Emmy Kazanan Tahminleri ’22

Emmy Kazanan Tahminleri ’22

74. Primetime Emmy Ödülleri, 12 Eylül’de (pazartesiye salıya bağlayan gece) sahipleriyle buluşacak. Türkiye’de bir yayıncısı olmadığı için o gün paylaşacağım linkler üzerinden sabahlamayı göze alanlarla sosyal medyada yine buluşuruz zaten. Ama bir süredir sessiz kaldığım ve az içerik ürettiğim için blogu şenlendirmek namına, seneler sonra bir Emmy tahmini yazısıyla sizleri önden hazırlayayım istedim. Geçtiğimiz hafta Emmy’nin teknik ayağı olarak nitelendirilebilecek Creative Arts‘tan gelen haberlerle birlikte kestirmesi daha kolay denilebilecek bir manzara da var üstelik önümüzde. Aday listesine hâlâ göz atmayanları Emmy’nin resmî sitesine ışınlayıp bir özet çıkaralım hadi. Buyursunlar…

DRAMA

Succession’ın kasting dalı haricinde sıfır çektiği Creative Arts gecesinden sonra gözler 5’er ödül kapan Euphoria, Stranger Things ve 4 kategoride galip gelen Squid Game tarafına çevrilmiş olsa da kültürel bir fenomen artık, HBO’nun entrikası bol  ve bir o kadar da matrak dizisi. İlk sezonunda henüz kimse izlemezken verdikleri adaylıklardan yıllar içerisinde kat ettikleri mesafe kayda değer. Üçüncü sezonuyla da toplamda 25 adaylık alarak drama kategorisindeki Euphoria (16), Squid Game (14), Severance (14), Ozark (13), Stranger Things (13), Better Call Saul (7) ve Yellowjackets’a (7) büyük fark attılar. O yüzden en azından büyük kategoride, Succesion’la alakalı olarak bir korku yaşamıyorum.

Oyunculuk dallarında ise bambaşka bir manzara söz konusu. Oscar konuşurken hep bahsettiğimiz oyların bölünmesi meselesi Emmy’de sıklıkla karşılaştığımız bir hadise. Eğer bir yapım bulunduğu kategoride birden fazla adaylık almışsa ve o adaylar arasından ciddi anlamda sıyrılan, rol arkadaşlarının önüne çıkan biri yoksa oylar net bir şekilde bölünüyor. Jeremy Strong ile Brian Cox (Succession) karşılaşmasının da bu sebeple Lee Jung-Jae (Squid Game) ya da son sezonuyla başı arşa değen Bob Odenkirk’e (Better Call Saul) yarayabileceğini düşünüyorum.

Yardımcı kategorilerde de benzer bir durum söz konusu tabii ki. Nicholas Braun, Kieran Culkin ve Matthew Macfadyen’ın arasından Billy Crudup’ın (The Morning Show) sıyrılma ihtimali yok değil. Neyse ki Squid Game ve Severance’ın da yardımcı erkek oyuncu dalında birden fazla aday çıkarması ve Crudup’ın tam bir favori gibi hissettirmemesi iyi bir sezon geçiren Culkin’in işine yarayabilirmiş gibi duruyor. Lakin aynısını Sarah Snook ve J. Smith-Cameron için söylemek pek mümkün değil. Jung Ho-yeon’un (Squid Game) başarı öyküsü, çaktırmadan bir kampanya yürüten gönüllerin kraliçesi Rhea Seehorn (Better Call Saul) ve hepsinden önemlisi final sezonunda oyunculuğunun zirvesine çıkan Julia Garner (Ozark) bir adım daha öndeler.

Yönetmen dalında gösterişli işleri ya da ünlüleri tercih eden Televizyon Akademisi’nin, hazır Succession oyları da üç bölümle birden aday edildiğinden bölüneceği için, Ben Stiller’ı (Severance) ödüllendireceğine inanmaktayım. Ancak Squid Game de müthiş bir şekilde gündemde kalmayı ve uluslararası ödüllerde boy göstermeyi başardığından bir sürpriz gelebilir. Bu tarz bir kargaşa senaryo tarafında ise yaşanmayacak, bunu temin etmek mümkün. Malumunuz, Succession burada tek bir bölümüyle yarıştığı için mutlak favori.

DİZİ
1. Succession
2. Squid Game
3. Euphoria
4. Stranger Things
5. Severance
6. Better Call Saul
7. Ozark
8. Yellowjackets

YÖNETMEN
1. Severance (The We We Are)
2. Squid Game (Red Light, Green Light)
3. Yellowjackets (Pilot)
4. Ozark (A Hard Way to Go)
5. Succession (All the Bells Say)
6. Succession (Too Much Birthday)
7. Succession (The Disruption)

SENARYO
1. Succession (All the Bells Say)
2. Squid Game (One Lucky Day
3. Severance (The We We Are)
4. Better Call Saul (Plan and Execution)
5. Yellowjackets (Pilot)
6. Ozark (A Hard Way to Go)
7. Yellowjackets (F Sharp)

ERKEK OYUNCU
1. Lee Jung-jae
2. Bob Odenkirk
3. Brian Cox
4. Jeremy Strong
5. Adam Scott
6. Jason Bateman

KADIN OYUNCU
1. Zendaya
2. Melanie Lynskey
3. Laura Linney
4. Jodie Comer
5. Sandra Oh
6. Reese Witherspoon

YARDIMCI ERKEK OYUNCU
1. Kieran Culkin
2. Billy Crudup
3. Oh Yeong-soo
4. Matthew Macfadyen
5. John Turturro
6. Park Hae-soo
7. Nicholas Braun
8. Christopher Walken

YARDIMCI KADIN OYUNCU
1. Julia Garner
2. Jung Ho-yeon
3. Rhea Seehorn
4. Patricia Arquette
5. Sarah Snook
6. Christina Ricci
7. Sydney Sweeney
8. J. Smith-Cameron


KOMEDİ

Creative Arts ertesi herkesin kafası karıştı komedi dizisi dallarında tabii ki. Çünkü son dönemde büyük ödül için önemli bir gösterge olarak kullandığımız kasting ödülü Ted Lasso’ya değil Abbott Elementary’e gitti. Burada Televizyon Akademisi’nin içerisinde hâlâ geleneksel televizyonculuğa özlem duyan ve streaming platformlarının yarattığı kaostan rahatsızlık duyan birileri olduğunu da hatırlamak gerek. 2014’teki Modern Family’den bu yana kablolu (Veep ile 2 defa HBO, Schitt’s Creek ile Pop TV) ve dijital platformlar (The Marvelous Mrs. Maisel ve Fleabag ile Prime, Ted Lasso ile Apple) ödüllendirildiğinden ABC’de ekranlara gelen Abbott Elementary “tepki” niyetine destekçi de bulabilir. Yine de Ted Lasso’nun 20, Abbott Elementary’nin ise sadece 7 adaylık çıkardığını unutmamalı

Oyunculuk kategorilerinde nispeten daha net olabiliyoruz ama. Kadın oyuncuyu Jean Smart’tan (Hacks) başkasının alamayacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Only Murders in the Building beylerinin oyları bölündüğünden SNL mezunları Bill Hader (Barry) ve Jason Sudeikis’e (Ted Lasso) de gün doğmuş gibi gözüküyor. Donald Glover (Atlanta) ise dizisinin ana dala girememesiyle direkt ocak dışı… Yardımcı kadın oyuncu, Abbott Elementary sevdalılarının kaçış noktası olabilir mesela. Janelle James sezon boyunca konuk olduğu talk showlarla birlikte çaktırmadan yüzünü gündemde tutmayı başardı. Peki Ted Lasso’nun ATAS üyelerine özel yaptığı etkinlikler Hannah Waddingham’a ikinci Emmy’nin yollarını açabilir mi? Tabii ki, ama James’in rol arkadaşı Sheryl Lee Ralph bir tehdit oluşturmasa da Waddingham’ın bu defa Juno Temple ile oylarının bölünebileceğine inanıyorum, ne de olsa geçen sene Emmy verdik denilerek.

Yardımcı erkek oyuncu dalında durumlar daha enteresan tabii. Brett Goldstein (Ted Lasso) iki rol arkadaşı daha aday edilmesine rağmen esaslı bir favori olmasının ekmeğini yiyecek. Barry’den de hem Henry Winkler, hem Anthony Carrigan’ın aday edilmesi ikisine de yaramadı. Ayrıca biz Barry için ölüp bitsek de Amerika, Ted Lasso ve Abbott Elementary överken Barry’e bir türlü sıra gelemedi nedense. Ancak yönetmen dalında Hader’ın tek ünlü olması tabii ki işine yarayacak. Senaryoda Ted Lasso ile Hacks birer adaylık çıkarmasına karşın Abbott Elementary ve dizinin arkasındaki beyin Quinta Brunson’ı baş tacı etmek için buranın bir fırsat olarak kullanılacağı neredeyse kesin.

DİZİ
1. Ted Lasso
2. Abbott Elementary
3. Only Murders in the Building
4. Hacks
5. Barry
6. What We Do in the Shadows
7. The Marvelous Mrs. Maisel
8. Curb Your Enthusiasm

YÖNETMEN
1. Barry (710N)
2. Ted Lasso (No Weddings and a Funeral)
3. Hacks (There Will Be Blood)
4. Atlanta (New Jazz)
5. Only Murders in the Building (The Boy from 6B)
6. Only Murders in the Building (True Crime)
7. The Ms. Pat Show (Baby Daddy Groundhog Day)

SENARYO
1. Abbott Elementary (Pilot)
2. Hacks (The One, the Only)
3. Ted Lasso (No Weddings and a Funeral)
4. Only Murders in the Building (True Crime)
5. Barry (710N)
6. Barry (starting now)
7. What We Do in the Shadows (The Wellness Center)
8. What We Do in the Shadows (The Casino)

ERKEK OYUNCU
1. Bill Hader
2. Jason Sudeikis
3. Steve Martin
4. Martin Short
5. Donald Glover
6. Nicholas Hoult

KADIN OYUNCU
1. Jean Smart
2. Quinta Brunson
3. Rachel Brosnahan
4. Issa Rae
5. Elle Fanning
6. Kaley Cuoco

YARDIMCI ERKEK OYUNCU
1. Brett Goldstein
2. Henry Winkler
3. Anthony Carrigan
4. Bowen Yang
5. Tony Shalhoub
6. Toheeb Jimoh
7. Nick Mohammed
8. Tyler James Williams

YARDIMCI KADIN OYUNCU
1. Janelle James
2. Hannah Waddingham
3. Hannah Einbinder
4. Juno Temple
5. Sheryl Lee Ralph
6. Kate McKinnon
7. Alex Borstein
8. Sarah Niles


MİNİ DİZİ/TV FİLMİ

Lafı çok kısa tutacağım için özür dilerim ama The White Lotus’un bulunduğu bütün dallarda aldığı 20 adaylığın hatırına ödüllendirileceği çok açık ve net bu kanatta. Mini diziden yönetmene, senaryodan yardımcı oyuncu kategorilerine… Jennifer Coolidge, Emmy’sini aldığında zaten ortalığı yakıp yıkacağız hep birlikte. Tek endişem Murray Bartlett için. Diziden aynı zamanda Jake Lacy ve Steve Zahn’ın aday edilmesi oyların bölünmesine yol açabilir. Ancak bu kargaşadan yararlanabilecek bir rakibi yok kategoride. Üç Dopesick beyiyle, Pam & Tommy’den kimsenin hatırlamadığı Seth Rogen’ın Bartlett’i devirebileceği şaibeli.

Burada konuşmak istediğim sadece iki dal var. Birisi erkek oyuncu, ki o da The White Lotus’tan sonra en çok adaylık alan Dopesick dizisinin başrolü Michael Keaton için rezerve edilmiş durumda. Colin Firth, Oscar Isaac, Sebastian Stan ve Andrew Garfield gibi çok güçlü rakiplerinin arasından sıyrılıp ödülle buluşmasına kesin gözüyle bakıyorum açıkçası. Ne yazık ki bu büyük isimlerin yapımları Dopesick’in yarısı kadar konuşulmayı ya da adaylık almayı başaramadı. Kadın oyuncuda da iki “taklit” zirveye oynamakta. Birisi ödülü neredeyse cepte denilebilecek Amanda Seyfried (The Dropout). Diğeri ise prostetik sevenlerin uğrak adresi Lily James (Pam & Tommy). Böyle bir dalda Margaret Qualley’nin (Maid) kariyer performansıyla ödüllendirilmeyecek olması için ise diyecek tek bir sözüm yok.

MİNİ DİZİ
1. The White Lotus
2. Dopesick
3. The Dropout
4. Pam & Tommy
5. Inventing Anna

YÖNETMEN
1. The White Lotus
2. Dopesick (The People vs. Purdue Pharma)
3. Station Eleven (Wheel of Fire)
4. Maid (Sky Blue)
5. The Dropout (Green Juice)
6. The Dropout (Iron Sisters)

SENARYO
1. The White Lotus
2. Dopesick (The People vs. Purdue Pharma)
3. The Dropout (I’m in a Hurry
4. Station Eleven (Unbroken Circle)
5. Maid (Snaps)
6. Impeachment: American Crime Story (Man Handled)

ERKEK OYUNCU
1. Michael Keaton
2. Sebastian Stan
3. Oscar Isaac
4. Andrew Garfield
5. Colin Firth
6. Himesh Patel

KADIN OYUNCU
1. Amanda Seyfried
2. Lily James
3. Margaret Qualle
4. Julia Garner
5. Toni Collette
6. Sarah Paulson

YARDIMCI ERKEK OYUNCU
1. Murray Bartlett
2. Seth Rogen
3. Michael Stuhlbarg
4. Jake Lacy
5. Peter Sarsgaard
6. Steve Zahn
7. Will Poulter

YARDIMCI KADIN OYUNCU
1. Jennifer Coolidge
2. Kaitlyn Dever
3. Connie Britton
4. Sydney Sweeney
5. Alexandra Daddario
6. Mare Winningham
7. Natasha Rothwell

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...