Takip et

Oscar 2011

83. Akademi Ödülleri – Aday Tahminleri: Part I

tarihinde yayınlandı.

83. Akademi Ödülleri’nin adayları 25 Ocak Salı günü açıklanıyor. Ödüllere birkaç gün kala artık son tahminlerimizi yapma zamanımız geldi diye düşündüm. Bugün, yarın ve Pazartesi günü sizleri 24 dalın 21’inde yapılacak tahminler bekliyor. Sadece kısa animasyon, kısa belgesel ve kısa film kategorilerinde adayları tahmin etmeye çalışmayacağım. Gerçi yine de bu yazının sonuna tahmin yapmayacağım o 3 dalın finalistlerini ekledim. Bugün müzik ve şarkı, ses kurgusu ve ses miksajı, özel efekt, makyaj, belgesel tahminlerimiz olacak. Yarın ve Pazartesi gününde ise sırasıyla geriye kalan teknik dallarla önemli ödülleri incelemeye alacağız. Kısacası 25 Ocak öncesi 3 günlük bir derleme bekliyor sizleri. Mümkünse siz de tahminlerinizi bizimle paylaşın. Adaylar açıklandıktan sonra Oscar Boy sayfalarında uzun uzun yorumlar yaparız zaten. Şimdilik sizleri 2010’un en iyilerinin seçileceği 83. Akademi Ödülleri için yapılan aday tahminlerimizle başbaşa bırakıyorum.

***

Trent Reznor ve Atticus Ross; John Powell; Alexandre Desplat; A.R. Rahman; Hans Zimmer

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK
Özgün müzik dalı için bu sene söylenebilecek tek şey hiç birşeyin belli olmadığı. Adayları üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyoruz, evet. Ama adaylar açıklandıktan sonra ödülün kime gideceğini düşünmek epey zamanımızı alacak gibi gözüküyor. Çünkü belli bir favori yok. Ya da en azından şöyle söyleyelim: Eğer Akademi üyeleri The Social Network‘ü gerçekten, ama gerçekten beğendiyse bu dal onların galibiyetine şahit olur. Ama o kadar da beğenmedilerse elimizde pek çok seçenek var. Ama neyse. Bizim konumuz ödülü kimin alacağı değil, kimin aday olacağı. İlk 5’e bir göz atalım öncelikle:

1. The Social Network, Trent Reznor ve Atticus Ross
2. Inception, Hans Zimmer
3. The King’s Speech, Alexandre Desplat
4. 127 Hours, A.R. Rahman
5. How to Train Your Dragon, John Powell

The Social Network her ne kadar benim özgün müzik kategorisinde favorilerimden biri olmasa da herkes filmi çok beğendi ve bu da kategorideki yolunu açıyor. BAFTA benimle aynı düşüncede olup, Trent Reznor ve Atticus Ross‘un çalışmasını aday etmemiş olsa da bu sezon özgün müzik kategorisinde en çok ödül alan iki isimle karşı karşıyayız. Inception bu dalın hakiki favorilerinden. Aday olmaması gibi birşey mümkün değil. The King’s Speech çok geleneksel ve bilindik bestelere sahip olsa da film çok beğenildiği için Alexandre Desplat‘in bu seneki 3 işinden (The King’s Speech, The Ghost Writer ve Harry Potter) öne çıkacak olan buymuş gibi duruyor. 127 Hours yine başarılı ezgilere sahip. Ama ne yazık ki adaylığı ilk üç kadar garanti gözükmüyor. Herşey olabilir. How to Train Your Dragon için ise durum daha da vahim. Sadece BAFTA adaylığı mevcut. Ne Critics Choice, ne Altın Küre, ne de önemli bir eleştirmen grubu tarafından hatırlandı. Yani 4 ve 5. isimler için herşey son ana kadar mümkünmüş gibi gözüküyor.

6. Never Let Me Go, Rachel Portman
7. The Ghost Writer, Alexandre Desplat
8. Alice in Wonderland, Danny Elfman
9. Tron: Legacy, Daft Punk

Dördüncü ve beşinci adayların yerini alabilecek isimler ise Rachel Portman, yine Alexandre Desplat, Danny Elfman ve Daft Punk. Çılgın bir dörtlü olduğunun ben de farkındayım. Öncelikle Never Let Me Go‘dan başlayalım söze. Portman‘ın işleri zaten ayan beyan ortada. Her score çalışmasıyla bir başka harika yaratıyor. Yalnız sorun şu ki Never Let Me Go Ohio ve San Diego Eleştirmenler Birliği haricinde herhangi bir özgün müzik ödülüne aday olmadı. Fark edilmesi için ciddi bir itici kuvvete ihtiyacı var. Filmin kendisi de neredeyse unutulduğu için bu dalda boy göstermesini beklemek biraz gerçek dışı olabiliyor. Tabi şu da var ki bundan sadece 2 sene önce Defiance bu kategoride aday olmuştu ve başka bir Oscar adaylığı da mevcut değildi. The Ghost Writer yılın gizli favorilerinden. Pek çok Akademi üyesi filmi ciddi anlamda beğenmiş. Özgün müzik dalının aynı ismin 2 çalışmasıyla aday olmasına izin verip vermediğini bilmiyorum. Eğer böyle bir durum yoksa Desplat bu yıl 2 adaylık birden alabilir. Alice in Wonderland birkaç teknik dal haricinde burada da ilk 5’i zorlayabilir. Neden? BAFTA ve Altın Küre adaylıkları yeterli olacaktır umarım. Gerçi Altın Küre popüler isimlerin olduğu filmlere oy vermeyi seven 100 kişilik garip fikirli insanlardan oluşuyor. BAFTA ise BAFTA. Hangi sene normal bir listeyle karşımıza çıktılar ki? Ve belki şaka gibi gelecek ama Daft Punk da Oscar adayı olabilir bu sene. Fransız elektronik müzik ikilisinin Tron: Legacy için yaptığı müzikler ciddi anlamda beğenildi. Özellikle sezon başında birkaç ödüle aday olmuşluğu da var.

10. Toy Story 3, Randy Newman
11. I Am Love, John Adams

Son olarak uzak ihtimalleri de sayalım dedim. Randy Newman‘ın müzikleri bana hiç hitap etmiyor olsa da Akademi geleneksel çalışmaları sever, unutmamak gerek. Ayrıca Toy Story 3‘ye bayılan pek çok üye olduğu da söylentiler arasında. I Am Love ise biraz iyimser bir tercih olsa da bu yılın es geçilmemesi gereken filmlerinden ve tabiki en iyi scorelarından birine sahip. Hani olur da bir mucize olursa, o mucizenin adı ancak John Adams olur.

Burlesque, 127 Hours, Tangled, Toy Story 3 ve Waiting for Superman

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI
Bu dalda tahmin yapması ciddi anlamda zor. Çünkü şaşırtmaya müsait bir kategori. Özgün şarkı dalında tahmin yapmak buzda kaymak gibi birşey. Her an yere kapaklanma riskiniz var. Her ne kadar 41 finalist şarkı açıklanmış olsa da kesin birşey diyemiyorum. Mesela geçtiğimiz sene Paris 36 adında hiç duymadığımız bir filmden Loin de Paneme diye bir şarkı aday olmuştu. Yani Akademi üyelerinin neyi sevdiğine bağlı birazcık bu dal. Yalnız şöyle bir ipucu vermek gerek… Özgün şarkı dalında oy verenler özgün müzik dalında oy veren insanlarla aynı. Yani tahminleriniz içerisinde Twilight serisinden bir şarkı varsa ikinci kez düşünün derim. Bu insanlar geleneksel şeyleri seviyorlar. Müzikallerden birşeyler ya da slow şarkılar gibi… Tabi arada Slumdog Millionaire gibi enteresanlıklar da olmuyor değil ama hangimiz o filmin şarkılarını beğenmedik ki?

1. You Haven’t Seen the Last of Me, Burlesque
2. If I Rise, 127 Hours
3. I See the Light, Tangled
4. Shine, Waiting for Superman
5. We Belong Together, Toy Story 3

Ben listemin zirvesine Altın Küre’den ödülle dönen Cher‘in yorumladığı “You Haven’t Seen the Last of Me”yi yerleştiriyorum. İki ve üçüncü sıralarda ise 127 Hours ile Tangled var. Aslına bakarsanız 127 Hours aday olmazsa çok da şaşırmam. Akademi bu şarkıyı çok kolay görmezden gelebilir. Ama sezon boyunca hep önemli ödüllere aday oldu Dido ve A.R. Rahman imzalı parça. Oscar tarafından görmezden gelinmesi acımasızlık olur. “I See the Light” ise oldum olası Disney animasyonlarına ayrı bir sempati besleyen üyelerin aday etmekten kaçmayacağı bir şarkı. Waiting for Superman‘den “Shine” bu dal için neredeyse kesin diyebileceğimiz son şarkı. Randy Newman‘ın ellerinden çıkma “We Belong Together” ise bu beşlinin en zayıf halkası.

6. Coming Home, Country Strong
7. Bound to You, Burlesque
8. There’s a Place for Us, The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
9. Chanson Illusionist, The Illusionist

Toy Story 3‘den oluşabilecek bir boşluk yerine girebilecek tek aday şimdilik Country Strong gibi duruyor. Gerçi bu 12 tahminim arasında hiç bahsetmediğim birşey de olabilir. Dediğim gibi süprizlere fazlasıyla açık bir kategori. “There’s A Place for Us” ile “Bound to You” ise sezonun diğer ödül törenlerine baktığımda göze çarpan aday adaylarından. Ve “Chanson Illusionist“. Bu birazcık uçuk bir tahmin biliyorum ama tıpkı geçen seneki Paris 36 durumu gibi birşeyler olacakmış gibi geliyor. The Illusionist de olası bir süprize en uygun aday sanki. Peki emin miyim? Asla! Ama bu dalda insan kendinden ne kadar emin olabilirki?

10. Sticks & Stones, How to Train Your Dragon
11. Me and Tennessee, Country Strong
12. Alice, Alice in Wonderland

Ve tabi uzak ihtimaller… Üçü de çok çok iyimser tahminler aslında. Üçünden biriyle karşılaşırsam ciddi anlamda şaşırırım. Özellikle “Sticks & Stones” bana göre 41 şarkılık finalist listesinin en iyilerinden biri ama ne yazık ki herkes benimle aynı fikirde değil. Ben yine de kendimi sağlama almak adına bu 3 şarkıyı da listeme eklemek istedim. Olur da çıkarsa “Ben demiştim.” diyebilmek için.

Black Swan, True Grit, Inception, Harry Potter ve The Social Network

EN İYİ SES KURGUSU
Teknik dallar içerisinde belki de tahmin etmesi en güç olanlar ses kurgusu ve ses miksajı. Aslında bu seneki favori aksiyon soslu işler belli olsa aşağı yukarı birşeyler söyleyebilirdik. Ama ses birliklerinden (MPSE ve CAS) öyle adaylar çıktı ki işin içerisine her türlü film karıştı. O yüzden bu dallardaki tahminlerimi birazcık şansa bırakıyorum.

1. Inception
2. Black Swan
3. The Social Network
4. True Grit
5. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I

Inception bu dalın hiç kuşkusuz favorisi. Ödülü alacağını da şimdiden garanti edebilirim. Christopher Nolan filmlerindeki ses çalışması kelimelerle ifade edilemeyecek kadar iyi. Geriye kalan adayların tamamı ise hakikaten oy verenlerin insafına kalmış durumda. True Grit western ve aksiyon soslu yapısıyla büyük ihtimalle karşımıza çıkar gibi. Harry Potter‘ın son filmi bu dalın da sondan içeri sızabilme şansına sahip filmi. MPSE’den 2 adaylık almış durumda. Black Swan da burada olmayı hak eden bir diğer film. The Social Network‘e gelirsek… Açıkçası The Social Network‘ün bu tarz teknik kategorilerdeki durumu filmin Akademi üyeleri tarafından ne kadar sevildiğine bağlı. Tamam belki En İyi Film dalında daha isabetli bir tahmin yapmak mümkün. Ama burada bu mesleği yapan 407 üye oy verecek. Yani filmi ne kadar beğendiklerini bilemiyoruz.

6. Tron: Legacy
7. 127 Hours
8. Iron Man 2

Iron Man 2, 127 Hours ve Tron: Legacy bu dal için en ideal filmler. İlk 5’i zorlayabilecek olanlar bunlarmış gibi duruyor. Sonuçta Tron: Legacy ses kurgucularından (Motion Picture Sound Editors) 2 adaylık almış durumda. Iron Man 2 ve 127 Hours ise sezona dönüp baktığınızda bu kategori için alternatif olarak sunabileceğiniz en iyi filmler.

9. Shutter Island
10. Alice in Wonderland
11. Salt
12. Unstoppable

Uzak ihtimaller içerisinde Salt ve Unstoppable olsa da bence buradan sıyrılıp adaylık almaları mümkün. Shutter Island bir bakıma eleştirmenlerin önerisi. Ne yazık ki MPSE’ye aday değil. Alice in Wonderland ise sezonun bol ses kurgulu, iyi bir film olmasa da diğer teknik dallardaki başarıları sebebiyle listenin alt sıralarında yerini alıyor.

 

Shutter Island, Inception, Black Swan, The Social Network ve True Grit

EN İYİ SES MİKSAJI
Ses miksajı kategorisinde ses efektinden farklı olarak birşeyler ekleyemiyorum ne yazıkki. Yalnız Cinema Audio Society, yılın en iyi ses miksajcıları için adaylarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. O listeyi baz alarak ben de birşeyler yaratmaya çalıştım. Ne kadar doğru çıktığını salı günü hep beraber göreceğiz.

1. Inception
2. The Social Network
3. Black Swan
4. True Grit
5. Shutter Island

Belki CAS’in adaylarıyla aynı olacak ama ilk 5 için uygun gördüğüm filmler: Inception, The Social Network, Black Swan, True Grit ve Shutter Island. Açıkçası The Social Network‘ün iki daldan birinde illa ki aday olacağını düşünüyorum. Görünen o ki ses miksajı adaylık ihtimalinin daha yüksek olduğu bir kategori. Shutter Island‘ın görmezden gelinemeyecek başarısı belki tüm Akademi üyeleri tarafından hatırlanmayacak olsa da en az sesle ilgili dallarda oy verecek üyelerin hatrına gelebilir. Yani kısacası ben CAS’in listesini hiç değiştirmeden burada aday listesine yerleştiriyorum.

6. 127 Hours
7. Tron: Legacy
8. Iron Man 2

127 Hours‘ı ses miksajı dalında biraz aşağı çektim. Neden? Çünkü benim gibi filme bayılanların aksine filmi izlemeye katlanamayan ve yarısında çekip giden pek çok Akademi üyesi var. Bu film ne yazık ki çokta izleyici taraflısı bir film değil. Ses miksajı anlamındaki kalitesi tartışmaya açık olsa da her iki dalda gözükmesi ihtimali olduğu gibi her iki dalda görmezden gelinmesi ihtimali de var. Tron: Legacy ve Iron Man 2 ise dediğim gibi alternatif filmler.

9. How to Train Your Dragon
10. Unstoppable
11. Salt
12. The Fighter

Burada The Town‘dan farklı olarak The Fighter demek istiyorum. Neden? İnanın belli bir sebebi yok. Ama uzak ihtimaller arasında yer almaması için de belli bir sebep yok. Tabi şu da var ki insanın oyuncular ve yönetmenlerle ilgi tahminler yaratması oldukça kolay. Yalnız ses miksajı ve ses kurgusu dalları tahmin yapmak da epey zorlandığımız ve doğru düzgün kimsenin 5’te 5 yapamadığı kategoriler. O yüzden iş tamamen şansa kalmış durumda. Ve tabi Akademi üyelerinin beğenisine…

Alice in Wonderland, Harry Potter, Inception, Tron: Legacy ve Scott Pilgrim vs The World

EN İYİ ÖZEL EFEKT
Özel efekt dalını sevmemin en önemli sebebi tahmin işini oldukça kolaylaştırması. Çünkü Akademi adaylar açıklanmadan önce En İyi Özel Efekt kategorisi için finalistlerini açıklıyor. Bu seneki 7’li de fazla şaşırtmadı daha önce açıklanan 15 filmlik ilk listeye göre. O 15 filmden son 7’ye kalamayanlar arasında Shutter Island, Unstoppable ve Clash of the Titans gibi filmlerin olduğunu da ekleyelim.

1. Inception
2. Alice in Wonderland
3. Tron: Legacy
4. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I
5. Scott Pilgrim vs. The World

Özel efekt uzmanlarının oluşturduğu Visual Effects Society bu seneki adaylarını Inception, Iron Man 2, Tron: Legacy, Alice in Wonderland ve Harry Potter olarak açıklamıştı. Bu 5 filmi de Akademi’nin açıkladığı finalistler arasında görmeniz mümkün. Benim aday olacağını tahmin ettiğim 4 film ise Inception, Alice in Wonderland, Harry Potter ve Tron: Legacy. Inception‘la ilgili fazla söze gerek. yok. Adaylığı kesinlikle cepte. Şimdiden ödülü alacağını söylememde de bir sakınca görmüyorum. Diğer üç film ise benim seçimlerimi oluşturuyor. Daha doğrusu Akademi’nin seçeceği 3 filmin bu şekilde olacağını düşünmekteyim. Ve listeme VES’den farklı olarak eklediğim Scott Pilgrim vs. The World var ki onun da bu dalda sempati oyları sayesinde yer alabileceğini farz etmekteyim.

6. Hereafter
7. Iron Man 2

Geriye kalan 2 finalist ise yukarıdaki filmlerden oluşuyor. Sanılmasın ki Iron Man‘i yedinci sıraya koydum diye adaylığa en uzak film o. Hiç alakası yok! Buradaki 2 film de aday olabilir. 7 finalist açıklanmasına rağmen 5 aday olması epey garip bir durum ama 2 filmi dışarıda bırakıp bir tahmin yapmak epey zor.

Barney's Version, Alice in Wonderland ve The Wolfman

EN İYİ MAKYAJ
Tıpkı özel efekt gibi finalistleri Akademi tarafından daha önceden açıklanan bir dal En İyi Makyaj. Splice ve Chronicles of Narnia kalmayınca küçük de olsa şaşırdık ama zannediyorum son 7 bizi o kadar da şoka sokmadı. Tahminlere gelirsek…

1. Alice in Wonderland
2. The Wolfman
3. Barney’s Version

Alice in Wonderland ve The Wolfman‘in adaylığına kesin gözüyle bakıyorum. Geriye kalan üçüncü film için ise neden bilmiyorum ama Barney’s Version ‘ın adaylık alabileceği düşüncesindeyim. Geçmişte Il Divo, The Young Victoria, Click gibi oldukça enteresan seçimler yapılmıştı bu dalda. Bu sene de bence olabilecek en büyük süpriz Barney’s Vision. O yüzden makyaj dalında bir klasik haline dönüşen süpriz aday hakkımı Paul Giamatti‘nin Altın Küre aldığı bu filmden yana kullanıyorum.

4. Jonah Hex
5. True Grit
6. The Fighter
7. The Way Back

Eğer üç filmin üçü de hakkıyla bu dalda olsun diyorlarsa Jonah Hex aday olabilir. Ama popüler seçimler yapmak isterlerse o zaman ellerinde The Fighter ve True Grit mevcut. The Way Back ise henüz izlemedim ama bu sezon unutulmaya mahkum filmlerden biri oldu. Yapılabilecek birşey olmadığı gibi aday olacağını da düşünmüyorum.

EN İYİ BELGESEL
Ne yazık ki Oscar adayı belgeselleri Türkiye’de yakalamak pek mümkün olmuyor. O yüzden bu kategoriyle ilgili olarak kim ödülü ne kadar hak ediyor pek yorum yapamıyorum. Ama bu sezonun dağıtılan ödüllerine bakarak bir liste oluşturdum. Fazla yorum yapmadan, daha doğrusu yapamadan listeyi sunuyorum:

1. Waiting for Superman
2. Exit Through the Gift Shop
3. Inside Job
4. Restrepo
5. The Tillman Story
6. Waste Land
7. Precious Life
8. Client 9: The Rise and Fall of Eliot Spitzer
9. GasLand
10. The Lottery
11. Genius Within: The Inner Life of Glenn Gould
12. This Way of Life
13. Enemies of the People
14. William Kunstler: Disturbing the Universe
15. Quest for Honor

KISA FİNALİSTLER: Akademi tarafından açıklanan finalistlerin tamamı…

En İyi Kısa Film
Ana’s Playground
The Confession
The Crush
God of Love
Na Weve
Seeds of the Fall
Shoe
The Six Dollar Fifty Man
Sma Barn, Stora Ord
Wish 143

En İyi Kısa Animasyon
The Cow Who Wanted to Be a Hamburger
Coyote Falls
Day & Night
The Gruffalo
Let’s Pollute
The Los Thing
Madagascar, Carnet de Voyage
Sensology
The Silence beneath the Bark
Urs

En İyi Kısa Belgesel
Born Sweet
Killing in the Name
Living for 32
One Thousand Pictures: RFK’s Last Journey
Strangers No More
Sun Come Up
The Warriors of Quigang

Yarın: Yardımcı erkek oyuncu, yardımcı kadın oyuncu, görüntü yönetimi, kurgu, sanat yönetimi, kostüm tasarımı, yabancı film

Devamını oku
Yorum Yapın

0 Comments

  1. KDY

    23 Ocak 2011 at 23:41

    I am Love’ın müziği bildiğim kadarıyla orijinal değil. John Adams’ın daha önceden yaptığı besteleri filmde kullanıldı diye biliyorum.

Yorum yazın...

Oscar Boy sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et