Pride Boy 2020

Pride Boy 2020

Merhaba sevgili okuyucu!

10 yılı aşkındır devam eden yayım hayatımda karşılaştığım engebelerin neredeyse tamamı closet köşelerinde kendimi saklamamdan kaynaklandığı için geç olsun güç olmasın diyerek benim bildiğimi tüm dünyayla paylaştığım o şahane 2017 yılından sonra burada da tüm zincirlerimi kırdım biliyorsunuz ki. Mutlululuk kapımı farklı formlarda çalarken, uzun zamandır içimde tuttuklarım da birer ikişer bu tek kişilik dev kadrolu blogun her bir köşesinde yerini buldu. Geçtiğimiz yıl 11 ayın esas sultanı Pride’ta BFI’n Tüm Zamanların En İyi 30 LGBTQ+ Filmi listesini eritip, bolca kuir kısa paylaşarak da yeni bir çalışma alanı yarattım kendime. Film izleme metodolojime gökkuşağı indi âdeta. Bu sene de geleneği değiştirmiyor ve yeni başlıklar, listeler, kısalar, konularla bir ay boyunca Pride ruhunu damarlarınıza enjekte etmek istiyorum.

Ama… Bu sefer küçük bir twist var elimde. Dünya gündemi bambaşka konularla alev almışken ve ben de hazır kalburüstü bütün kuir filmleri izlemişken oturup tekrardan LGBTQ+ kitaplığına dalmak istemedim. O yüzden ayrımcılığın, haksızlığın, adaletsizliğin, eşitsizliğin, zulmün tam ortasında var olma çabasını asırlardır sürdüren bir başka kalabalığı konuk alacağım bu yıl ve 25 adet siyah filmini taşıyacağım bloga. Kendimce oluşturduğum listede daha önce izleyip sevdiğim 12 Years a Slave, Moonlight, Girlhood gibi yapımlar da olacak, ilk kez tanışacağım Malcolm X, Losing Ground, Boyz N the Hood da. Ancak bu 25 filmin yanına yaşadığımız topraklarda aynı muameleye maruz kalan, oradaki faşizme sesini çıkarıp burada olanlara kulaklarını kapayanlara inat bir Kürt filmleri seçkisi de ekleyeceğim. Buradan fikri veren Yan Odadan Filmler mezunu Cemal Akçiçek’e de selam olsun! Henüz o kanatta ne kadar ve hangi yapımları izleyeceğime dair nihai bir liste oluşturamadım. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde tamamlayıp sizlere onu da ulaştırırım diye düşünüyorum.

Tabii ben Günün Kısası, Yan Odadan Filmler: Pride Özel, çeşitli listeler ve belki eğitici linkler, videolar ile burayı her zamankinden daha da güncel tutabilme arzusundayım. O yüzden sürprizlere hazırlıklı olun! Şimdilik size Letterboxd’tan Haziran 2020 İzleme Listemi sunuyor ve görev başına geçiyorum. Harika bir ayımız olsun cystlerim. Hepimizin mental sağlığımızı bu berbat dünyadan geri aldığımız, aklımızda yer etmiş bütün çatışmaları sonlandırıp rafa kaldırabildiğimiz, kozasını terk etmek isteyenlere ilham olacak unutulmaz bir ay olur umarım! Kocaman öpüyorum. Her gün de ziyarete bekliyorum. Şimdilik hoşçakalın!

XO XO,
Pride Boy

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

2 Yorum

 1. Metin

  Güzel bir düşünce. Naçizane tavsiyelerim olacak izninle;

  Jungle Fever
  A Great White Hope
  Glory
  Guess Who’s Coming to Dinner
  Tongues United
  A Raisin in the Sun

  Yanıt
  1. Umur

   Guess Who’s Coming to Dinner ve A Raisin in the Sun’ı seçkiye zaten iki adet Sidney Poitier filmi koydum diye dışarıda bıraktım. Ama diğerleriyle ilgili bir bahanem yok 🙂 Eğer vaktim ve enerjim kalırsa bunlara da uğrarım ama. Teşekkür ettim.

   Yanıt

Bir Cevap Yazın