94. Akademi Ödülleri’ne yeni kurallar

94. Akademi Ödülleri’ne yeni kurallar

94. Akademi Ödülleri’ne adım adım yaklaşırken AMPAS’tan kurallarla ilgili haberler gelmeye başladı. Bugün yayınladıkları metinde öne çıkan başlıkları toparladım ben de sizler için.

  • En İyi Film dalında, geçtiğimiz sene açıkladıkları üzere, on adaylık sisteme geri dönüyoruz. Bu Winter’s Bone, The Kids Are All Right, A Serious Man gibi sıralamalı oylama sisteminde harcanan bağımsız yapımların önünü açacak tekrardan.
  • Ses kategorisinde bundan böyle 10 adaylık bir kısa liste açıklanacak. Daha sonra da aday adayları tıpkı görsel efekt ve makyaj & saç tasarımı dallarında olduğu gibi ses branşının üyelerine sunumlarda bulunacak.
  • Özgün müzik dalındaki “özgünlük” sınırı %60’dan %30’a düşürüldü. Bu açıkçası çok mühim bir karar; çünkü daha evvel There Will Be Blood’tan Black Swan’a kadar pek çok şahane soundtrackin sırf özgünlük sınırına takıldığı için değerlendirmeye bile alınmadığına şahit olmuştuk.
  • Özgün şarkı dalında bir filmin maksimum beş şarkı ile yarışa başvurabilmesine karar verilmiş. Bu da adını duymadığımız yapımların uzun listeyi sayısız parçayla doldurmasının önüne geçecek.
  • Kısa film, kısa belgesel ve kısa animasyon dallarındaki finalist listesinin de 10’dan 15’e çıkarılmasına karar verilmiş. Buna da çok sevindiğimi belirteyim. Kısalar konusunda üretim bu kadar fazlayken finalist listesinin onar yapımla sınırlandırılması pek çok mucize işin seyirciyle buluşmasına engel oluyordu.

İlk kez Akademi’nin elinden çıkmış bütün yeni kurallarla aram iyi gibi. Sonuçlarının ne olacağını hep birlikte göreceğiz artık. Yeni yeni Nomadland’lere, Parasite’lara diyelim…

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın