Takip et

Oscar Boy Özel

Bizi şaşırtabilecek 10 durum

tarihinde yayınlandı.

Pete Postlethwaite, The Town

Adayların açıklanmasına saatler kala bizi şaşırtabilecek durumlardan bahsetmek istedim. Böylece 4 gündür devam eden Oscar özel dosyamızda sona ermiş olacak. Umarım adaylar açıklandıktan sonra da mutlu mutlu yorumlar yaparız. Peki bizi şaşırtabilecek o durumlar neler?

1) INCEPTION
Durumun ciddiyetinin ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama hala Inception‘ın bir kenara atılma riski var. Teknik kategorilerden bahsetmiyorum elbette. Ama En İyi Yönetmen dalında aday olamazsa kıyamet kopabilir. Unutmayın bundan 2 sene evvel adaylığından fazlasıyla eminken The Dark Knight hem En İyi Yönetmen hem de En İyi Film dalında görmezden gelinmişti. Onun yerini alan film ve yönetmen ise The Reader ve Stephen Daldry olmuştu. Tabi bu sene film kategorisi 10 adaydan oluştuğu için film dalında bir rezalete şahit olmayız, evet ama yönetmen dalında hala bir risk mevcut.

2) HAILEE STEINFELD, TRUE GRIT
Hailee Steinfeld yapımcı firma tarafından aylardır kampanya dahilinde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında anılıyor. Ancak Akademi daha önceki yıllarda yapımcıların yardımcı kadın oyuncu dalında önerdiği aktrisleri (Kate Winslet ve Keisha Castle Hughes) En İyi Kadın Oyuncu dalına taşımıştı. O yüzden bu sene bu dalı dolduracak beşinci isim Steinfeld olabilir. Ayrıca Steinfeld‘in oylarının yardımcı kadın oyuncu ve kadın oyuncu dallarında bölünmesi durumunda hiç aday olamaması gibi bir ihtimal de var.

3) SHUTTER ISLAND
Ne yazık ki Martin Scorsese‘nin son filmi izleyiciden aldığı güzel tepkiyi eleştirmen gruplarından ve ödüllerden alamadı. Son ana kadar Leonardo DiCaprio‘nun Altın Kürelerde bir şansı olduğunu düşünmüştük. Ama oradan da birşey çıkmayınca Shutter Island‘ın şansı epey düştü. Ancak Akademi her sene eser miktarda süpriz yapmayı sever. Nitekim geçen sene Invictus‘u ilk 10’una almayıp The Blind Side‘ı aday etmişti. Bence bu sene En İyi Film dalı için çok iddialı olduğunu düşündüğümüz 11 film haricinde süpriz yapabilecek tek yapım Shutter Island. Emin olun bu süpriz izleyicilerin de hoşuna gidecektir.

4) ROMAN POLANSKI, THE GHOST WRITER
Hatırlarsanız bundan seneler önce The Pianist Oscar yarışı için sıradan bir film iken bir anda 3 dalda Oscar’a kavuşmuştu. Herkes En İyi Erkek Oyuncu ödülün Daniel Day-Lewis ya da Jack Nicholson‘ın olacak diye beklerken ödül Adrien Brody‘ye gitti. O bitti ardından En İyi Yönetmen ödülünü kesin alması beklenen Rob Marshall‘ı Roman Polanski yendi. Son yıllaron en büyük ve en önemli şoklarından biriydi bu. Bu sene son bir ayda The Ghost Writer‘ın da yükselen grafiği göz önüne alınırsa Polanski‘nin ve filmin birkaç dalda bizi şaşırtması mümkün. Film, yönetmen, sanat yönetimi ve özgün müzik kategorilerine çok dikkat edin derim ben.

5) NOOMI RAPACE, THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO
Tehlikenin farkında mısınız? Noomi Rapace gelecek sene Fincher tarafından bir Hollywood uyarlamasıyla tekrar karşımıza çıkacak olan The Girl with the Dragon Tattoo‘daki rolüyle Oscar’a aday olabilir! Evet bu aşırı büyük bir süpriz olabilir ama hem Critics’ Choice hem de BAFTA adaylığı var. Sizce de bu durum biraz korkutucu değil mi?

6) JAVIER BARDEM, BIUTIFUL ya da TILDA SWINTON, I AM LOVE
Şundan sadece 3 yıl evvel Marion Cotillard‘ın tamamen yabancı bir dilde Oscar aldığını görmüş ve epeyce sevinmiştik. Bu sene de bu tür performanslardan iki adedi var elimizde. Birincisi Alejandro Gonzalez Inarritu‘nun son harikası Biutiful‘daki performansıyla Cannes’dan ödülle dönen Bardem. İkincisi ise İtalya yapımı şahane I Am Love‘da ne kadar yetenekli bir aktris olduğunu bir kez daha kanıtlayan ve final sahnesinde bir sinemasever için dünyanın en güzel anlarını yaşatan Tilda Swinton. Şimdilik Bardem‘in şansı daha yüksek dursa da Swinton‘ın da filmi epey beğenilmiş. İkisi de günün süprizleri olabilir.

7)PETE POSTLETHWAITE, THE TOWN
BAFTA adayları açıklandığında en çok şaşırdığımız şeylerden biri de daha yeni kaybettğimiz Pete Postlethwaite‘in adaylığı oldu. Jeremy Renner‘ın The Town‘daki rolüyle Oscar’a aday olmasını bekliyoruz evet ama BAFTA olaya biraz heyecan katmış gibi duruyor. O yüzden yardımcı erkek oyuncu dalında Postlethwaite adına rastlamamız az da olsa mümkün.

8) LEGEND OF THE GUARDIANS
En İyi Animasyon dalında Toy Story 3 ve How to Train Your Dragon‘ın yerini çoktan sağlamlaştırdığını biliyoruz. Ancak üçüncü adaylık için hala hangi animasyonun olacağı belirsiz. The Illusionist, Despicable Me ve Tangled şeklinde tahminler yapılsa da Legend of the Guardians‘ın süpriz yapmasını bekleyenler de var. Bakarsınız oylar o üç film arasında dağılınca Legend of the Guardians aradan sıyrılır, olamaz mı?

9) BURLESQUE
Keşke Burlesque aday olmasa… Başka da diyecek birşey yok! Keşke…

10) PLEASE GIVE & I LOVE YOU PHILIP MORRIS
WGA’in aptal kuralları yüzünden bu sene pek çok senaryo yine yarış dışı kaldı ve WGA’in boşalan dallarında da Please Give ve I Love You Philip Morris‘e yer açıldı. Bence bu filmlerden birinin Oscar’da süpriz yapması mümkün olabilir. Özellikle Please Give‘le karşılaşabileceğimizi düşünüyorum. Geçtiğimiz senelerde özgün senaryo dalının Happy-Go-Lıcky, Lars and the Real Girl, In Bruges, The Squid and the Whale gibi başka adaylığı bulunmayan filmleri aday ettiğini unutmayın!

Devamını oku
Yorum Yapın

0 Comments

 1. Aylin

  25 Ocak 2011 at 09:49

  NTV geçen sene adayların açıklanmasını canlı yayınlamıştı.Bu sene için de araştırdım ama canlı yayınlanacağına dair bir şey bulamadım.Bu konuda bir bilginiz var mı?

  • umurtas

   25 Ocak 2011 at 10:15

   NTV’de büyük ihtimalle 15:30’da canlı bir yayın olur ama kesin bir bilgi de yok ne yazık ki. Yalnız yayın en fazla 10 dakika sürdüğü için atlayacaklarını zannetmiyorum. Yine de oscar.go.com adresinden adayları canlı bir şekilde öğrenmeniz mümkün. Her ihtimale karşı siteyi de yoklayın derim. Orada da basın toplantısı canlı olarak yayınlanacak.

   • Aylin

    25 Ocak 2011 at 10:50

    Teşekkür ederim en iyisi siteyi takip edeyim 🙂

Yorum yazın...

Oscar Boy sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et