Oscar Rehberi ’20: En İyi Görüntü Yönetimi

Oscar Rehberi ’20: En İyi Görüntü Yönetimi

Son sekiz yıldır aralıksız doğru tahmin ettiğim görüntü yönetimi dalında serimi devam ettirmeme yardımcı olacak bir yarış mevcut yine. Chloé Zhao’nun En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında da favori olan taşyapıtı Nomadland, görüntü yönetimi kategorisinde ödülü kimselere bırakmayacak gibi gözüküyor. Zhao’nun erkek arkadaşı Joshua James Richards filmin sinematografisiyle kariyerinin ilk adaylığını Oscar ödülüne dönüştürecek. Henüz ASC (Görüntü Yönetmenleri Birliği) ödüllerini dağıtmadığından kesin konuşmak ne kadar doğru bilmiyorum ama karşısında onu devirecek güçte bir rakip mevcut değil. News of the World’ün tamamen yarıştan silinmesi ve The Trial of the Chicago 7’ın en başından buraya aday edilmesi bile hata olduğundan potada sadece üç yapım var zaten.

Nomadland haricinde belki bir nebze Fincher’ın ışık oyunları sayesinde değerlenen Mank ve Sean Bobbitt’in nihayet kariyerine bir adaylık eklemesine yardımcı olan Judas and the Black Messiah da çok güçlü adaylar hiç şüphesiz. Ancak tüm öyküsünü atmosferine kuran ve eşsiz manzaralarla çevreleyen Nomadland için kapılar sonuna kadar açık. Hem Zhao, hem de Richards’ın iddia edilen fiziksel tören dahilinde etkinlik yerinde bulunması dahilinde gecenin sonunda ellerinde Oscar, birbirlerine sarılarak fotoğraflar çektireceğinden yüzde yüz eminim. Kalan sağlar bizimdir diyelim, belirsizliğin olduğu dallarda görüşmek üzere bir kategoriyi daha salalım. Hadi bakalım…

KAZANACAK
Nomadland

KAZANABİLİR
Mank

KAZANMALI
Nomadland

ADAY OLMALIYDI
I’m Thinking of Ending Things


JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

SEAN BOBBITT: İlk Oscar adaylığı.

MANK

ERIK MESSERSCHMIDT: İlk Oscar adaylığı.

NEWS OF THE WORLD

DARIUSZ WOLSKI: İlk Oscar adaylığı.

NOMADLAND

JOSHUA JAMES RICHARDS: İlk Oscar adaylığı.

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

PHEDON PAPAMICHAEL: İkinci Oscar adaylığı. Hiç Oscar’ı yok.

  • 2013: Nebraska (Gravity kazandı.)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.