FIPRESCI Grand Prix ’23

FIPRESCI Grand Prix ’23

Fallen Leaves
Fallen Leaves

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu’nun her yıl verdiği Grand Prix’nin yeni sahibi belli oldu. Geçtiğimiz yıllarda Drive My Car, Nomadland, Roma, Phantom Thread gibi yapımları ödüllendiren FIPRESCI, 2023’ün en iyisi olarak Aki Kaurismäki’nin filmi Fallen Leaves’i seçti. Bu Kaurismäki’nin üçüncü Grand Prix’si. Daha önce The Man Without a Past (2002) ve The Other Side of Hope’la (2017) da ödül almıştı.

Gelelim işin civcivli kısmına… Taze SİYAD’lı olduğum için ilk kez ben de oy kullandım Grand Prix için. Ve FIPRESCI üyesi derneklerden gelen oylarla belirlenen ilk beş aday arasında Fallen Leaves haricinde Oppenheimer’ın olması ufak çaplı bir şok yarattı. Oscar özelinde filmi ciddiye almamız gerektiğini gösteren, eleştirmenlerin bile destek gösterdiği garip bir durum söz konusu. Bu arada The Banshees of Inisherin, TÁR ve The Zone of Interest’in de ilk beşin geri kalan kısmını oluşturduğunu not düşeyim.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...