Oscar Rehberi ’20: En İyi Belgesel

Oscar Rehberi ’20: En İyi Belgesel

Komforlu tahminler yapmaya alıştığımız belgesel kategorisinde bu yıl türlü enteresanlıklar dönüyor. Öncelikle kısa listeden ilk beşe sızmayı başaramamış Dick Johnson is Dead, Boys State ve Welcome to Chechnya için ufak bir saygı duruşunda bulunalım… 15’li kısa liste açıklamaya başladıkları son yıllarda ne tür yapımlara oy kullanma alışkanlıkları bulunduğunu iyice kavradık artık bu branşın. Kısmen önemli hissettiren ya da ilişki kurabildikleri cinsten bir şey olması şart gibi gözüküyor. Mesela babasını defalarca öldüren Kirsten Johnson değil de, bakım evinde casusluğa soyunan bey amcamız daha ilgi çekici geliyor belli ki. Keşke ikisinin de aday edildiği alternatif bir evrende yaşıyor olsaydık da neyse, Akademi’yle beğenilerimiz yüzde yüz örtüşsün mantığını rafa kaldıralı çok oluyor artık.

Geçmiş kazananlara baktığımızda tahmin yaparken daha geniş bir kitleye hitap eden, toplumsal problemleri dile getirmek mecburiyetinde bir yapıma yönelmemiz gerekiyormuş algısı bulunsa da Amy, Free Solo, 20 Feet for Stardom gibi örneklerin o kalıplaşmış algıya çok da uymadığını görüyoruz. Dolayısıyla Collective, Crip Camp ve bilhassa Time kısmen daha mühim duruyor olsa da My Octopus Teacher’ın BAFTA, PGA, DGA, CAS, DGA, MPSE ve ACE’den aldığı adaylıkların üstüne konuşulacak bir şey var mı, seyirciyle bu kadar rahat bağ kuran bir yapımı görmezden gelerek tahmin yapmanın arkasındaki motivasyon ne anlamıyorum. Evet, belki bu dalın tavrının biraz dışında duruyor, geçmiş kazananlara çok benzemiyor olabilir ama istatistikler yenileri yazılsın diye yoklar mı zaten?

KAZANACAK
My Octopus Teacher

KAZANABİLİR
Time

KAZANMALI
The Mole Agent

ADAY OLMALIYDI
Bloody Nose, Empty Pockets


COLLECTIVE

ALEXANDER NANAU: İlk Oscar adaylığı.

BIANCA OANA: İlk Oscar adaylığı.

CRIP CAMP

NICOLE NEWNHAM: İlk Oscar adaylığı.

JIM LEBRECHT: İlk Oscar adaylığı.

SARA BOLDER: İlk Oscar adaylığı.

MY OCTOPUS TEACHER

PIPPA EHRLICH: İlk Oscar adaylığı.

JAMES REED: İlk Oscar adaylığı.

CRAIG FOSTER: İlk Oscar adaylığı.

THE MOLE AGENT

MAITE ALBERDI: İlk Oscar adaylığı.

MARCELA SANTIBÁÑEZ: İlk Oscar adaylığı.

TIME

GARRETT BRADLEY: İlk Oscar adaylığı.

LAUREN DOMINO: İlk Oscar adaylığı.

KELLEN QUINN: İlk Oscar adaylığı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın