Oscar Rehberi ’21: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Oscar Rehberi ’21: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Çok kısa bir sürede yön değiştiren bir kategoriyle devam ediyoruz bugün. Eleştirmenlerin verdiği koşulsuz şartsız desteğin ardından Kodi Smit-McPhee’nin sezonu silip süpüreceğine epey inanmıştık hep birlikte. Ama Altın Küre’den sonra musluklar kapandı. SAG, Critics Choice ve BAFTA derken, Hallmark filminden hâllice olsa da herkesin kalbine dokunan CODA’nın yıldızı Troy Kotsur bütün ödülleri toplamaya başladı. Geçtiğimiz yıl Paul Raci’nin Sound of Metal’la kurduğu anlatının devamını getirecek Kotsur. Rol arkadaşı Marlee Matlin’in 1986’da aldığı Oscar’dan sonra da ilk kez işitme engelli bir oyuncu altın heykelcikle buluşmuş olacak. Performansının tesiri altında kalmamak imkânsız olduğundan filmi bulduğum kusurları mevzubahis Kotsur iken asla dillendiremiyorum. Belki film ve senaryo dallarına gelince başka şeyler konuşuruz, neyse…

Bu arada Jesse Plemons’ın nihayet Oscar barajını aşmış olması mutluluk verici. Bundan sonraki projelerinde hep gözü üzerinde olur Akademi’nin. J.K. Simmons’ın anlamsızca doldurduğu koltukta da West Side Story’nin dünyaya bahşettiği genç yıldız Mike Faist’i görmeyi ne kadar çok istediğimi dile getirmezsem olmaz. Bu sene böylesine perdeden taşan bir başka performans izledik mi bilmiyorum. Kodi Smit-McPhee için de umuyorum ki yollar açıktır. The Road’tan bu yana yaptığı işleri dikkatle takip ettiğim genç aktör, umuyorum çok yaklaştığı ödülü ilerleyen yıllarda almayı başarır.

KAZANACAK
Troy Kotsur
CODA

KAZANABİLİR
Kodi Smit-McPhee
The Power of the Dog

KAZANMALI
Troy Kotsur
CODA

ADAY OLMALIYDI
Mike Faist
West Side Story


CIARAN HINDS, Belfast

İlk Oscar adaylığı.

TROY KOTSUR, CODA

İlk Oscar adaylığı.

JESSE PLEMONS, The Power of the Dog

İlk Oscar adaylığı.

J.K. SIMMONS, Being the Ricardos

İkinci Oscar adaylığı. Bir Oscar’ı var.

  • 2014: Yardımcı Erkek Oyuncu | Whiplash (KAZANDI)

KODI SMIT-MCPHEE, The Power of the Dog

İlk Oscar adaylığı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

Yorum yazın...