beklentim rota değişikliği. Yoksa eser miktardaki muzipliği de para etmeyecek.
MVP: Hugh Skinner

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...