76. Altın Küre Ödülleri’nin ardından…

76. Altın Küre Ödülleri’nin ardından…

Mahershala Ali

“Kim tahmin edebilirdi ki Black Panther’ın aday olduğu tüm kategorilerde galip geleceğini, Lee Chang-dong’un bu ödül benim hakkımdı diye aday edilmemesine rağmen sahneye atlayacağını, gece boyunca Andy Samberg’ün töreni protez Rami Malek dişleriyle sunacağını?” sorusuyla başlamayı çok isterdim bu yazıya. Ama maalesef Altın Küre bize orta hâlli başlayıp, tatsız sonuçlanan bir gece yaşattı. O yüzden yarış bitti, Oscar’da da şu olur, eli güçlendi/zayıfladı tadındaki yanlış yorumlara bir el atayım diye dün akşamın genel manzaraya etkilerini karalayacağım şimdi izninizle. Hem bir ayar çekelim kafalardaki soru işaretlerine, hem de HFPA’in üzen tercihlerine çemkirelim ki üzerimizdeki sinir stres gitsin…

Öncelikle şu Bohemian Rhapsody meselesinden başlamak gerek. Filmin denizaşırı ülkelerde elde ettiği gişeyle yılın en çok kâr eden işlerinden birine dönüşmesine şaşırmıyorum. Neticede Freddie Mercury epey önemli bir figür hem eşcinseller hem de müzik dünyası için. Fakat böylesine kötü yapılmış bir biyografinin el üstünde tutulmasına şaşkınım. Sektörün çok beğendiğine dair dedikoduları daha gösterime girmeden önce duyduğumuz için esasında olağan karşılamamız gerekiyor zaferlerini, ama filmi izledik ve ne türden bir enkazı taçlandırdıklarını biliyoruz ne yazık ki. Peki bu iki ödül ne anlama geliyor? Rami Malek, TV geçmişli bir aktör olduğundan Oscar’ı alabilir sohbeti yapmak için biraz daha zamana ihtiyacımız var bana sorarsanız. Ama Bohemian Rhapsody’nin arkasındaki isim Anthony McCarten, daha evvel Gary Oldman ve Eddie Redmayne’in de Oscar almasını sağlamış bir senarist, bunu unutmayın.

Glenn Close

Peki Bradley Cooper’a ne olacak? En çok bu soruyu duyuyorum. Bir şey olacağı yok. Hâlâ 2018’in en çok konuşulan yapımının başrolü, yönetmeni ve senaristi. Yarış da tamamlanmış değil. Üstelik Green Book’a gelen eşsiz desteği düşünürsek Viggo Mortensen da yarışın dışına itilmiş sayılmaz. Karşısında yenik düştüğü Christian Bale da dahil olmaya çalışıyor bu hengameye bir ucundan. Kısacası bir süre daha bu dörtlü arasında acaba hangisi altın heykelcikle buluşacak tartışmaları yapmaya devam edeceğiz. Keşke SAG ile BAFTA da Mortensen – Cooper ikilisi arasında bölüştürülse ve Oscar’a sonucu asla tahmin edemez bir hâlde giriş yapsak. İnanın, Akademi Ödülleri gecesinde eğlenmeyi özledim. Belki de sırf bu yüzden, öncesinde tek bir majör ödül dağıtılmadığı için Altın Küreler’i seviyoruz. Zarftan ne çıkarsa çıksın şaşırmayı başarabiliyoruz çünkü.

Asıl karmaşa kadın oyuncu dalında tabii. Altın Küre, Oscar’a kesinlikle büyük bir etkide bulunmuyor diyebiliyoruz, evet. Fakat Lady Gaga burada bile ödülü alamıyorsa Oscar’ın En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde galip gelmeyi tamamen unutsun. Artık yarışın üçüncülüğüne tam olarak demiri attı ve sahne Olivia Colman ile Glenn Close’a kaldı. Alabileceği tek Oscar özgün şarkı olacak gibi duruyor. Dün gece Altın Kürelenen iki aktris ise sezonun kalanında kozlarını paylaşacak. Ben tabii ki de oyumu Colman’dan yana kullanıyorum; fakat bu teşekkür konuşmaları bir anlamda Oscar ve diğer ödüller için bir deneme çekimi yerine geçtiğinden Glenn Close’un salona hükmettiğini, doğal tepkisiyle herkesin kalbini çaldığını da inkâr edemiyorum. Filmi izlenmedi diye rahattık. Şimdi acaba zamanı geldi anlatısı üzerine oynarsa rakiplerinin korkulu rüyasına dönüşür mü muhasebesi yapıyoruz.

Regina King

Yardımcı oyuncu kategorilerinde Altın Küre’den beklediğimiz sonuçların çıkması da mutlu etti açıkçası. Regina King’in SAG’deki yokluğu herkese çok dert oldu, biliyorsunuz. Acaba ibre Amy Adams’a döner mi sohbeti yapıldı. Ama bence orada bile ödüle kavuşamayacak. The Favourite kadrosunun gördüğü ilgiyi düşündükçe ufak bir Rachel Weisz sürpriziyle karşılaşabiliriz diye düşünmeye başladım. Mahershala Ali için de ekleyecek pek bir şeyim yok. Eğer SAG’de de Richard E. Grant atak yapmaz ise ikinci Oscar ihtimali gündeme gelir. Ne de olsa Green Book sezonun çok sevilen işlerinden biri ve Can You Ever Forgive Me’den daha çok izleyiciye ulaşmayı başardı bir şekilde. Bu arada en az Green Book kadar seyirci sevgilisi olduğu iddia edilen bu yapımın oyunculuk dallarının dışına taşamaması bir kampanya hatası mı çok merak ediyorum. İzleyene kadar da bu sorunun cevabını alamayacağım.

Bunun haricinde bir Spider-Man meselesi var tabii. Animasyon kategorisinde her daim oyunu gelenekselden yana kullanan HFPA bile Pixar’a yüz vermediyse artık Oscar için mutlak favori diyebiliriz yeni Örümcek Adam macerasına. Roma’nın ödüllerine ise hiç girmeyeceğim. Bekleniyordu, alacağını aldı ve yetti. Oscar’da da bu iki kategorinin yanına bir de görüntü yönetimini ekler, üç ödülle geceyi sonlandırıp tarihteki yerini alır. Allah (varsa) sevenlerine bağışlasınımı kondurup bir sonraki büyük törende görüşmek üzere diye kapanışa uzanayım iyisi mi. 13 Ocak Critics’ Choice, 19 Ocak PGA, 27 Ocak SAG derken ayı bitireceğiz zaten. Daha az Bohemian Rhapsody, daha çok Black Panther – BlacKkKlansman zaferi görmek üzere temennilerimi de sunayım ve size bir kez daha tam kazanan listesini hatırlatayım…

Not: Televizyon hakkında konuşmaya değer bir şey bulamadım. The Kominsky Method’ın The Good Place karşısında galip gelmesi, Richard Madden’ın oyunculuğuyla ödüllendirilmesi, Darren Criss ve Patricia Clarkson seçimleri… Komik.

FİLM

DRAMA Bohemian Rhapsody
KOMEDİ/MÜZİKAL Green Book
YÖNETMEN Alfonso Cuarón | Roma
ERKEK OYUNCU (Drama) Rami Malek | Bohemian Rhapsody
KADIN OYUNCU (Drama) Glenn Close | The Wife
ERKEK OYUNCU (Komedi/Müzikal) Christian Bale | Vice
KADIN OYUNCU (Komedi/Müzikal) Olivia Colman | The Favourite
YARDIMCI ERKEK OYUNCU Mahershala Ali | Green Book
YARDIMCI KADIN OYUNCU Regina King | If Beale Street Could Talk
SENARYO Green Book | Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
ÖZGÜN MÜZİK First Man | Justin Hurwitz
ÖZGÜN ŞARKI “Shallow” | A Star Is Born
YABANCI FİLM Roma
ANİMASYON Spider-Man: Into the Spider-Verse

TV

DRAMA The Americans
KOMEDİ The Kominsky Method
MİNİ DİZİ/TV FİLMİ The Assassination of Gianni Versace
ERKEK OYUNCU (Drama) Richard Madden | Bodyguard
KADIN OYUNCU (Drama) Sandra Oh | Killing Eve
ERKEK OYUNCU (Komedi) Michael Douglas | The Kominsky Method
KADIN OYUNCU (Komedi) Rachel Brosnahan | The Marvelous Mrs. Maisel
ERKEK OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi) Darren Criss | The Assassination of Gianni Versace
KADIN OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi) Patricia Arquette | Escape at Dannemora
YARDIMCI ERKEK OYUNCU Ben Whishaw | A Very English Scandal
YARDIMCI KADIN OYUNCU Patricia Arquette | Sharp Objects

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.