Keyfî Drag Race Tekrarı: Werk Bitch

Keyfî Drag Race Tekrarı: Werk Bitch

Ana bölüm, Untucked, Pit Stop, Fashion Photo Ruview, bonus sahneler, arada Alaska ile Willam’ın podcast’i, Instagram’da story takibi, Reddit’te 7/24 mesai derken birdenbire hayatımın tümü olan RuPaul’s Drag Race’in yeni bölümünü konuşmak üzere bu güzide günde bir kez daha toplanmış bulunmaktayız. Efendim yoğun takvimime şu ara, olayı tamamen podyum üzerinden yürüten Drag Race Thailand’ı da eklemiş mamacitanız olarak ahkamlardan ahkam beğenip bolca shade dağıtacağım yine, hazır mısınız? O zaman van tu tiri forro diyor ve konuşturuyorum klavye pehlivanlığımı. Come on season 11 episode 2, let’s get sickening!

Brooke Lynn’in aldığı görev birinciliği ve dudak uçuklatan Paris seyahati hediyesi (VH1 bütçesi!) üzerine havalara girmesi aklımıza “That’s a man, Maury!” şarkısını hatırlatan Scarlet Envy tarafından eleştirilince daha bölümün başında zaten olacakları az buçuk anladık. Eğer Drag Race izleyicisi olarak yeteri kadar kaşarlandıysanız bu tür kurguların jüri değerlendirmesinde illa ki bir karşılık bulacağını çözmüşsünüzdür artık. Scarlet de, RPDR tarihinin Mystique Summers Madison’dan bu yana en cilalanmamış queen’i olarak dünyanın en saçma görev birinciliğini alarak tahminlerimizi doğru çıkardı. Şu an eline kel alaka baloncuk silahı aldığı için, o göğüs ve bilhassa çene makyajına rağmen nasıl kazanabildiğini milyonlar anlamaya çalışıyor ama imkansız tabii bir cevap verebilmek. Neyse, böyle bir anlatıya ihtiyaç duydular demek ki.

Bu arada içeriği de es geçmeyelim, Get Out ve Black Panther’ın popülerliğini kullanmaktan çekinmeyen yapımcılar, senaryolu oyunculuk görevini bu bölüme koymuş. Kızlar iki gruba ayrılıp, fena değil ile meh arasında bir yerlere denk düşen teksti hayata geçirdi. Performans anlamında benim aklımda kalanlar Vanjie’nin Cookie Monster gerçekliği, Yvie’nin eşsiz kahkahaları, Plastique Tiara’nın stereotip parçaladığı Vietnamlı karakteri, Shuga bacım ve üzülerek söylüyorum ama Silky. Yalnız podyumla birlikte değerlendirmeye aldığınızda bir takım değişiklikler oluşuyor tabii sıralamada. Yvie, bana soracak olursanız, hazırlık sürecinde Rajah ile yaşadığı dramayı da hesaba katıyorum, bölümün salt birincisi olsa daha iyiydi. Ama asıl yıldızın Vanjie olduğunu da itiraf etmeliyim. Hem görevde, hem de podyumda güzel parladı. Tens, tens, tens across the board!

Belki haberiniz vardır, aylar önce bu bölümün Untucked’ından bir görsel Reddit sahasına düşmüş ve epey olay olmuştu. Aynı sahneyi birebir yaşadığımıza göre artık oraya spoiler akıtan tanrılarımıza iyice itibar etme zamanı geldi diye düşünüyorum. Kumlu fotoğrafta bile parıldayan Vanjie’nin kostümüne de şöyle bir çentik atacağım izninizle. Podyumdan ilk iki bölümün tamamını düşünecek olursak giydikleriyle hiç hayal kırıklığı yaratmayan tek yarışmacı kendisi. Kim bilebilirdi ki sezonun faşooon queeninin Miss Vanjie olacağını? Sanırım ciddi ciddi sezonu kazanmasını istiyorum. Bu bölüm o gürültücülüğü de çok ön plana çıkmadı, biraz daha tanıyabildik sanki kendisini. Üstelik yapımcılar da Vanjie’yi anlatıcı olarak kullanıyor, malum. Yas, bitch, WERK.

Dikkat çekmek istediğim durumlardan biri de Silky ile alakalı tabii. Bilmeyenlere hemen açalım, pek çok drag bar Silky’nin daha sezon yayınlanmadan havalara girip haddini aşan taleplerde bulunmasını eleştirmiş ve bunu sosyal medyadan paylaşmıştı. Üstüne bir de cinsel taciz iddiaları ortaya çıktı. Sanıyorum sahne aldığı bir barda, seyircinin rızası dışında bir takım kabul edilemeyecek hareketlerde bulunmuş. Bitti mi? Peki adını sürekli duyduğumuz Roscoe’s isimli o meşhur mekanda Silky’nin Mercedes’le ilgili yaptığı espriyi neremize sokacağız? Mercedes’in Müslüman olduğunu bile bile onun adını andıktan sonra “Bu sezon bomba gibi patlayacak.”  yorumunda bulunmasının kabul edilebilir bir tarafı var mı? Silky, gurl…

Böylesi de ilk kez başımıza geliyor. Eureka’nın onuncu sezon sırasında insanları kendisinden akın akın nefret ettirecek salaklıklar yapmasına şahit olmuştuk. Ancak orada iticilik söz konusu idi. Silky bambaşka bir boyuta geçmiş durumda. Ne yaparsa yapsın sezonu kazanamayacağına emin olduğumuz yürüyen tren enkazının kızlardan tepki yemesi de hoşuma gidiyor ayrıca. Kiloları üzerinden çevirdiği ve sırf hepimizden daha çok trans yağ tükettiği için alkışlanmayı bekleyen hanım kızımıza hayatta başarılar diliyoruz. Yvie ile Rajah arasında sebep olduğu aptalca tartışmayı da bir kenara fırlattım gitti. Hele Rajah’nın büyüte büyüte olayı Untucked’a taşıması… Yavrum, başka şeylerle gündeme gelin. Sadece dramayı kullanan queenlerin nerelerde yollandığı ortada. Azıcık akıllı olun yahu.

Bu arada Plastique Tiara’ya da bu bölümde ısındığımı itiraf etmeliyim. İlk hafta bir başka Farrah Moan modeli daha izliyormuşuz gibi gelmişti. Şimdi Farrah Moan’dan ziyade podyumda çok güçlü olmayan bir Aquaria’yı andırmaya başladı bana. Yalnız yine de final göreceğine pek inanmıyorum. C.U.N.T.’ın karizma kısmında azıcık eksik kalıyor sanki. Onun haricinde Shuga’yı da Mrs. Kasha Davis cosplayinde emin adımlarla ilerlediği için tebrik etmem gerek. Ne olur birkaç bölüme elenip gitmesin. Şöyle Snatch Game’i kazanıp finale doğru gönderilen Alexis Michelle muamelesine çok ihtiyacım var.

Kahanna ve Mercedes’in adını anmadan da yazıyı bitirmeyeyim. Bu kadar bariz bir bottom 2 gördüğümüzü hatırlamıyorum yakın tarihte. Tamam teslim aldıkları roller çok silikti, ancak küçücük repliklerden neler çıkarıldığına daha önce de şahit olduk. Mümkün değilmiş gibi davranmanın âlemi yok. Yalnız lip sync’de beklenileni servis ettikleri için memnunum. Bir de Work Bitch‘in gelmiş geçmiş en iyi Britney şarkısı olduğu konusundaki iddiamı da ortaya atmak istiyorum hazır yeri gelmişken. Sözleri bir şey ifade eden tek şarkısı olmasıyla da alakalı sanıyorum bu durum. Neyse ne. Beyaz beyaz orkide söylese yine stanleyeceğiz zaten, boşversenize.

Şimdi… Bir sonraki bölümde sanıyorum unutulmayacak bir takım şeylere şahit olacakmışız. Ben açıklayıp sürprizi bozmak istemiyorum. Gelsin, üzerine uzun uzun konuşuruz. Bir prodüksiyon üretimi mi yoksa hakikaten de olması gereken bir durum mu meraktayım. E o zaman görüşmek üzere twinklerim, bearlarım, hunklarım, otterlarım, jocklarım! Beni özleyin anacım, byeeeee!

Keyfî Drag Race Tekrarı – Untucked

  • Vanjie’ye koca bir shoot fırlatabiliyor muyuz?
  • Sezonun trade’i Kahanna gittiği için yerine Brooke Lynn’i atıyorum izninizle. Scarlet diyecekler lütfen Tumblr’ın asırlık twink forumlarında buluşsun.
  • Cyst alıp başını yürüdü. Keşke Soju da Vanjie gibi bir sonraki sezona çağrılsa. Gerçekten yarışmada daha iyisini yapabileceğine inanıyorum.
  • Nina West’in görünmezliği biraz üzmeye başladı açıkçası. Sezonu Bianca gibi çılgınca bir özgüvenle tamamlayacağına çok inanmıştım oysa ki. Ama içinden Miz Cracker çıktı.
  • Bobby Moynihan. KALP.
  • Mama you look so good tonight, it’s damn near sinful.
  • Honey de yavaş yavaş arka planda kaybolmaya başladı. Erken veda kokusunu siz de alıyor musunuz?

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Brooke Lynn Hytes, Vanessa Vanjie Mateo, Yvie Oddly
⭐⭐⭐: Nina West, Plastique Tiara, A’Keria C. Davenport
⭐⭐: Shuga Cain, Ariel Versace, Soju, Honey Davenport, Silky Nutmeg Ganache
: Ra’Jah O’Hara, Mercedes Iman Diamond, Kahanna Montrese, Scarlet Envy

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9
A’Keria C. Davenport SAFE SAFE              
Ariel Versace SAFE LOW              
Brooke Lynn Hytes WIN SAFE              
Honey Davenport SAFE SAFE              
Kahanna Montrese BTM2 BTM2              
Mercedes Iman SAFE BTM2              
Nina West LOW SAFE              
Plastique Tiara HIGH HIGH              
Ra’Jah O’Hara LOW LOW              
Scarlet Envy SAFE SAFE              
Shuga Cain SAFE HIGH              
Silky Nutmeg Ganache SAFE SAFE              
Vanjie HIGH WIN              
Yvie Oddly SAFE HIGH              
Soju BTM2                

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...