Oscar Rehberi ’20: En İyi Kostüm Tasarımı

Oscar Rehberi ’20: En İyi Kostüm Tasarımı

Esasında bu gece dağıtılacak CDG (Kostüm Tasarımcıları Birliği) Ödülleri’ni bekliyordum ama Ma Rainey o kadar koşarak geliyor ki bu ödülü almaya, artık rötar yapmanın bir anlamı kalmadı. BAFTA’da kendi kitlesinden bile oy almayı başaramayan Emma, anlı şanlı kostümlü dönem draması olmasına karşın uzun zaman sonra Oscar’ı kucaklayamayan ilk yapım olacak gibi duruyor. Ma Rainey’nin arkasında Ann Roth gibi bir duayenin yer almasının da payı büyük tabii bu karşılaşmanın sonucunda. Alexandra Byrne, Sandy Powell ile Colleen Atwood’tan sonra sektörün en bilinen ve aktif olarak çalışan kostüm tasarımcılarından biri olmasına karşsın Roth’un anlatısı çok daha büyük.

Burada olağan şüpheliler haricinde The Hunger Games serisiyle çağdaşa yüz vermeyen branşın bir türlü aday etmediği Trish Summerville, Mulan’ın yegâne iyi şeyi olan göz alıcı kostümlerinin yaratıcısı Bina Daigeler ve kendilerinden olmayana pek yüz vermemelerine alıştığımız Akademi’nin giderek daha da Avrupalı bir üye profili oluşturduğunu kanıtlayan Massimo Cantini Parrini’yi de anmadan geçmeyeyim. Sonucu, en azından beni, pek tatmin etmeyecek olsa da güzel bir yarış. Ma Rainey’s Black Bottom En İyi Film dalına girmeden aldığı 4 adaylığın 4’ünü de ödüle dönüştürebilecek mi bahsinin bir başka kalesi ayrıca. Zarftan çıkan ismi beklemesi keyifli olacak…

KAZANACAK
Ma Rainey’s Black Bottom

KAZANABİLİR
Emma

KAZANMALI
Emma

ADAY OLMALIYDI
The Personal History of David Copperfield


EMMA

ALEXANDRA BYRNE: Altıncı Oscar adaylığı. Bir Oscar’ı var.

  • 2018: Mary Queen of Scots (Black Panther kazandı.)
  • 2007: Elizabeth: The Golden Age (KAZANDI)
  • 2004: Finding Neverland (The Aviator kazandı.)
  • 1998: Elizabeth (Shakespeare in Love kazandı.)
  • 1996: The Hamlet (The English Patient kazandı.)

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

ANN ROTH: Beşinci Oscar adaylığı. Bir Oscar’ı var.

  • 2002: The Hours (Chicago kazandı.)
  • 1999: The Talented Mr. Ripley (Topsy-Turvy kazandı.)
  • 1996: The English Patient (KAZANDI)
  • 1984: Places in the Heart (Amadeus kazandı.)

MANK

TRISH SUMMERVILLE: İlk Oscar adaylığı.

MULAN

BINA DAIGELER: İlk Oscar adaylığı.

PINOCCHIO

MASSIMO CANTINI PARRINI: İlk Oscar adaylığı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın