Ray Donovan (5. Sezon)

Ray Donovan (5. Sezon)

Yaratıcı: Ann Biderman | Oyuncular: Liev Schreiber, Paula Malcomson, Eddie Marsan, Dash Mihok, Pooch Hall, Steven Bauer, Katherine Moennig, Kerris Dorsey, Devon Bagby, Jon Voight, Susan Sarandon, C. Thomas Howell, Graham Rogers, Rhys Cairo, Lili Simmons, Denise Crosby, William Stanford Davis, Michael McGrady | 60 dakika | Showtime

Astığım astık, kestiğim kestik Ray Donovan’ın düştüğü hâlleri izlediniz mi sevgili televizyon bağımlısı kardeşlerim? Showtime’ın Liev Schreiber’a tek bir sezon için üç cümle emanet eden dizisi, beşinci sezonuyla keskin bir viraja girip bildiklerimizi unutturan yepyeni bir Ray ile tanıştırdı bizleri. Dizinin bağlayıcı elemanlarından biri olarak görevini yerine getirmesine ve ayrılmak için senaristlere herhangi bir işaret vermemesine rağmen, hikâyesizlikten olsa gerek, Paula Malcomson’a yapılan vedayı izledik hep beraber. Abby Donovan tatlı sert evliliğinin, daha doğrusu böyle bir adamı partner olarak seçmiş olmanın ceremesini türlü türlü çekiyordu zaten. Bu yüzden onu amansız bir hastalığın ellerine bırakıp, karışık kurguda “Neden öldü?” heyecanı yaptırmanın arkasındaki amaç tam olarak neydi anlamıyorum. Prodüksiyon kadıncağızdan sıkıldı mı, yoksa başta planlanan bir ölüm karakter sevildiği için sarkıtıldı da artık finale yaklaşırken müsait bir yerde indirdiler mi sorgulamaları yaşıyorum. Hiçbir zaman dört başı mamur bir yapım olduğunu kabul etmemekle birlikte, Ray Donovan’ın testosteron bazlı racon karakterlere tanrı muamelesi göstermektense, iyisiyle kötüsüyle onu kendi işinden bağımsız bir aile adamına dönüştürmesi ve bunu da ataerkil bir arka planla beslememesine her zaman hayranlık duydum. Dolayısıyla son sezonun dilimi damağımı kurutan, kaşık kaşık Sudafed içmişim gibi hissettiren tatsızlığı karşısında ne yapacağımı şaşırdım. Sanılmasın ki “Ama benim en sevdiğim karakteri öldürdüler, artık nasıl izlerim?” mızmızlığı yapıyorum. Bu gözler Will Gardner’ın kollarımızın arasından hunharca çekilişine şahit oldu, yer miyim Abby Donovan’ın vedalarını? Sadece anlatıya zerre katkısı olmadığı gibi Abby’nın ayrılışıyla birlikte etrafındakilere biçilen anlamsız hesaplaşmaların da formunu çoktan tutturmuş diziye fazlasıyla zarar verdiğini düşünüyorum. En azından sadık bir izleyicisi olarak, 3-4 farklı zaman dilimine bölünen koşturmacasına tahammül edemediğimi söyleyebilirim. Peki bundan sonra ne olacak? Ray’in buhranlarını kim dengeleyecek mesela? Ya da aile içi tartışmalarda tarafları kim telkin edecek? Ray’in evlatlarının normal birer yetişkin olma ihtimali kaldı mı? Kafamdaki deli sorularla bir köşede oturuyorum işte böyle. Televizyonun altın çağındayız diye devam eden mutluluğum, uzadıkça yönünü şaşıran diziler yüzünden gölgelenmesin artık ne olur. Bu da can.
MVP: Paula Malcomson (Abby Donovan)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın