Keyfî Drag Race Tekrarı: Bir Tatsız Müzikal Daha

Keyfî Drag Race Tekrarı: Bir Tatsız Müzikal Daha

Hiç girizgâhla uğraşmadan direkt meseleye dalmak istiyorum bu hafta, çünkü hiç sevmediğim o görevlerden birine maruz kaldık: Kötü yazılmış, komik olmayan müzikaller. Michelle Visage’ın sezonlar ilerledikçe çakal yapışmış biri gibi çığırdığı kahkahalarının eşliğinde yine melodisi sözlerinden beter bir keşmekeşle sabrımız sınandı. Kardashianlar, PharmaRusical, VH1 Divas Live, Cher derken kalite düştü de düştü artık. HERStory of the World’ten bu yana (Bitch Perfect ve Glamazonian’ı da çok severim) şöyle ağzımıza layık bir müzikale denk düşemedik. Bunun sebebi de daha evvel RuPaul’la albümlerinde de birlikte çalışan Lucian Piane’nin psikolojik problemleri, üzerine gelen Trump destekçisi tweetler ve doğal olarak LGBTQ ahalisinin kendisiyle yollarını ayırması, biliyorsunuz. Piane bir müzik dehası demiyorum, ancak popüler kültür referansı bol, eğlenceli şarkılar çıkarmakta üzerine yok.

Dokuz ve onuncu sezonların yavanlığını şimdiden unutturan on birinci serinin yeni bölümünde de yine Piane’nin parmağının bulunmadığı kötü bir Trump müsameresiyle sınandık. Her satırda melodinin değiştiği, eşit rol dağılımının olmadığı, verdiği mesajı sakat bir kargaşa daha. Bu hengamede jüriyi de takdir etmek istiyorum bu arada, birilerini ayırıp performanslarını değerlendirebildikleri için. Ben olaya direkt kimin rolü aklımda kaldı, kim mimikleriyle yüzüme bir gülümseme yerleştirebildi diye bakıyorum. Böylesi bir hesaba kitaba girişince de hiç kimse kusura bakmasın, aklıma Silky’nin adı dahi gelmiyor. O yüzden ne amaçla görev birinciliği verildiğini anlayamadığım, iticiliğini tam unuttuk derken her seferinde özünü bir kez daha hatırlatan hanım efendiyi bir kenara alarak yapacağım seçimlerimi.

Açıkçası masalların kötü cadılarını andıran Kellyanne Conway tiplemesiyle Yvie Oddly’i izlerken pek keyiflendim. Ve o bedavaya aldığı Get Out parodisindeki birinciliği yerine burada alkışlanmasını çok istedim. Brooke Lynn’in Ivana’sı da tam benlikti doğrusu. Geçtiğimiz bölüm çok düz, karakteri silik dediğim Brooke’a yine bir hafta içerisinde çark edip geri dönüş yapmama umarım kızmazsınız. Malum içimdeki ikizler ara ara böyle baş gösteriyor. Ve son olarak Scarlet Envy’nin de adını anmam lazım. Evet, evet kendisinden ne kadar nefret ettiğime dair o kadar bıdırdadıktan sonra şimdi yüksek not yeşiliyle kutsamamda da bir ikizlerlik mevcut, farkındayım. Fakat Betsy DeVos yorumu dört haftadır yaptığı tek heyecan verici şeydi, kabul edin bunu.

Düşük notlarda ise panelin fikirlerine sonuna kadar katılıyorum. Vanjie sürekli kafasında sıradaki dans hareketlerini düşündüğü için pek donuktu. Suratında tek bir kasın dahi oynadığını göremedik. Rajah ve Mercedes’in yarışmada hâlâ varlıklarını sürdürebiliyor olmaları zaten enteresan. Ben Ariel için de aynı şeyi düşünmeye başladım bu arada, bölümden bağımsız olarak. Dört haftadır podyumda aynı silüette şeyler giyiyor. Tüm vucudunu kapatacak lateks, neon renkte bir tulum. Kum saati figürünü yerle bir eden mayodan bozma bir üst ve beline bağlanmış tüylü bir şey. Aynı saç, aynı makyaj, aynı aksesurlar… Sanki Instagram’da sadece filtreyle oynuyormuş gibi. Sadece renk paleti değişiyor.

Bunların haricinde bir de Vanjie ile Brooke aşkına değinip uzaklaşacağım izninizle. Burada prodüksiyonun parmağı mı var, yoksa ikisi aralarında karar verip bu aşk öyküsü bizi finale taşır mı dediler merak ediyorum. Daha kapıdan girdikleri anda azgınlıklarına dayanamayıp birlikte olmaya karar vermelerini enteresan buldum açıkçası. O öpüşmeler de kameralardan çekindikleri için değil de sahtelikten sebep gibi duruyor. Ama ikisini de ayrı ayrı o kadar seviyorum ki, bu sebepten pek ses çıkarmak istemiyorum. Ancak reality show kültüründen bir şey öğrendiysem, o da bu tür hikâyelerin pek iyi bir finale kavuşmadığı. Yapımcılar böyle aşkları, dostlukları hiç beklemediğiniz anda kırmaya ve seyirciden tepki sağmaya bayılır. Dolayısıyla şimdiden birinden birinin finali göremeyeceği fikrine alışsak iyi ederiz diyorum.

Keyfî Drag Race – Untucked

 • Joel McHale tam bir bisküvi değil mi yahu? Süte batır batır, ye. YEAAAAAAAAH!
 • Michelle Visage’ın RuPaul’dan daha iyi makyaj yaptığı ve daha iyi giyindiğini artık konuşmamız lazım canlarım. Kadından gözlerimi alamıyorum. Enfes görünüyor!
 • Brooke Lynn’in Detox’a benzerliği bu bölümde tavan yaptı artık. Bir de yahşi, malum. Kahanna gitti, Scarlet bana göre değil, e o zaman trade gibi trade diye kucaklamalı.
 • Mercedes’in ilk bölümde elenmemiş olması rezaletini ne yapacağız? Yani birkaç bölüm daha Soju izleyebilseydik keşke.
 • Ru’nun Rajah shade’i… Ohohohohoho bish.
 • Ginger Minj’e de koca bir KALP gelsin benden.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Vanessa Vanjie Mateo, Brooke Lynn Hytes, Yvie Oddly
⭐⭐⭐: Nina West, Plastique Tiara, A’Keria C. Davenport
⭐⭐: Silky Nutmeg Ganache, Shuga Cain, Soju
: Ra’Jah O’Hara, Ariel Versace, Honey DavenportKahanna Montrese, Scarlet Envy, Mercedes Iman Diamond

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9
A’Keria C. Davenport SAFE SAFE SAFE SAFE          
Ariel Versace SAFE LOW SAFE SAFE          
Brooke Lynn Hytes WIN SAFE SAFE HIGH          
Mercedes Iman SAFE BTM2 LOW BTM2          
Nina West LOW SAFE WIN SAFE          
Plastique Tiara HIGH HIGH LOW SAFE          
Ra’Jah O’Hara LOW LOW BTM2 BTM2          
Scarlet Envy SAFE SAFE LOW HIGH          
Shuga Cain SAFE HIGH SAFE SAFE          
Silky Nutmeg Ganache SAFE SAFE SAFE SAFE          
Vanjie HIGH WIN HIGH LOW          
Yvie Oddly SAFE HIGH HIGH WIN          
Honey Davenport SAFE SAFE BTM2            
Kahanna Montrese BTM2 BTM2              
Soju BTM2                

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

10 Yorum

 1. Mehmet Noyan

  Plastiqtiara hakkinda hicbisey yazmamissin.Melania Trump karakterini vermisler ama rolu o kadar kisaydi ki asla one çikamadi.Podyumda da guzelliginden odun vermeyip surekli barbie bebek gibi gorunmeyi tercih etmesi bir dezavantaj bence.Cok sempati duysamda ona sanirim Yvie nin kazanmasini istiyorum hem farkli hem yaratici.Bu haftaki podyum look u bana Milk i animsatmis olsa da.

  Yanıt
 2. özge

  Sizi 2011 yılından beri takip ediyorum. Düzenli olarak baktığım tek blog burası hatta. Daha önce sizden görüp izlediğim ve çok sevdiğim yapımlar olmasına rağmen (The Leftovers, BoJack Horseman, Olive Kitteridge) bölüm sayısının fazlalığından korkarak başlamaya çekinmiştim RuPaul’s Drag Race’e. Geçen ocak ayında 10 normal sezonu+ 4 All Stars sezonunu izleyip bitirdim. Daha önce başlamadığıma pişman oldum. Size teşekkür ediyorum yıllardır çok güzel şeyler izledim sayesinizde. Yazılarınızı da keyifle okuyorum. Son iki üç senedir FilmEkiminde görüp yanınıza gelmeye çekiniyordum. ( Farketmemişsinizdir de, The Favourite gösteriminde bir önünüzdeki sırada oturup film başlamadan önce sürekli size bakan bir kişi vardı,o bendim.) Yorumum yazınızla pek alakalı olmasa da yıllardır sessiz sessiz takip ettiğim için yazmak istedim. 🙂

  Yanıt
  1. Umur

   Çok özür dilerim ama asla hatırlamıyorum 🙁 Beyoğlu’nda mı izlemiştik acaba filmi? Benim oraya gidince çukurda film izliyormuş gibi hissettiğimden sinirlerim tepeme çıktığı için etrafı asla görmüyorum. O zaman madem bu kadar katkım olmuş, bari bunun hatırına bir dahaki sefere bir merhabayı esirgemezsin diye umut ediyorum. En kötü iki Drag Race dedidkodusu yaparız! 🙂 Ben teşekkür ederim ayrıca blogu takip ettiğin için. Ne mutlu, en azından bir iki önerim işe yaramış. Görüşmek üzere!

   Yanıt
    1. Umur

     Yaaa kırk yılda bir atlamışım yorumu, ayıptır Mehmet.

     Ben Plastique’i sıradan, Yvie’yi de azıcık pasaklı buluyorum açıkçası. Kafamdaki Top 3 artık Vanjie – Brooke – Nina gibi. Yeni bölüm preview’ını da izleyince kesinleştirdim.

     Yanıt
     1. Mehmet Noyan

      Brooklyn Detox u taklit etmekten ve Vanjie ile kameralar önünde surekli öpüşmekten vazgeçerse belki bir yer edinebilir yarisma tarihinde.Vanjie de surekli kirmizi ve birbirine benzer kombinler giyip o itici ses tonuyla herseyi elestirmekten vazgecerse.Nina yi Silky ile opusurken görup mide bulantisi gecirdim.Plastiqe ve Yvie icin izlemeye devam ediceğim, bakalim ipi kim gögüsleyecek.

     2. Umur

      Vallahi ben Detox’ı taklit ettiğini düşünmüyorum. İlk hafta şansına Detox’ın artıklarından kıyafet yaptığı için üzerine yapıştı kaldı. İkisi de runway’in canını okuyan ama bambaşka personalara sahip drag queenler.

      Vanjie’nin kırmızıya olan takıntısına evet. Ancak şu an hepsinden daha polished ve daha iyi giyindiği de bir gerçek. Sesi sana itici geliyor olabilir, ben kalan queenlerin totalinden daha karakter sahibi olduğu düşüncesindeyim. En azından akılda kalıcı.

      Nina ve Silky’i öpüşürken iğrenmen… Choices 🙂

 3. Metin

  RPDR 5-6-7 sezonlarla zirveye ulaşıp bir de AllStar 2 ile taçlandırmıştı kendini. Keşke orada bıraksaydı. Ondan sonra başladı yavaş yavaş düşmeye; 8. sezonda Kim Chi dışında hatırlamak istediğim kimse yok, 9 ve 10. sezonlar zaten yok gibi. AllStar3 ve 4 desen… kayalıktan yuvarlanmış gibi olduk. 5-6-7 sezonlarında ilk 5 ve hatta ilk 8 bile heyecanla izleniyordu. Ama hem RuPaul artık büyük oynadığının çok farkında hem de yarışmacılar… herkesin her anı o kadar planlanmış ki bu kadar prova edip de kameralar karşısında yer alan drag queen’lerin nasıl olup da oyunculuk gerektiren müsabakalarda berbat işler çıkardıklarına şaşıyorum. Şu sezonda ilk üçe kalacak kimse ne bileyim Allysa’nın yanına bile yaklaşamaz. Allysa ise kendi sezonunda ilk beşte bile değildi.

  Yanıt
  1. Umur

   Bob the Drag Queen çoğu kazanandan daha iyi bir kariyer inşa etti kendisine açıkçası. 8. sezondan sadece Kim Chi’yi hatırlaman Bob’a haksızlık. Alyssa meselesine gelirsek… Bence de harika bir queen ama beşinci sezon performansı çok kötü. Top 6’e kalması bile mucizeydi. Bir de beşinci sezonun üzerinden 6 sene geçtiğini unutmamak lazım. Bu queenlere de altı sene sonra bir geri dönüp bakalım. Daha hikâyeleri yeni başlıyor.

   Yanıt

Yorum yazın...